ТРАГЕДИЈА У ПАРАЋИНУ УЗНЕМИРИЛА СВЕ: Мајстор објаснио како да за 2 минута проверите да ли у стану цури гас

Дејана Калинић
Дејана Калинић

24. 02. 2024. у 10:03

СТРАВИЧНА трагедија догодила се у уторак у Параћину. Ана С. погинула је у експлозији коју је изазвала плинска боца, а Александар Ђелмо из новосадске фирме која се бави производњом и испоруком ових боца, наводи да оне могу бити екстремно опасне уколико се правилно не користе.

ТРАГЕДИЈА У ПАРАЋИНУ УЗНЕМИРИЛА СВЕ: Мајстор објаснио како да за 2 минута проверите да ли у стану цури гас

Фото: Профимедиа/Илустрација

Ђелмо каже да уколико се користе на прави начин, нема опасности од експлозије плинских боца, ипак, корисници истих требало би правилно да се едукују о коришћењу, као и да проверавају њихову исправност и потенцијално цурење гаса.

- Плинске боце нису опасне кад се правилно користе наравно, потенцијална опасност постоји, али то имате и код електричних инсталација. Имамо упите свакодневно од клијената и трудимо се да их едукујемо у самом процесу монтаже, коришћења и складиштења плинских боца - каже Ђелмо за Телеграф.

Како појашњава Ђелмо, савети за коришћење су прилично једноставни, ипак, треба обратити посебну пажњу на неколико ствари.

- Савети са коришћење су једноставни, приликом монтаже се мора обратити пажња на спој између боце и уређаја који је потрошач гаса, ту се налази дихтунг-гумица која је потрошна и она обезбеђује сигуран спој између плинске боце и потрошача. Наш савет је приликом замене боце да се замени и дихтунг гумица, после тога се спој провери - каже он.

Додаје да мајстор може да изађе на терен како би проверио спој гумице и потрошачког уређаја, ипак, постоји и једна "цака", како то грађани могу да ураде и сами - у кућним условима.

- Најлакши метод је сапуница, свака кухиња има детерџент и сунђер, направи се сапуница и нанесе се на само место спајања боце и потрошача, ако се појаве балончићи то је знак да гас цури и сам спој није добар, наравно ако нема балончића спој је сигуран и безбедно можете користити плинску боцу. Напомињем ово јер свако домаћинство може самостално да направи овај вид провере, наша фирма користи специјалне детекторе за цурење гаса које не поседује потрошач - каже саговорник.

Ђелмо наводи да у 99 одсто случајева до трагедије долази због људског фактора, те је најбитније да потрошачи знају како безбедно да споје боце са уређајем и редовно проверавају квалитет споја.

Поводом несреће која се догодила у Параћину у уторак, саговорник каже да су такве ситуације врло ретке, те да се чешће дешава да дође до цурења плина, који такође може имати страшне последице уколико се не примети на време.

- До експлозије саме плинске боце може доћи ако је боца у пламену и њен притисак се изједначи са атмосферским притиском и онда пламен улази у боцу и долази до експлозије. То су ретки случајеви кад се то дешава, углавном долази и до експлозије самог гаса у некој просторији, нпр цури вам гас у соби и постигне се одређена концентрација гаса усред саме просторије, било каква варница, искра ће направити експлозију а плинска боца неће експлодирати - појашњава он.

Нажалост, он наводи да је у Србији чест случај неодржавање плинских уређаја. Такође, напомиње да људи ретко обраћају пажњу на сервисне интервале, сигурносне вентиле и мењање цеви. Он додаје да је кључни савет за грађане да боце купују од овлашћених продаваца и пунионица.

- Клијенти на сваке 3 године треба да мењању црево на потрошачу, а сигурносни вентил (регулатор) на 5 година. Плинске боце поседују атест (датум контроле), од атеста боца је сигурна за употребу наредних 10 година, после тога није безбедна и мора се опет контролисати од стране овлашћеног именованог тела. Боце које не поседују атест нису безбедне за употребу, нажалост и таквих боца има на тржишту - закључује саговорник.

МУП: Превентива кључна, проверавати цеви два пута годишње

Александар Крстић из Управе за ватрогасно-спасилачке јединице за Телеграф.рс каже да је превенција и провера плинских боца кључна у спречавању трагичних исхода. Ипак, додаје да је олакшавајућа околност то што се трагедије попут оне у Параћину не дешавају често, али кад се десе, захтевају брзу реакцију и гашење пожара.

- Експлозије попут ове у Параћину нису чест случај. Оно што је отежавајуће јесте да се у таквим експлозијама створи велика материјална штета, а неретко дође и до губитка живота, као што се догодило у уторак. Оно што је такође проблем јесте то што након експлозије долази и до пожара и онда имамо отежавајуће услове који су за нас велики посао. У таквим ситуацијама морамо страховито брзо да реагујемо и покушавамо да лоцирамо лица уколико су угрожена и да извршимо евакуацију - појашњава Крстић.

Крстић додаје да плинске боце увек треба проверавати код овлашћених лица, а цеви за проток гаса пред грејну сезону.

- Увек је добро радити на превентиви. Много нас користи гас највише за припремање јела у кућним условима. Најбоља опција је да се пре сваке грејне сезоне провере цеви од стране стручног лица. Уколико гас користимо за кување, најбоље је да се та провера изврши два пута годишње. Стручна лица поседују детекторе који могу да установе да ли постоји неко цурење гаса и да се реагује на време. Такође, врло је важно да се пуњење гаса не врши на алтернативним, већ на овлашћеним пунионицама - закључује он.

БОНУС ВИДЕО: У НОЋИ ЊЕНОГ НЕСТАНКА ВИЂЕН ЈЕ МУШКАРАЦ: Најбоља другарица Ане Кнежевић за "Новости"

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (1)

АЛБАНЦИ ХИСТЕРИШУ: Због песме уз коју је Србин ушао у ринг у Тирани - у лажној држави не могу да дођу себи! (ВИДЕО)