ЦЕО ВЕК ПАРТИЗАНА АНТЕ ИЗ ШЕСТЕ ЛИЧКЕ: Прославио 100. рођендан и 80 година од ослобођења Барајева где данас живи

Д. Вујичић

14. 10. 2024. у 15:37

БАРАЈЕВО је прва београдска општина ослобођена од Немаца пре 80 година, а Анте Дадић испоставило се, једини је живи партизан који памти борбе Шесте личке за ово место. Из Барајева су немачки фашисти протерани 10. октобра 1944, а другарице и другови из Београдског СУБНОР, Дадићу су уприличили прославу 100. рођендана дан касније, 11. октобра у Београду.

ЦЕО ВЕК ПАРТИЗАНА АНТЕ ИЗ ШЕСТЕ ЛИЧКЕ: Прославио 100. рођендан и 80 година од ослобођења Барајева где данас живи

Фото: Приватна архива

- Анту Дадића, родом из Каштел Сућурца на Јадрану, гледам као на мог оца Јову и мати Наду који су, такође, били првоборци. Славље је за Дадићев 100. рођендан и за све оне који су пре 80 година гинули за слободу - рекао нам је јуче на прослави у просторијама СУБНОР у Београду, Боро Ерцеговац, председник градског одбора овог удружења.

А, друг Анте се на свом рођендану сећао свега. Причао је како је у партизане отишао 12. априла 1942. у планину Динару као многи његови Далматинци. Већ крајем те године на простору од Имотског преко Динаре, Ливна и Дувна до самог уласка у Бањалуку било је 11 партизанских бригада и 30.000 бораца. Присећао се и голготе Четврте и Пете непријатељске офанзиве у легендарним биткама на Неретви и Сутјесци у којима су у страшним борбама нестале и његове Далматинске бригаде.

Фото: Приватна архива

Анте Дадић као партизан и на 100. рођендан

- Мислим да је била грешка што смо напустили терен где нас је народ волео и кренули дубље у Босну. Друг Тито је ту погрешио - вели нам Дадић. - Када смо се у фебруару сви нашли у Јабланици из пет праваца заједно са 3.000 рањеника, чекали смо да Владимир Велебит, Коча Поповић и Милован Ђилас размене немачког мајора за 25 другова из логора у Јасеновцу. И, ту је изгубљено време. Другови су путовали у Загреб да преговарају са Немцима што се одужило. Тек када је другарица Херта Хас, друга Брозова супруга, и још 18 ослобођених стигло у Јабланицу кренули смо преко Неретве.

У БЕОГРАДУ 350 БОРЦА

ЈОШ око 350 бораца Народноослободилачког рата (НОР) живи у београдским општинама, али свега троје њих биће на Свечаној трибини у Београду поводом обележавања 20. октобра, Дана ослобођења наше престонице у Другом светском рату. Остали због различитих разлога које доносе њихове године, неће моћи да присуствују - открио нам је председник београдског СУБНОР. 

Говорио нам је стогодишњи борац на прослави века од свог рођења, и да је на Сутјесци било још крвавије. Јединице Народноослободилачке војске Југославије (НОВЈ) су се у борбама, како каже, "истопиле" а он је пред Тјентиштем приступио чувеној Првој пролетерској бригади и учествовао је у пробијању обруча током пресудне битке на Сутјесци...

- Крај рата, 9. маја 1945. године, дочекао сам у Карловцу. После сам био у Корпусу народне одбране Југославије познатом под скраћеницом КНОЈ, а пензионисан сам 1985. Од тада живим у Барајеву. Ово ми је први пут да су ми другарице и другови направили и торту - вели Анте Дадић на крају разговора и додаје да ништа у свом животу не би мењао:

- Увек бих се борио за слободу, за једнакост и братство. 

ТИТО И ЈОВАНКА: КРАЉ И КРАЉИЦА

ПОВОДОМ 80 година од ослобођена Београда планиран је шаховски меч између некадашњих бораца, сада чланова СУБНОРА и клуба "Бетула", али се испоставило да тим СУБНОР има проблем са "кадровима".

- Играћемо свакако, а то што неки наши играчи нису баш у форми, и што ће морати да се подсећају где на табли да поставе краљицу а где краља, то је разумљиво. На нашој "табли живота" краља и краљицу су мењали Тито и Јованка - шаљиво нам је рекао Боро Ерцеговац. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

СИНИША МИХАЈЛОВИЋ ПИТАО МАЈКУ ДА ЛИ ЈЕ ХРВАТ ИЛИ СРБИН: Само једном ме је било срамота