МЕШТАНИ ПРОТИВ СПАЛИОНИЦЕ ГУМА У ВИДОВИЋИМА: Циглана жели да у свом погону, без дозволе, спаљује отпад

Р. Ш.

23. 10. 2023. у 08:00

СТАНОВНИЦИ Босанског Грахова и околине оштро се противе намери власника циглане "Брик" да у свом погону у Видовићима, који не ради дуже од годину дана, почне спаљивање отпадних гума поступком пиролизе.

МЕШТАНИ ПРОТИВ СПАЛИОНИЦЕ ГУМА У ВИДОВИЋИМА: Циглана  жели да у свом погону, без дозволе, спаљује  отпад

Фото: Удружење Граховљака и пријатеља

Грађани не дају да им неко угрожава здравље и загађује нетакнуту животну средину, јер, кажу, да им је једино то вредно што је остало после рата. У овој борби подржавају их стручњаци, који тврде да је то штетан поступак који би изазвао не само загађење околине, већ и тешке последице по здравље људи.

У Грахову је пре неколико дана одржан и јавни скуп, на којем су стручњаци објаснили штетност пиролизе отпадних гума. Прва је на то раније указала др Милка Видовић, специјалиста санитарне хемије, која је тај процес објаснила и у препуној граховској основној школи.

- Пиролиза је термохемијски процес спаљивање на високим температурама, без присуства ваздуха, који изазива катастрофалне последице на здравље људи, јер доводи до појаве 210 једињења, а најопаснија су диоксин и фуран, која су канцерогена. Они доводе до оштећења и поремећаја имунолошког, нервног, ендокриног система и репродуктивних функција. У науци се сматра да је само нуклеарни отпад опаснији од диоксина из пиролизе гума. Инвеститор каже да ће почети прераду, па тек онда испитивати утицај, а за само месец дана диоксин и фуран могу изазвати катастрофу, јер су врло отровни, а дуговечни су - навела је Видовићева.

И док представници циглане желе да прикажу овај процес као сасвим безбедан, наводећи да такву спалионицу имају у Тешњу и да су мерења показала да нема негативан утицај на околину, Граховљаци не верују у ту тврдњу.

Предузеће све мере

АКО циглана добије дозволу, предузећемо све мере против прераде. Све дозволе издају кантонална и федерална власт, тако да су нама руке везане, али подржавамо све захтеве грађана, изјавио је Урош Ђуран, начелник Општине Босанско Грахово.

Већина њих који тамо живе су повратници након "Олује", баве се пољопривредом, сточарством и пчеларством и оправдано страхују за имања и здравље породица.

Важно је да Министарство градитељства, обнове, просторног уређења и заштите животне средине из Федерације БиХ, тачније из Ливна, где је седиште Кантона 10, којем припада и Грахово, још није издало дозволу циглани за процес прераде отпаднх гума у погону у Видовићима.

Петиција грађана

УЗ грађане Грахова и мештане околних села је Удружење Граховљака и пријатеља Босанског Грахова, које је покренуло интернет петицију против спалионице и до сада прикупило више од 1.500 потписа. Подршку су добили од земљака широм света.

Дозволу им није издало ни ресорно федерално министарство из Сарајева. Општинска власт у Грахову нема никакву надлежност у овом процесу и подржава захтев грађана.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

ШТА СЕ ОВО ДОГОДИЛО: Незапамћени хаос у свлачионици Денвера након победе над Лејкерсима