ГОДИШЊИЦА ДЕПОРТАЦИЈЕ ЈЕВРЕЈА: Зрењанин не заборавља страдале у Другом светском рату (ФОТО)

Богољуб Грујић

18. 08. 2023. у 19:15

КОМЕМОРАЦИЈА поводом 82. годишњице депортације Јевреја из Зрењанина и Баната одржана је на Меморијалном јеврејском гробљу у Зрењанину, а истовремено откривен је споменик са именима свих страдалих 1941. године.

ГОДИШЊИЦА ДЕПОРТАЦИЈЕ ЈЕВРЕЈА: Зрењанин не заборавља страдале у Другом светском рату (ФОТО)

град Зрењанин

Комеморацији је присуствовала заменица иМисије Амбасаде Израела у Србији Александра Бен Ари, уз градоначелника Зрењанина Симу Салапуру, представнике Савеза јеврејских општина Србије, јеврејских општина Београд, Нови Сад, Суботица, Кикинда, Панчево и Зрењанин, Жидовске општине Сплит и преживелих учесника Холокауста др Теодора Ковача и Естер Бајер.

- Поносни смо на чињеницу да је Зрењанин први град у Србији у којем је постављено спомен обележје „Камен спотицања“ у знак сећања на припаднике Јеврејске заједнице које су биле жртве Холокауста. Спомен обележје је постављено на пет локација, за породице Елек, Екштајн, Ђарфаш, Кунстлер и Ивањи и те жртве не смеју бити заборављене и не смемо их се сећати само на годишњицу страдања, већ свакодневно кроз свој живот и рад – рекао је градоначелник Зрењанина, наводећи да споменик на Меморијалном јеврејском гробљу не треба да буде само место туговања, већ место подсећања на страхоте рата и опомена за све будуће генерације.

Августа 1941. године, око 1.300 Јевреја, ухапшених претходних дана у Петровграду и околини, спроведено је до обала Бегеја и подељено у две групе. У првом транспорту шлеповима у смрт су послати старији, а у подне, по највећој летњој жеги, жене и деца, без хране и воде, у претрпаним шлеповима по несносној врућини.

У Београду су мушкарци затворени у "Топовске шупе" и одатле систематски вођени на стрељање у Јајинце и ледину поред села Јабука, надомак Панчева, док су се жене и деца налазили у логору смрти "Сајмиште", где су целу зиму морени хладноћом и глађу. У периоду од јануара до маја 1942. године, преживели заточени су угушени у "душегупкама", камионима који су специјално за Јевреје допремљени из Берлина.

Након кадиша, јеврејске молитве за преминуле, коју је изрекао Исак Асијел, врховни рабин Јеврејске заједнице у Србији, представница Амбасаде Израела Александра Бен Ари је са Љиљаном Попов открила споменик и положила венац.

Изложба у Музеју

Поводом обележавања 82. године од депортације Јевреја из Зрењанина и Баната у Музеју у Зрењанину је отворена изложба посвећена Херману Хелфготу, последњем зрењанинском рабину.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МИСЛИЛА САМ ДА НИКАД НЕЋУ ОСВОЈИТИ ТИТУЛУ: Нова шампионка Мелбурна искрена после победе над првом тенисерком света