КИНЕСКА СОНДА СЕ ВРАТИЛА НА ЗЕМЉУ: Шта је први пут у историји донето са тамне стране Месеца?
КИНЕСКА лунарна сонда "Чанг'е-6" (Chang'e-6) вратила се јуче на Земљу, доносећи прве икада прикупљене узорке тла са друге, тамне, стране Месеца. Сонда је слетела у северни кинески регион Унутрашња Монголија, доносећи узорке лунарног тла које је прикупила током овога месеца.
Без посаде, кинеска сонда лансирана је 3. маја 2024, а слетела је на тамну, удаљенију страну Месеца 2. јуна у 6.23 по пекиншком времену, што до тада није успело ниједној националној свемирској агенцији на свету. Како се очекује, сакупљени узорци могли би да пружи кључне трагове о пореклу и еволуцији Месеца и Сунчевог система. Један од циљева мисије, такође је био и да проучи материје из плашта разбацане око места слетања. То може да да важне информације о унутрашњој структури јединог природног Земљиног сателита.
Тамна страна, која се не може видети са Земље, у неким кључним стварима се разликује од познате "светле". Површински слој је дебљи, старији и више изроварен кратерима. Осим тога, има много мање "марија", тамних базалтних "мора" које је створила лава, него на светлој страни.
Иначе, кључна препрека мисији "Чанг'е-6" била је комуникација са летелицом на тамној страни Месеца. Кина користи релејне сателите за преношење сигнала са површине Месеца назад на Земљу, али сателит Киекиао-2 (Qуеqiао-2), лансиран у марту ове године, подржава мисије широм Месеца.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ТРАГЕДИЈА, ПОЧИВАЈ У МИРУ" Анђушића погодила вест - нашли га мртвог: "Никад не знате кроз шта људи пролазе"
"ТРАГЕДИЈА, почивај у миру..."
17. 12. 2024. у 18:26
Коментари (0)