ДАНТЕА ИЗ 1544. ГОДИНЕ НЕМАЈУ НИ У ИТАЛИЈИ: Благо у Народној библиотеци у Смедереву

Јелена Илић
Јелена Илић

01. 05. 2023. у 18:00

НАРОДНА библиотека Смедерево, која је ових дана обележила 177 година постојања, у својим одајама крије културно благо непроцењиве вредности о коме се дуго готово ништа није знало. У посебним орманима налик сефовима, под кључем се чувају 544 књиге које су званично културно добро Републике Србије.

ДАНТЕА ИЗ 1544. ГОДИНЕ НЕМАЈУ НИ У ИТАЛИЈИ: Благо у Народној библиотеци у Смедереву

Фото: Н. Живановић

Фонд старе и ретке књиге Народне библиотеке Смедерево права је ризница у којој се чувају

примерци стари неколико векова, а најстарија књига у сефовима је Дантеова "Божанствена
комедија", издата у Венецији 1544. године, које данас нема чак ни у Италији!

- Наша "Божанствена комедија" је изузетно редак примерак. У Италији постоје примерци ове књиге, али немају оно што има наша, а то су илустрације. Због овога је јединствена у свету. Често нам се обраћају из амбасаде Италије са молбом да фотографишу илустрације - каже директорка библиотеке, Марина Лазовић.

Хероина међу књигама, могло би бити друго име Марине Лазовић, Рускиње по рођењу, која
је готово четири деценијe неуморно са прашњавих полица и ормана од заборава отимала и изучавала књиге. Дипломирала је на престижном Ломоносов универзитету у Москви, али је била и студент Београдског универзитета.

Има звање професора руског језика и књижевности, српског језика и књижевности, али такође и дипломираног библиотекара, библиографа и археографа. Њеној посвећености библиотека можда и највише дугује што данас има примерке које други немају.

- Овде сам, још када сам се запослила пре 34 године, почела да проналазим књиге на старословенском језику сложене у полицама, и открила да је то заправо непроцењиво благо Смедерева. Прионула сам на посао изучавајући све што сам пронашла, јер је археографија моја прва љубав. Моја предност је што знам старословенски, старогрчки и санскрит, и пресрећна сам што је мој рад резултирао Фондом старе и ретке књиге. Смедеревци, осим гвожђа и гвожђа, имају у власништву књиге које представљају културно благо Републике Србије од изузетног и великог значаја - говори директорка.

Књиге штампане до 1800. су по законима Србије културно добро од изузетног значаја и таквих је дванаест у смедеревској библиотеци. Овде је и девет библиографија. Књиге су конзервисане, стерилисане и чувају се у специјалним орманима попут сефова.

Најважнија у овој ризници је "Стематографија" Христофора Жефаровића на ћирилици штампана у Бечу 1741. године. Реч је о збирци старих грбова Европе и Србије средњег века. Овде је и Јеванђеље по Матеји из 1781, потом "Библија сакра" из 1619. године коју су после конзервације у Београду као "случајно" заборавили да врате, али упорност смедеревских
библиотекара се исплатила.

Скоро свака од ових књига има невероватну причу. Тако је и са богато илустрованом публикацијом Симона Симоновића "Описање старога града Јерусалима" из 1781. Реч је о руској редакцији старословенског језика.

- Она садржи рукопис власника који је у њој исписао текст и исцртао своје иницијале, а власник је био Хаџи-Рувим, један од српских великодостојника коме је у Првом српском устанку, баш у Смедереву, одсечена глава - прича Лазовићева.

Десет сеоских библиотека

НАКОН што је срушена у експлозији 1941. године, библиотека је поново отворена 1946. године. Данас се налази у згради

посебно пројектованој за ову намену на 1.900 квадратних метара. Има седам одељења, 200.000 библиотечких јединица,
8.000 корисника годишње, а сваки дан у њу уђе по 200 грађана. Такође, смедеревска библиотека има нешто што нема ниједна библиотека у Србији - чак десет сеоских библиотека у којима је чланарина бесплатна, због чега стално расте број корисника.

Ту је и примерак "Ружице". Реч је о једном од првих српских часописа. Први број објављен
је 1827. године док се у стручној литератури свуда наводи да је други број овог часописа штампан 1828. године изгубљен и да не постоји у Србији.

- Када смо ми нашу "Ружицу" представили у библиографији на стручним скуповима, заправо
смо доказали да је други број код нас, почели су да нас зову археографи са питањем: - Одакле вам то, па то не постоји! Ја кажем - изволите, дођите у Смедерево па се уверите
- препричава директорка библиотеке.

Књиге које се чувају под кључем углавном потичу из приватних библиотека Милана Јовановића Стојимировића, Димитрија Љотића и проте Ђукића. Смедерево је данас,
на сваки начин, ризницa књиге, упркос судбини коју су, кроз векове, имала овдашња светилишта књига.

"Божанствена комедија"

НАРОДНА библиотека Смедерево има неколико дигиталних колекција на свом сајту. За годишњицу је промовисана дигитална копија недељног листа "Глас Подунавља" који је званично културно добро од изузетног значаја. Према плану дигитализације, ускоро ће и најстарија књига "Божанствена комедија" штампана у 16. веку, бити у дигиталном издању доступна читаоцима широм света.

Од најбогатије средњовековне дворске библиотека деспота Ђурђа Бранковића у престоном

Смедереву, данас нема ниједне књиге. Све су у расејању, и њима се хвали
културна елита Европе, али Смедеревци чине све да их поврате, макар кроз дигиталне копије.

Још једном је у историји град остао без својих књига. Овде је 1846. године указом Министарства унутрашњих дела, формирано читалиште. Било је то друго српско читалиште после београдског, а акт о оснивању потписао је Јован Стерија Поповић. А онда је у експлозији немачке муниције у Смедеревској тврђави 5. јуна 1941. године, библиотека срушена до темеља.

На згаришту је остало тек 68 књига. Данас нема ниједне сачуване. Тако је смедеревска библиотека једна од ретких која је буквално изникла из пепела својих књига.

Mирослављево јеванђеље

У БИБЛИОТЕЦИ се налази и једно од десетак фотолитографских издања "Мирослављевог јеванђеља" из 1897. године које се чувало у летњем двору династије Обреновића у Смедереву, али је деведесетих година, на волшебан начин, нестало. Човек у чијим се рукама нашло, вероватно притиснут беспарицом тих времена, понудио је библиотеци да га откупи, што је она и учинила за огромне новце.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: Две на страни Путина, две жестоко против Руса

НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"

СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.

22. 11. 2024. у 09:14

СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: Они су тотални кретени, рекао после повика да је Француска одговорна за крвопролиће

СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"

"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".

22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17

Коментари (0)

НЕВЕРОВАТНИ ПОПУСТИ ДО КРАЈА МЕСЕЦА! Не пропустите прилику за велику уштеду