ТРАМП ЋЕ ЧУТИ И ГЛАС СРПСКЕ Интервју - Марко Ромић саветник председника РС

Срђан Мишљеновић

27. 01. 2025. у 10:20

РЕПУБЛИКА Српска има дефинитивно много пријатеља у САД. Очекујемо да ће Америка, када је реч о БиХ и РС, имати коректан однос. Српска не тражи привилеговани статус, нити се надамо да ћемо такав статус имати. Међутим, оно што је сигурно - од председника Трампа можемо имати однос поштовања у којем се РС и њен глас могу и морају чути у Сједињеним Државама.

ТРАМП ЋЕ ЧУТИ И ГЛАС СРПСКЕ Интервју - Марко Ромић саветник председника РС

Марко Ромић фото Глассрпске

Таква очекивања и утисак, у разговору за "Новости", преноси саветник председника РС Марко Ромић, који је био члан делегације Бањалуке на инаугурацији председника САД Доналда Трампа, који је започео свој други мандат на месту шефа Беле куће. На свечаности у Вашингтону била је многочлана делегација Републике Српске, док из осталог дела БиХ нико није дошао. Ромић истиче да су имали прилике да разговарају са бројним републиканцима, Србима који живе у САД, посетили су Конгрес и друге институције, а на основу учешћа у свим тим догађајима износи став:

- Глас Српске се чуо у Вашингтону и РС је била и те како видљива на догађајима поводом инаугурације Трампа као 47. председника САД.

Осећа ли се већ промена политичке климе у Вашингтону?

- Тамо владају невероватна позитивна енергија и осећај обновљеног америчког патриотизма због доласка Трампа на место председника. Дуго већ у Америци постоји неповерење према федералној власти, а поготово према институцији председника. Народ се осећа узнемирено, пре свега због унутрашњих проблема. Сједињене Државе су под влашћу демократа претрпеле снажне и велике губитке у економији и то се одражава на свакодневни живот грађана. Трамп је човек који, како је сам рекао, Америци доноси златно доба. Он се, пре свега, окреће САД, а онда, из тог фер односа према својој земљи и својим грађанима, пружиће руку и будућим савезницима.

Јесу ли председник Трамп и његова странка спремни да саслушају ставове Српске?

- Председник Трамп је човек који је спреман да саслуша све. А самим тим што ћемо имати равноправне позиције у будућим разговорима, много се мења ранија позиција Српске у односу са америчком администрацијом.

Како гледају на кршење Дејтонског споразума?

- Свесни су да је Дејтонски мировни споразум успех америчке спољне политике, без обзира на то шта ко о њему мислио. И такав мировни споразум се грубо и несмотрено крши 30 година. Знамо ко је одговоран за кршење "Дејтона", и то није Српска. То су аргументи с којима ће РС наступити у разговорима са новом америчком администрацијом. До сада је бивша америчка администрација, пристрасним приступом и искључиво једностарним одлукама које су биле у корист једног од три конститутивна народа у БиХ и једног од ентитета у БиХ, изазивала отпор код српског и хрватског народа, али и Републике Српске.

Да ли се у Трамповом штабу цени подршка коју су му Срби упућивали током трке за нови мандат?

- Веома се цени. Не треба заборавити да неколико стотина хиљада Срба живи у САД. То су вредни и поштени људи који не заборављају своју отаџбину Србију и своју Републику Српску. Срби данас у САД, након неколико генерација, заузимају значајне функције у многим областима, од науке и уметности до економије. У том миљеу створио се круг Срба који су подржали кампању председника Трампа. Нису га подржали само политички, већ и финансијски. Ову подршку Срба и Трамп и републиканци изузетно цене.

Републиканци су патриоте

КАКАВ сте утисак стекли о републиканцима након серије разговора?

- У разговору са републиканцима увидео сам да су велике патриоте и да воле своју земљу. а када људи воле своју земљу, онда најбоље могу да афирмишу вредности другога и другачијих. Наша љубав према републици Српској и те како је разумљива републиканцима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

НИКАД НИЈЕ ЗАДОВОЉАН: Роналдо побеснео због поништеног гола