РЕГИОНАЛНА САНИТАРНА ДЕПОНИЈА "КАЛЕНИЋ" Реализује се пројекат изузетно важан за 15 самоуправа - Један од шест таквих у земљи (ВИДЕО)
У СЕЛУ Каленић, покрај Уба, полагањем камена темељца јуче је свечано обележен почетак изградње регионалне санитарне депоније Каленић. Свечаности су поред премијерке Србије Ане Брнабић, присуствовали и министарка заштите животне средине Ирена Вујовић, председник Општине Уб, Дарко Глишић, француски амбасадор у Србији Пјер Кошар, као и представници 15 локалних самоуправа, укључених у овај велики и значајан пројекат.
Да је у питању пројекат од изузетне важности за зелену агенду у Србији потврдили су приликом представљања пројекта сви присутни - министарка Вујовић, директор Еко Тамнаве, Зоран Петровић, као и премијерка Ана Брнабић која се сложила са њима и посебно захвалила амбасадору Француске у Србији, Пјеру Кошару, на подршци француске Владе у овом пројекту као и средствима Европске банке за обнову и развој.
Како је истакла, није у питању само новац, већ и подршка у томе да се постигну високи стандарди у области очувања животне средине у Србији.
Инвестиција вредна 31,5 милиона евра
Рок изградње регионалне санитарне депоније "Каленић" је 2025. година, те је планирано да се до тада заврше и санитарна депонија и постројење за механичко-биолошки третман отпада. Процењена вредност ове инвестиције је око 31,5 милиона евра, од чега највећи део финансира Европска банка за обнову и развој (ЕБРД). Депонија ће генерисати преко 260.000 тона отпада из 15 јединица локалне самоуправе: Ваљева, Уба, Осечине, Лајковца, Мионице, Љига, Коцељеве, Владимираца, Барајева, Лазаревца, Обреновца, Љубовије, Крупња, Малог Зворника и Лознице. Реализацијом овог пројекта биће решен проблем 500.000 грађана са територија ових локалних самоуправа које ће гравитирати том регионалном центру.
Паралелно са изградњом Регионалног центра, радиће се и санација постојећих депонија у локалним самоуправама које су укључене у пројекат, као и опремање комуналних предузећа потребним транспортним возилима, контејнерима и посудама, изградња рециклажних дворишта и трансфер станица.
"Важан пројекат који чисти Србију"
Одговарајући на наше питање о изградњи регионалних депонија, које су стављене високо на лествици приоритета у области заштите животне средине, и њиховој важности за остваривање циљева одрживог развоја и стварање одрживих заједница, премијерка Брнабић истакла је да је ова депонија важан пројекат који чисти Србију.
- Возила ће прикупљати тај отпад на одржив и добар начин, пребацивати га у трансфер станице, на еколошки прихватљив начин по најбољим европским стандардима - рекла је премијерка.
Она је објаснила да се у регионалним центрима отпад прерађује и препрема за поновну употребу и навела да компанија "Смурфит Каппа", која се бави производњом амбалаже папира, ради целокупну производњу са рециклираним папиром у својим фабрикама. Навела је и да ће овакве фабрике моћи да повећају своју производњу у Србији захваљујући оваквим рециклажним центрима.
- Они су направили сопствено постројење за пречишћавање отпадних вода, биолошко постројење, најсавременије на свету и полако, заједно са нашом привредом ми идемо у том правцу да заиста на најбољи могући начин штитимо нашу животну средину - истакла је Брнабић.
Премијерка је указала и на прогнозе да Србија треба да уложи око шест милијарди евра за постројења за пречишћавање отпадних вода, како би дошла до европског стандарда, те да ми у овом моменту имамо пројекте у вредности од 3,5 милијарди. Како каже, до 2014. године у овој области није рађено ништа.
- Остало је да урадимо много, али је добро да смо кренули - истакла је Брнабићева.
Важна улога појединца
Према речима премијерке, не постоји крај Србије у коме се не види наша лична неодговорност према земљи и животној средини.
- Када погледате свуда ничу несанитарне дивље депоније и даље лете кесе по Србији. У нашим речним водотоковима је све од мртвих животиња до старих фрижидера и шпорета, а онда се очекује да држава то некако очисти и сви се гледамо међусобно и оптужујемо државу за недовољно велико улагање у заштиту животне средине.
О значају пројекта говорила је и министарка заштите животне средине Ирена Вујовић истичући да ово није једини регионални центар који почиње да се гради, већ само један од шест таквих који ће бити изграђени у Србији, а који су резулат жеље државе да улаже у зелену инфраструктуру.
- Oво је свакако један од најважнијих пројеката када је реч о управљању чврстим отпадом у Републици Србији. До краја године нас очекује избор извођача за постројење за механичко-биолошки третман. Поред санитарне депоније и овог постројења, биће и трансфер станице, за сада у четири општине, али ће се ускоро завршити пројекти, тако да ће у шест општина бити трансфер станице и рециклажна дворишта - најавила је министарка Вујовић у изјави за "Новости".
Додала је и да је изузетно важно да је држава спремна да улаже у зелену инфраструктуру и што ће се градити још пет регионалних центара. Оваквим пројектима унапредићемо квалитет свакога од нас, а нарочито грађана који овде живе, наводи Вујовићева за "Новости" и истиче да су регионални центри и зелена инфраструктура предуслов за затварање несанитарних депонија које муче грађане.
Најсавремени еколошки стандарди
Министарка Вујовић је такође најавила и да до краја године почиње избор извођача за проширење и реконструкцију "Срем-Мачва" депоније, као и реконструкција регионалних центара у Пироту и Ужицу. Према њеним речима, ови центри ће бити грађени по најсавременијим еколошким стандардима.
- Изузетно је важно да ће овај регионални центар, као и сви други који буду грађени, бити грађен по најсавременијим еколошким стандардима. Ми пратимо законске регулативе и директиве ЕУ, мењамо законе, усклађујемо их како би ово што боље радили - рекла је Вујовић и додала да постоје проблеми са несанитарним депонијама који грађани користе више десетина година и најавила затварање несанитарних депонија у свих 15 општина које ће овај регионални центар обухватати кад се изгради.
- Када крене ово постројење да се ради, пред завршетак радова ми ћемо кренути у затварање таквих депонија. Прва је она у Ваљеву која је и највећа - рекла је Вујовићева.
Велики дан за Уб
Председник општине Уб Дарко Глишић рекао јуче да је ово велики дан за Уб и за 15 околних општина и да је био дуг пут доћи до почетка радова.
- Тежак пут са документацијама, ишли смо корак напред, два назад. Успели смо да се вратимо у колосек и да оставимо за наредне генерације нешто иза себе, да имају корист - рекао је он.
Глишић је додао да очекује да за годину и по дана пројекат буде завршен и предат на употребу.
Препоручујемо
"ОТПАД КАО ВАЖАН ЕНЕРГЕНТ" Брнабић: Може донети инвестиције локалним самоуправама
10. 10. 2023. у 16:00
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (25)