НИКО КАО "ГОРСКИ ВУЦИ“: У Банатском Великом Селу одржан „Крајишки вишебој“

Р. Ш.

01. 08. 2023. у 06:15

ШЕСТ екипа из Србије такмичило се у десет дисциплина на 13. „Крајишком вишебоју“ у Банатском Великом Селу код Кикинде.

НИКО КАО ГОРСКИ ВУЦИ“: У Банатском Великом Селу одржан „Крајишки вишебој“

Фото: Р. Шегрт

Екипе такмичара дошле су из Уба, три из Банатског Великог Села и по једна из Накова и Нових Козараца. Физички спремни, спретни, али и искусни, мушкарци су показали витештво у традициналним дисциплинама, у којима су се некада давно исказивали и њихови преци: у што бржем ходање по брвну, бацању камена с рамена, скоку удаљ из места, скоку увис, такође из места, пењању уз стожину, привлачење кличка, обарању руке, навлачењу конопца и куке. 

Победила је екипа „Горски вуци“ из Уба. Њих је било тешко надмашити у овом витешком такмичењу, јер су неки њихови чланови репрезентативци Србије. Један од њих Александар Поповић из Ваљева, ненадмашан у обарању руке.

- Петоструки сам шампион државе и већ три године трећи у свету у категорији од 75 до 85 килограма. Члан сам репрезентације Србије – открио је Поповић, који је почео да тренира још са 14 година.

Члан „Вукова“ је и Петар Илић из Руме, активни учестник више на вишебоја, који је први пут дошао у Велико Село:

- Моја дисциплина је бацање камена с рамена. Нисам се посебно припремао јер сам репрезентативац у бацању диска, тако да сам у доброј форми- рекао је Илић.

Вишебој је одржан у центру села, поред Завичајне куће, старе брвнаре која подсећа на крајишко порекло Великоселаца. Поштовала су се строга правила, па је обарање руке, на пример, организовано на професионалном столу који се користи и на државним првенствима.

- За све дисциплине потребне су снага и вештина. Један од циљева вишебоја је да се младима пренесе колико је важно бавити се спортом у природи - рекао је Владимир Булатовић, дугогодишњи такмичар који је овај пут био у улози судије.

Организатор је Удружење грађана „Крајишки вишебој“ уз подршку Месне заједнице и локалне смуоправе у Кикинди.

- Вишебој смо покренули како бисмо очували обичаје и традицију оваквог такмичења по узору на наше претке који су овде дошли после Другог светског рата из Босанске крајине, из Дрвара, Бихаћа, Босанског Петровца и Босанског Грахова – навео је Борислав Стојисављевић, председник УГ „Крајишки вишебој“.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

АЛБАНЦИ У ШОКУ: Црногорски судија пехаром ударио тренера из лажне државе Косово (ВИДЕО)