"НИЗАЧА" ЗАГРЛИЛА ЦЕЛО СЕЛО: Семе старо око 300 година, не успева нигде другде осим у овом месту код Лесковца

Игор Митић
Игор Митић

15. 09. 2023. у 08:00

У ДОЊОЈ Локошници, код Лесковца, готово сваки домаћин се бави производњом најквалитетније алеве, туцане и груване зачинске паприке. Њихови производи немају конкуренцију, јер се праве од аутохтоне врсте поврћа које успева само на плодним пољима у околини овог места. Било је покушаја да се семе локошничке паприке пренесе и у друге крајеве Србије, али безуспешно. Ова паприка, коју зову "низача" или "козји рог", не успева чак ни у најближим лесковачким селима.

НИЗАЧА ЗАГРЛИЛА ЦЕЛО СЕЛО: Семе старо око 300 година, не успева нигде другде осим у овом месту код Лесковца

фото: И.Митић

- Носили смо и давали семе и расад широм Србије. Она изађе на стабло, али не може да задржи квалитетан плод и да порасте. Лесковчани су познати као паприкари, али ни наше комшије у селима у околини нису успеле да је одрже - причају нам мештани Доње Локошнице поносни на традицију коју чувају и преносе с колена на колено, вековима.

То траје најмање три стотине година, а локошничко "црвено благо" хранило је и школовало генерације и генерације босоногих дечака и девојчица, па и оних који и данас на својим плећима носе терет светске славе које је њихова "низача" донела месту у коме живе.

И сада са стреха већине објеката, у готово сваком дворишту висе хиљаде венаца "козјег рога" од којег млевењем настаје зачин каквог на свету нема. Да би се добио килограм алеве паприке, карактеристичне јарке црвене боје, потребно је око 20 килограма сирове
"низаче".

Домаћини је гаје на отвореном пољу. Тражи много воде, сунца и напоран рад. Само једно домаћинство у Доњој Локошници, које има засад од хектар и по "низаче", годишње произведе око две и по тоне алеве паприке.

Томе претходи низање више од 2.000 венаца који се потом "купају" на јесењем сунцу. Сваки од венаца има од 200 до 250 паприка.

- Људи са искуством нижу их за мање од пет минута. Крупније паприке се одвајају и продају у везицама, од по десет комада, за пуњење. Остале се, после природног, додатно суше у импровизованим сушарама на дрва. Потом их мељемо и тако уситњене пакујемо у кесе - причају нам вредне домаћице не скидајући поглед са игле и канапа на који се слаже "рог за рогом".

У Доњој Локошници "низача" се сваке године сади на око 125 хектара. Произведе се око 60.000 тона сирове паприке од које се прави млевени зачин и продаје на пијацама широм Србије.

Због тога је важно да се произвођачи удружују и да раде на заштити географског порекла. Многи који тргују алевом паприком, ради лакше продаје, позивају се на ово село са југа земље. Квалитет њиховог производа, међутим, не може да се пореди са "црвеним локошничком благом".

За 78 секунди наниже 50 паприка

ПОСЛЕДЊИХ 17 година, сваког септембра, у Доњој Локошници се одржавају "Дани паприке" на којој мештани бирају најбоље произвођаче. Посебна атракција је такмичење у брзом низању. Ове године победила је Јована Костић, која је 50 паприка, уз помоћ велике игле и јаког конца, нанизала за 78 секунди. Цела њена породица се бави производњом "козјег рога", а она дневно наниже између 40 и 50 венаца ове паприке, а ова победа није јој прва.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

РУСКА ВОЈСКА НЕЋЕ СТАТИ: Трамп неће моћи да оконча украјински сукоб, сматра професор Миршајмер