"РАТ СА КИНОМ И РУСИЈОМ МОЖЕ ПОЧЕТИ СВАКОГ ТРЕНА" Шеф ваздухопловних снага САД-а упутио упозорење
РАТ између Сједињених Америчких Држава и Русије или Кине може почети у било ком тренутку, морамо бити спремни за то, изјавио је шеф Ваздухопловних снага САД-а Френк Кендал током недавног говора.
Обраћајући се кадетима Академије ваздухопловних снага САД-а, Кендал је нагласио да је његова главна мисија као челника Министарства ваздухопловства упозорити на потребу хитних припрема за могући рат.
- Рат с Кином или Русијом није искључен, може почети у било ком тренутку - рекао је он кадетима, додајући да Кина поседује оружје осмишљено да порази америчке снаге у Тихом океану, укључујући Тајван и Јужно кинеско море, које су приоритети за националне интересе Кине.
У последњим годинама, односи између САД-а, Русије и Кине постали су значајно напетији. Русија је увела војну агресију у Украјину, што је изазвало озбиљне међународне последице, укључујући економске санкције, војну помоћ Украјини и јачање војне присутности НАТО-а у источној Европи. С друге стране, Кина наставља да шири свој утицај у Азији и шире, нарочито кроз економске иницијативе попут „Појаса и пута“, али и кроз све агресивнији приступ у Јужном кинеском мору и у вези са Тајваном.
Ове напетости, како са Русијом, тако и са Кином, постављају све већи изазов за националну сигурност САД-а, што доводи до забринутости да би у одређеним околностима могло доћи до војног сукоба. Такве реалности покрећу одговорност лидера САД-а да ојачају војну спремност и осигурају да земља буде припремљена за све могуће сценарије.
Војна припрема и стратегија - Кендалов нагласак на потреби за „хитним припремама за могући рат“ указује на то да је најновија војна стратегија САД-а усмерена на детектовање и неутрализацију претњи пре него што дође до ескалације сукоба. Овај приступ укључује не само побољшање капацитета за брзу мобилизацију војске, већ и модернизацију технологије, као и унапређење војних веза са савезницима и партнерима.
С обзиром на то да су Кина и Русија значајно улагале у нове војне технологије (попут хиперсоничних ракета, цyбер напада и вештачке интелигенције), САД су приморане да инвестирају у сличне технологије како би одржале војну супериорност.
Припрема за рат, према Кендалу, значи и континуирану обуку кадрова, као и развијање тактика и стратегија које би могле бити примењене у сукобима са овим великим силама. Ове припреме нису само физичке, већ и менталне — што укључује и ментални склоп лидера и војног особља да се суоче са потенцијално дуготрајним и исцрпљујућим сукобима.
САД кључан за глобалну равнотежу снага
Глобална улога САД-а - Сједињене Америчке Државе се сматрају кључним актером у одржавању глобалне равнотеже снага. Рат са Русијом или Кином не би имао само регионалне последице, већ би драстично променио глобалну сигурност, економију и политичке односе. Стога је од стратешке важности за САД да се припреме за ове изазове, не само у војном смислу, већ и у смислу дипломатског утицаја, економских притисака и међународних савеза.
Кендалово упозорење указује на то да би изненадни сукоби могли имати дугорочне и далекосежне последице на глобалну стабилност, што тражи од САД-а да буду у сталној приправности и непрестано развијају стратегије за одвраћање или, у најгорем случају, за ефикасан одговор.
Контекст тренутне политичке и војне ситуације - Изјава Френка Кендала долази у тренутку када се многе анализе војне и политичке ситуације у свету фокусирају на потенцијалну промену равнотеже моћи.
Рат у Украјини је додатно подстакао страхове од ширег сукоба са Русијом, док Кина, са својим растућим војним способностима, изазива забринутост, нарочито у погледу Тајвана. У исто време, Америка се суочава са унутрашњим изазовима попут политичких подела, економских проблема и глобалне конкуренције у технолошком сектору.
Повезаност са стратегијама и буџетом
У будућности, амерички буџет за одбрану вероватно ће бити у великој мери усмерен ка припремама за сукобе са великим силама. То може укључивати повећање улагања у технологију, развој нових оружја и унапређење тактика у сајбер и информационим ратовима.
Кендалов говор може бити део шире стратегије за обезбеђивање политичког и јавног консензуса за такве инвестиције, нарочито у контексту америчког буџета и економске ситуације.
Адмирал Семјуел Папаро - "Могућност нуклеарног рата реалнија него икад"
Прошле недеље командант америчке војске у Индо-Пацифичком региону, адмирал Семјуел Папаро, упозорио је своје трупе да "морају бити спремне" након што је Кина овог лета одржала највеће војне вежбе симулирајући инвазију на Тајван, самоуправни острв који Пекинг сматра својом територијом.
Кендал је такође истакао да Русија "показује спремност за употребу силе против суседних држава" и да је "озбиљно разматрала могућност употребе нуклеарног оружја током рата у Украјини".
- Могућност употребе нуклеарног оружја реалнија је него икада - додао је он.
Кендал упозорио кадете - "Ваш је задатак да спречите највећу могућу катастрофу у људској историји"
Кендалл је упозорио кадете да ће њихов задатак бити да спрече "највећу могућу катастрофу у људској историји," јер Русија све више зависи од нуклеарног оружја, док Кина развија нуклеарни арсенал упоредив са америчким и руским.
- Размишљати да нуклеарне силе неће међусобно ратовати само зато што то нису чиниле у прошлости је веома опасно - рекао је Кендал. Претња нуклеарног рата се вратила, можда у још опаснијем облику - додао је он.
Морамо модернизовати нуклеарне капацитете
У септембру ове године, Кендалова заменица Мелиса Далтон позвала је нацију да "пуном брзином" модернизује своје нуклеарне капацитете.
- По први пут у историји суочавамо се с два стратешка конкурента која су нуклеарне силе с великим и растућим нуклеарним арсеналима -
У међувремену, Пентагон је најавио прилагођавање своје стратегије нуклеарног одвраћања, укључујући планове за "одвраћање више нуклеарно наоружаних противника истовремено." Министарство одбране упозорило је да све више држава даје приоритет улози нуклеарног оружја у својим стратегијама националне безбедности.
Према подацима Стокхолмског међународног института за истраживање мира, Русија и САД заједно поседују готово 90% свих нуклеарних бојевих глава, с 5580 бојевих глава у Русији и 5044 у САД-у. Кинески нуклеарни арсенал је трећи највећи у свету с 500 бојевих глава.
(Индекс.хр)
БОНУС ВИДЕО:
РУСИ ПОКАЗАЛИ СНИМАК: Дрон камиказа уништио хаубицу француске производње
Препоручујемо
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
"ИЗБОМБАРДОВАЛИ СМО СРБЕ САМО ТАКО": Певач служио на КиМ 1999. - јавност у неверици због његове изјаве (ВИДЕО)
ПЕВАЧ Џејмс Блант, који се прославио дебитантским албумом "Back to Bedlam", служио је у Кфору 1999. године, за време и непосредно након бомбардовања.
27. 01. 2025. у 12:07
Коментари (2)