ВАРИОЦИ постављају елементе од метала, четири-пет радника рашчишћавали су и припремали материјал за даље грађевинске радове, шеф градилишта Милан договара детаље предстојећих послова са архитектом Милошем Ушљебрком... Иако је "звезда" немилосрдно пекла, живо је било на градилишту будућег Српског културног центра у Глини који ниче у самом срцу овог градића и постаће место окупљања не само наших сународника из овог места већ и са целе Баније.
ТОПОВИ из 19. века, откопани после Другог светског рата у кругу некадашњег Војнотехничког завода (ВТЗ) у Крагујевцу, рестаурирани су и постављени на нову локацију, испред Музеја "Стара ливница". Претходних деценија пропадали су код зграде Чаурнице у Кнежевом арсеналу. Комплетну рестаурацију урадили су стручњаци Фабрике "Застава оружје" уз консултације са колегама из Војног музеја у Београду.
НАЈСКРИВЕНИЈЕ су српско племе. Сточари, веома вешти и вредни грађевинари, дуборесци и фрескописци. Задржали су јединствене обичаје и дијалекат који потиче још из доба Немањића. Од њих сам "слушао о Косовском завету и њиховом историјском сећању". Међу њима је и даље "живо сећање на 'цара' Лазара и још се певају песме у којима се слави ово доба српске историје".
КРОЗ прозоре напукле од старости улази хладан ваздух. У мемљивој кући без купатила кров прокишњава, зидови су влажни, а подови хладни. Та кућа у Гроцкој дом је породице Миловановић.
САМО живот може да приреди такво "изненађење" да се девојка по имену Супрајз (Surprise), из Полокванеа, главног града покрајине Лимпопо у Јужноафричкој Републици, и момак Владимир из села Пивнице код Бачке Паланке заљубе и својим осећањима премосте раздаљину од око 8.000 километара. На први сусрет са својом Сју, како је из милоште зове, Владимир је авионом од Београда до њеног града путовао 22 сата.
Коментари (0)