ОД КЛАДИОНИЦА У БУЏЕТ СЕ СЛИЛО ОКО 100 МИЛИОНА! У Републици Српској прошла година била рекордна по наплати пореза из коцкарница
ОКО 94 милиона марака прошле године се слило у буџет Републике Српске по основу накнада од игара на срећу и пореза на добитке.
То је за скоро 40 одсто више новца него годину дана раније. Ипак, повећање новца који долази у буџет од разних коцкарница, како кажу саговорници "Новости", доказ је да се грађани окрећу све више коцкању и да Република Српска као друштво губи утакмицу са том пошасти.
Зоран Павловић, економиста, каже да већина људи, пре свега, одлази у кладионицу коју види као последњу сламку спаса да дођу до каквог--таквог добитка који би им омогућио да попуне месечни буџет и да преживе месец.
- Кладионице, разни клубови са апаратима, одличан су бизнис за власнике, поготово у сиромашним срединама и где је то број један забава за сиротињу, а од које опет власници убиру огроман новац - истиче Павловић.
Према његовим речима, у РС је чудна ситуација на економском тржишту.
- Имамо чудну ситуацију, где немамо радника, а они који могу да раде неће због малих плата, док они који су запослени тешко могу очекивати да буду боље плаћени. У том замршеном колу многи људи се окрећу кладионицама и коцкарницама, где траже неку своју финансијску срећу - истиче Павловић.
Иван Шијаковић, социолог, каже да је слика кладионица на сваком кораку и где их има више него пекара доказ сиромаштва неке државе, а не напретка тог друштва.
- Напредне државе се не хвале подацима колико зарађују од коцке и не истичу у први план зараду од коцкања, јер у тим земљама се то сматра на неки начин и некултурним - истиче Шијаковић.
Према његовим речима, коцкање је ушло у све поре друштва у Српској, где на сваком кораку по насељима данас стоје билборди са кладионицима.
- Проблем је што кладионичарски лоби утиче негативно на социјализацију, поготово млађих, а који једва чекају да напуне 18 година да могу да иду у кладионице. С друге стране, замислите какво бисмо ми друштво били да уместо кладионица у први план гурамо фабрике и разне фирме које се отварају и траже раднике које би плаћали по 2.000 марака.
Тада нико не би ни размишљао о кладионицама. Али, нажалост, ми имамо градове пуне реклама за клађење и то нудимо као нормалан начин живота нашој деци - упозорава Шијаковић.
Према званичним подацима, Српска тренутно има 652 аутомат-клуба, што је за 75 више него годину раније, али и 830 уплатно-исплатних места - кладионичке игре, што је за девет више него на крају 2021. године.
На тржишту Српске је и 1.480 локација за приређивање електронских игара на срећу, којих је за 108 више него годину раније и 10 локација на којима се приређује томбола.
БиХ ДРЖИ НЕСЛАВНО ПРВО МЕСТО
ПРЕМА статистици, у БиХ је близу 50.000 патолошких коцкара. С друге стране, у БиХ постоји нешто мање од 4.000 кладионица, што ову земљу, када се пореди са бројем становника, који је око 3,4 милиона, ставља на прво место у свету по броју уплатних места наспрам броја становника.
Препоручујемо
ОТКРИВЕНИ САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ: "Знамо шта се догађа у кључном војном комплексу Северне Кореје" (ФОТО)
ИСТРАЖИВАЧИ из америчког аналитичког центра закључили су на основу сателитских снимака да Северна Кореја проширује кључни комплекс за производњу оружја, укључујући и врсту ракета кратког домета које Русија користи у рату против Украјине.
25. 11. 2024. у 18:13
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (0)