ЧУВАЈУ ФОТЕЉЕ ПО СВАКУ ЦЕНУ: Куртијеви градоначелници одбили да приме грађански захтев за њихов опозив!
У СВЕ четири општине на северу Косова, у Северној Митровици, Лепосавићу, Звечану и Зубином Потоку, представници грађана јутрос су покушали да предају захтев за разрешење албанских градоначелника, онако како је и предвиђено административним упутством, али им је то у све четири општине онемогућено.
Грађани су захтеве покушали да предају председницима Скупштина општина јер управо то и предвиђа административно упутство које је летос израдила влада у Приштини, али су у свим општинама одбили да тај захтев приме.
Према информацијама које смо добили од грађана у општини Звечан, грађане који су у насељу Липа покушали да предају иницијативу за смену, легитимисала је полиција.
Због свега, представници грађана у све четири општине упутиће захтев и Централној изборној комисији, а о свему ће обавестити и земље Квинте и представнике Европске уније.
"Ми смо данас у својству грађана дошли да предамо иницијативу за смену градоначелника општине Северна Митровица. Хтели смо то да урадимо као и наши суграђани из општина Звечан, Зубин Поток и Лепосавић. Након више сати преговора са органима Општине Северна Митровица ми ову иницијативу нисмо могли да предамо. Напоменули смо закон о локалној самоуправи, административно упутство о минималним стандардима, административно упутство о транспарентности рада општине и плану учешћа грађана које је ова општина усвојила пре неких две године и да на основу свих закона и упутстава ми као грађани имамо право да предамо иницијативу. Наша иницијатива је одбијена и није прихваћена као таква", пренела нам је Сања Кртинић.
Како додаје, грађани су желели да поднесу иницијативу за опозив градоначелника Северна Митровица, јер сматрају да је он изабран нелегитимно и нелегално.
"То нису били демократски избори и морам да напоменем да је свега два до три одсто гласача изабрало овог градоначелника већином из албанске заједнице, а да више од 95 одсто Срба није гласало на овим изборима. Из тог разлога ми као грађани хтели смо да поднесемо иницијативу да градоначелник поднесе оставку и оде са своје функције. Желимо да напоменемо да се Срби не осећају безбедно, ово је терор над Србима и ми једноставно не желимо више да ћутимо. Права Срба на Косову и Метохији су угрожена и ово је самим тим и потврда да наша права нису легитимна и да ми нисмо грађани који заслужују права као и сви остали. Напомињем да је међународна заједница упозната са радом локалних самоуправа на северу и виде каква је политика према Србима, зато апелујем на њих да некако притисну ову владу и напомену им која су то права свих грађана на Косову и Метохији како бисмо могли и ми да их уживамо, а не само већинска заједница", каже Кртинићева.
Она истиче да локална самоуправа крши не само административно упутство које је прописала Влада Косова, него руши и легитимитет грађана који су дошли да предају иницијативу.
"Ако као грађанин имам право да поднесем иницијативу било ког типа Општини, она је дужна да је преузме и да да одговор у року од 15 до 30 дана на ту иницијативу. Ми нисмо у томе успели", наводи Кртинићева.
"Ово је најбруталније кршење људских права које смо данас могли да видимо овде у Косовској Митровици, заправо у згради општине Северна Митровица. Наиме, ми један обичан захтев нисмо могли да предамо на портирници ове зграде, као представници обичних грађана Срба на северу. Тако да предавање једног обичног захтева за опозив градоначелника Северне Митровице није успео да дође до канцеларије и у старту је био елиминисан. Ово је само показатељ колико су угрожена људска права Србима на тлу Европе", рекао нам је Милан Милосављевић из Северне Митровице.
Иначе, Министарство администрације и локалне самоуправе Косова је у августу објавило административно упутство које омогућава подношење петиције грађана за смену градоначелника на северу и које предвиђа да сваки појединац или група грађана, са правом гласа, могу да покрену иницијативу. Када то учине, потребно је да одреде одговорно лице које ће служити као "контактна тачка" и које, пре почетка сакупљања потписа, електронски или на физички начин, обавештава о томе председника Скупштине општине.
Иницијална група, пре него што почне да прикупља потписе, о томе може да обавести Централну изборну комисију. Председник Скупштине општине обавештава начелника релевантне општине, ресорно министарство за локалну самоуправу и ЦИК.
Председник Скупштине општине, према овом упутству, има рок од три радна дана, након пријема обавештења, да обавести одговорно лице о броју регистрованих гласача у тој општини, достави јединствену листу за прикупљање потписа и о томе обавести Министарство. Уколико не испоштује тај рок, то ће учинити ресорно Министарство у року од два радна дана.
Општина, или Министарство, од тренутка прихватања захтева, тражи од Централне изборне комисије број уписаних бирача за одређену општину, на основу чега се израчунава минимални број од 20 одсто, јер петицију мора да подржи најмање 20 одсто уписаних бирача у општини, како би се организовало гласање о разрешењу градоначелника.
Рок за прикупљање потписа је 30 дана од достављања потребне документације. Потписи се прикупљају у физичком облику, а како би прикупљање било лакше, може да се успостави и електронски регистар потписника.
Прикупљени потписи се предају председавајућем Скупштине општине, који је дужан да их у року од пет дана проследи ЦИК-у, и о томе обавести и грађане и Министарство.
Централна изборна комисија, у складу са законом, оверава листу потписа о чему, након провере, обавештава председавајућег Скупштине општине и Министарство са завршном оценом. Ако се након провере, утврде потписи оних који нису уписани гласачи у одређеној општини, њихови потписи ће бити неважећи.
Уколико се утврди да петицију није подржало најмање 20 одсто од броја уписаних бирача, грађанској иницијативи се даје могућност да захтев допуни додатним потписима у року од десет дана. Када се утврди да захтев подржава најмање 20 одсто бирача, организује се гласање о разрешењу градоначелника са те функције.
Актуелни градоначелници у четири општине, подсетимо, изабрани су на изборима одржаним 23. априла. У Северној Митровици је изабран Ерден Атић, у Лепосавићу Љуљзим Хетеми, у Звечану Иљир Пеци, а у Зубином Потоку Измир Зећири.
Изборе су бојкотовали Срби и на биралишта је изашло тек око 3,5 одсто бирача - од укупно уписаних 45.950, гласачко право је искористило њих 1.567, од тога само 13 Срба. На чело општина на северу, где Срби чине више од 95 одсто становништва, дошла су четири Албанца.
Косовска полиција је 26. маја уз припаднике Росу насилно упала у општине Зубин Поток, Звечан и Лепосавић, а на грађане који су пружали миран отпор бацила је сузавце и шок-бомбе. Том приликом је повређено десет Срба. Три дана касније током немира у Звечану повређено је више од 50 Срба. Повређено је и 30 припадника Кфора.
ОТКРИВЕНИ САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ: "Знамо шта се догађа у кључном војном комплексу Северне Кореје" (ФОТО)
ИСТРАЖИВАЧИ из америчког аналитичког центра закључили су на основу сателитских снимака да Северна Кореја проширује кључни комплекс за производњу оружја, укључујући и врсту ракета кратког домета које Русија користи у рату против Украјине.
25. 11. 2024. у 18:13
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (0)