НЕМИ СВЕДОК КРАЈА НАТО АГРЕСИЈЕ: "Новости" на аеродрому у Куманову, где је пре 23 године потписан војнотехнички споразум
ПРЕ 23 године у једном шатору на писти некадашњег војног аеродрома "Аџи Тепе" 9. јуна потписан је војнотехнички споразум, познатији као Кумановски споразум.
У историји остаје упамћен као крај НАТО бомбардовања и агресије на Савезну Републику Југославију али и, фактички, почетак дуго планираног отцепљења Косова и Метохије.
Иако на само неколико километара од пограничног македонског града Куманова, све што се дешавало пре и после парафирања војно - техничког споразума спада у категорију "строго чуване тајне". Чак и сада, после толико времена, о томе се говори као о догађају који је донео мир суседној земљи, али детаљи су остали испод шатора на месту где се данас налази писта са које полећу спортски авиони локалног клуба. Само на једном делу аеродрома, уверили су се репортери "Новости", трагови бодљикаве жице подсећају на овај догађај, јер како се препричава, тада је читав простор био блокиран, а само место где је постављен шатор ограђено бодљикавом жицом.
Потпис на документ који је, како је показало време, одредио даљу судбину наше земље, ставили су Светозар Марјановић, генерал тадашње Војске Југославије, Обрад Стевановић, полицијски генерал, и Мајкл Џексон, британски генерал, у име међународних безбедносних снага под окриљем Уједињених нација - Кфора. Тиме су прекинути ваздушни напади НАТО на СРЈ, а дан касније усвојена је и Резолуција 1244 у Савету безбедности УН.
Један од потписника споразума, данас полицијски генерал у пензији Обрад Стевановић, каже да су управо они инсистирали да се све то одвија мимо Косова јер су биле такве безбедносне процене.
- Први дан преговора одвијао се у кафани врло близу границе са леве стране на улазу у Македонију из правца Србије. Кафана "Европа" је била прво место на коме смо сели за преговарачки сто 5. јуна. Имали смо примедбу на простор јер смо сматрали да то није место где треба преговарати, а онда су се преговори наставили на аеродрому у близини Куманова и трајали су, што је познато, до 9. јуна - каже за "Новости" генерал Стевановић.
Указује наш саговорник да пре тога није посећивао овај аеродром, као и да су као преговарачки тим имали један мали шатор где је на крају потписан споразум.
- Нисмо желели да потписник споразума буде НАТО, као ни да споразум буде валидан до усвајања резолуције. Било нам је важно да не настане безбедносни вакуум када наша војска и полиција оду, а Кфор не дође... они су све време мислили да су Срби лоши момци, а ми смо покушали да им објаснимо да нам је важна њихова безбедност - каже Стевановић.
Присећа се Стевановић готово сваког детаља, свестан одговорности и оне тренутне жеље да агресија престане, али и оне која са собом носи одговорност будућности Косова и Метохије:
- Било је више преговарачких трикова. Најпре у тој кафани где нам је, као узгред речено, да је документ прихваћен и да ми само треба да га потпишемо, а онда и под оним шаторима. Ипак, мислили смо на сваки детаљ упркос томе што није било времена за припрему.
Додаје и да је преговарачки тим сваког дана путовао са аеродрома "Аџи Тепе" до Врањске Бање све до тог 9. јуна, када су њихови захтеви прихваћени и када је у малом шатору наше делегације потписан споразум.
Млађе генерације у Куманову уопште не знају да је на, сада малом спортском аеродрому, потписан један од најважнијих докумената у новијој историји суседне земље, а са друге стране и они који памте та времена када су бомбе код северних комшија убијале нејач и разарале земљу, кажу да је њихова територија била само географски искоришћена, те да су они били потпуно искључени из организације.
- Иако сам радила као новинар, нисам извештавала о томе, као ни многе моје колеге.
Просто то није било могуће. Све су странци организовали, ни град ни држава нису били укључени. Ми смо о догађају који се дешавао на који километар од наших кућа сазнали из медија - каже нам Сузана Николић, новинарка из Куманова.
Спаска Младеновић, професорка историје у пензији, која је радни век провела предавајући у Куманову, прича за "Новости", да су за време агресије Македонци који су родбински и пријатељски повезани са Србијом једва чекали крај бомбардовања и после свега што се десило многима је било драго што је управо у овој земљи потписан документ који је донео мир суседима. Са друге стране, каже да је кроз историју овај аеродром и те како имао значај судбоносног места.
- Мало је познато да битка на Зебрњаку који се види са аеродрома уопште није требало да се тамо догоди, већ на месту познатом као Овчје поље, а Турци су кренули са тог аеродрома. Аџи тепе је место где је некада била америчка пољска болница 1963. када је био разорни земљотрес и у новијој историји на том месту договорен је мир - прича ова професорка историје.
Млади људи који сада свраћају на аеродром и не слуте како је ово место одиграло значајну улогу у историји наше земље, али ни они упућенији и старији не могу са сигурношћу да кажу да ли из овог краја има сведока догађаја.
- Знате шта, сетити се тог дана дана после 23 године је тешко. Ионако ми у Куманову нисмо знали ништа о томе. Једино што знам то је да се пуно очекивало од тог споразума и да су људи одахнули када је објављено да је коначно потписан - каже Живка Жижа Христовска.
Занимљиво је да становници Куманова нису знали да ће се пут ка аеродрому наћи у блокади и да ће брзином светлости бити све припремљено да се седне за сто испод шатора и тог 9. јуна, петнаест минута пре поноћи, коначно стави тачка на преговоре који су почели неколико дана раније. Нема обележја и ретко ко зна где се налази место које је донело крај агресије на нашу земљу, иако годишње хиљаде и хиљаде наших људи који иду пут грчких летовалишта прођу поред овог места.
ШВЕДСКИ СТО
ГЕНЕРАЛ Стевановић присећа се детаља са првог сусрета делегација у кафани у пограничном месту. Иза њих је био шведски сто, а иза супротне стране педесетак столица на којима су седели официри нижег ранга. Каже Стевановић да је у томе могло бити симболике, да иза њих седи "подршка", али можда и покушај да се импресионира делегација. У сваком случају, за њега је тај шведски сто и даље мистерија "преговарачког трика".
НАРОД СЛАВИО
НАКОН што је усвојена резолуција у данашњој Северној Македонији су одахнули, био је то крај бомбардовања суседа. У тадашњој Југославији народ је славио крај агресије, а је већина припадника полиције и војске, нарочито они који су напустили територију Косова и Метохије, туговала.
Препоручујемо
НАТО СЕ БРАНИ НЕПОСТОЈЕЋИМ АРГУМЕНТИМА: Ништа их не штити од тужби оболелих од канцера
01. 06. 2022. у 10:00
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"
"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".
22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17
Коментари (3)