РЕШИО САМ ДА ЈЕ ЗАПРОСИМ У УРОШЕВЦУ ЈОШ ПРЕ ДВА МЕСЕЦА: Милош Црњански, из Новог Сада, о веридби у граду подно Шар-планине
СЛАВА храма Светог цара Уроша у центру Урошевца, којој је у недељу, присуствовало око 200 верника из различитих крајева Србије, остаће упамћена и по догађају који је спојио двоје младих. Двадесетчетворогодишњи Милош Црњански после литургије, запросио је своју годину дана млађу изабраницу Љиљану Ковјанић, уз благослов свештеника Трајка Влајковића, пароха урошевачког.

Privatna arhiva
"Сведоци" у цркви нису скривали одушевљење, а приватни снимак ове просидба у недељу и јуче усијао је друштвене мреже. Милош нам открива да је, ипак, и отац Трајко био изненађен када му је рекао да жели да запроси Љиљану:
- Чим је поделио нафору, пришао сам мојој будућој вереници и упитао је да ли жели да се уда за мене. Одмах ми је одговорила: "Да." Отац Трајко нас је благословио. Много се обрадовао.

Privatna arhiva
Млади пар планира црквено венчање следеће године:
- Нисмо се још ништа договарали, али није искључено да, можда буде и у Урошевцу - казао нам је Милош.
Сада вереници, наравно, размишљају и о будућем заједничком животу. Мада обоје тек започињу професионалне каријере, истичу да је будућа породица њихов приоритет на првом месту.
- Љиљана тражи посао, а ја већ радим као графички инжењер. Знам да нам неће бити лако, али желимо да све постигнемо заједно, корак по корак. Љиљана је изузетна девојка: интелигентна, искрена, одлучна. Освојила ме је својом добротом, топлином. Без обзира на изазове, увек је спремна да иде напред - рекао је Милош о својој вереници. - Верујем да ће у нашој вези све ићи природним током, јер је добро само оно што градимо са љубављу.

Privatna arhiva
Нисмо род
НИСМО јуче могли а да не питамо Милоша Црњанског да ли је у родбинској вези са нашим чувеним књижевником, песником, приповедачем, са којим дели и име и презиме.
- Не, нисмо род - одговорио нам је Милош.
Милош је дипломирани графички инжењер из Новог Сада, а Љиљана је завршишила факултет за механотронику у Будимппешти. Упознали су се прошлог лета преко заједничког пријатеља Милоша Николића, на фестивалу уличних свирача у Петроварадину. После тог, могло би се рећи, случајног сусрета, родила се љубав.
- Убрзо сам схватио да желим да проведем живот са Љиљаном и желео сам да је запросим на месту које је за нас обоје важно - прича нам је Милош јуче, дан после веридбе. - Пре два месеца први пут смо посетили храм у Урошевцу. То путовање нас је још више зближило. Емотивно смо доживели беседу оца Трајка, који је са нама поделио своју личну причу. Говорио нам је о својој породици, али и да сва путовања на Косово и Метохију треба да имају сврху. Млади који одлазе на Космет, рекао нам је, треба да имају циљ из ког се може изродити нешто лепше и веће. Та његова поука дубоко ме је дирнула и одлучио сам да га послушам.

Privatna arhiva
На КиМ - туга, понос и нада
ПРВИ пут сам отишао на Косово и Метохију са другом, а сада му се често враћам - каже Милош. - У Нови Сад, са тих путовања, никада нисам дошао равнодушан. То што сам тамо осетио тешко је објаснити речима. Тешко је описати ту мешавину туге, поноса и наде. Желим да Љиљана и ја изградимо заједнички живот на начелима Срба који опстају на Космету: на вери, љубави и истрајности.
Храм Светог цара Уроша, једини православни храм који носи име последњег Немањића, стоји као симбол отпора, вере и историјског наслеђа српског народа у Урошевцу. Данас, упркос многобројним изазовима, храм одржава отац Трајко са својом породицом. Они су једини преостали Срби у овом граду.
- Отац Трајко се бори за опстанак и очување вере, не само кроз молитве, већ и сведочење о српским коренима и славној историји - каже Милош. - Док смо слушали његову беседу, схватили смо да је важно да и други млади посете Косово и Метохију. Србима који опстају у нашој јужној покрајини потребна је наша подршка, која не мора увек да буде материјална. Некад им је довољна само наша лепа реч, да знају да смо уз њих и да нису заборављени. Упркос томе што живе у тешким условима, ти људи су пуни топлине и наде.

РУСИ СЕ СПРЕМАЈУ ЗА ВЕЛИКУ ОФАНЗИВУ: Напашће дуж целе линије фронта од 1.000 км, ево колико ће акција трајати
РУСКЕ трупе припремају се за нову офанзиву у наредним недељама како би појачале притисак на Украјину и ојачале позицију Кремља у евентуалним преговорима о прекиду ватре. Према тврдњама агенције АП, аналитичари сматрају да би нова офанзива могла да траје од шест до девет месеци.
29. 03. 2025. у 18:11

АМЕРИКА СПРЕМА ВЕЛИКИ УДАР: Бомбардери "убице" циљају нуклеарне електране у Ирану (ФОТО)
Сједињене Државе су распоредиле стелт бомбардере Б-2 Спирит у војну базу Дијего Гарсија у Индијском океану, потез који би наводно могао бити повезан са припремама за потенцијални напад на иранску нуклеарну инфраструктуру.
29. 03. 2025. у 19:25

МЕТАК У ЧЕЛУ, НАЂЕН МРТАВ У ЖБУЊУ: Шта значе злокобне тетоваже и број "187" пљачкаша из Сплита (ФОТО)
ИЗ ДРЖАВНОГ тужилаштва кажу како је разбојник преминуо од задобијених повреда, а фаталан је био метак у главу. И даље није познато да ли га је погодила полицајка или је пресудио сам себи.
29. 03. 2025. у 18:08
Коментари (0)