БОЈАНА ГУСЛАМА ОПЧИНИЛА ФИНЦЕ: На Сибелијус академији први пут се изучава наш традиционални инструмент захваљујући девојци из Краљева
КАДА затегне струну и запева уз гусле, време као да стане. Млади уметник Бојана Пековић (27) гусле је "изнела" на светску музичку сцену. Спајајући српску епску поезију са савременим музичким жанровима, успела је да наш традиционални инструмент представи од Финске до Америке, од Швајцарске до Русије, од Катара до Канаде. Док свира, звук гусала одзвања као ехо векова, а њена песма носи древно а истовремено савремено.
Одрасла је у Краљеву, у породици која негује љубав према српској епској поезији и гусларском наслеђу. У петој години је села за клавир, а у шестој почела да свира уз гусле које ће јој постати заштитни знак. Бојанин пут до успеха није био лак. По завршетку средње музичке школе, уписала је Етномузикологију у Београду, али је убрзо одлучила да настави образовање у иностранству. На престижној Сибелиус академији у Хелсинкију, Бојана је увела гусле у интернационалне уметничке кругове. После основних студија, успешно је завршила и мастер крајем 2023.
- После средње школе, покушала сам да наставим студије у Београду на Катедри за етномузикологију Факултета музичких уметности, где сам и завршила прву годину - каже Бојана за "Новости". - Брзо сам схватила да нисам задовољна, јер ми је био потребан већи рад на развоју извођачких способности, а смер није то покривао. Одлука да одем у Хелсинки касније ће се испоставити као једна од најлепших које сам донела у животу. У Београду још не постоји катедра где би се традиционални инструменти изучавали и извођаштво у практичном, мање теоретском смислу, али ни катедра за глобалну музику која би отворила могућност академског приласка бројним другим облицима музицирања.
Захваљујући Бојани гусле су стигле на Сибелиус академију.
- Катедра за глобалну музику у Хелсинкију омогућава струдирање многим уметницима са свих страна света и да са собом понесу или донесу свој уметнички идентитет. У мом случају певање уз гусле - прича Бојана. - Распон студената на мом смеру био је велики: од гусала до бит бокса или било чега што је човек видео или није. Пронађен је начин да студенти који уђу у академију, од четири до шест полазника, буду максимално укључени у свим наставним активностима. Гусле сам користила на сваком предмету као мој главни инструмент. Тако смо и размењивали знања. Колеге су могле да уче о мом инструменту, земљи, пореклу, а ја о њиховим. Предавали су нам истакнути професори из разних делова света. За индивидуалне часове и менторе бирала сам професоре, који свирају сличне инструменте.
Никола професор универзитета
БОЈАНА је са братом Николом одушевила Србију 2012, када је победила у трећој сезони популарног музичког надметања "Ја имам таленат". Питамо је где је сада млади, насмејани и вешти хармоникаш, а она одговара:
- Никола је крајем прошле године, у својој 32, постао један од најмлађих редовних универзитетских професора у земљи. Предаје хармонику на Факултету музичких уметности у Нишу. У протеклих две и по године много је радио на новом репертоару за класичну музику на хармоници у нашој земљи и региону. Сарађивао је са истакнутим композиторима, домаћим и страним диригентима, камерним и симфонијским оркестрима. Има запажене резултате у раду са студентима. Његов студент Никола Чамагић победио је на Светском трофеју хармонике у Француској, једном од највећих светских такмичења.
Tekst
Међу њима је био и Адриано Адевале (Adriano Adewale), рођен у Бразилу који свира беримбау афро-бразилски једножичани инструмент.
- На Академији није било професора гусала, али могла сам да узимам часове из Србије јер постоји могућност да се због наших потреба укључе људи који су битни за наше образовање - каже Бојана. - Искористила сам то за мастер тезе. Професор Ива Ненић из Београда била ми је ментор за тему којом сам се бавила. Изучавала је жене гусларе и њихово место у музичком извођаштву у Србији. Професори, њихово велико искуство и однос према нама, много су ми помогли да схватим себе, своју музику, потенцијале мог инструмента. На Сибилиус академији сам била једина са гуслама. Било би дивно да тамо оду и други гуслари!
Прича нам Бојана како су Финци знатижељно ишчекивали њене наступе:
- Један од најлепших наступа у Финској био је мој мастер концерт где сам са Тимом Кауколампијем спојила гусле и електронску музику. То вече било је посебно и заувек ћу га памтити. Гусле проносе успомене, знање, искуство, дубину прошлих векова, али су и велика инспирација за савременим и будућим остварењима. Волим да свирам од епске поезије до експерименталних тенденција. Уметност и музика су део моје маште и разговора са многим импулсима које осећам у себи.
Подгорица
ЗБОГ трагедије на Цетињу, Бојана је отказала концерт који је требало да се одржи 2. јануара испред Храма Христовог Васкрсења у Подгорици:
- Пружамо саучешће и молитве најужим породицама жртава, али и целој земљи. Објавићемо датум новог концерта.
После мастера, Бојана је неколико месеци провела у Немачкој, јер се у Дортмундском театру изводила опера La Montagne Noire (Црна Гора). Бојана је учествовала као жена гуслар.
- Тај пројекат је важан за наш народ, за представљање наслеђа наших простора, али и певања уз гусле - говори нам. - Аугуста Холмес, француски композитор ирског порекла, написала је још 1895. оперу инспирисану епском поезијом и гусларима. У њој се појављује и Свети Сава који симболично штити и духовно води свој народ. Моја струна оживљава сећања на причу која говори о два брата, љубави, превари, рату.
Ипак Бојани је најлепше у Краљеву:
- Невероватно је колико човек воли родно место и колико та повезаност и љубав према свом граду значи у животу. Већ годину живим у Београду. Засад сам овде, а можда и останем за стално. Ужелела сам се живота у Србији, породице, пријатеља, али и моје групе "Арт фемили" са којом стварам. Прошле године смо били у САД. Наступали смо на Емори универзитету у Атланти и представили гусле америчкој публици.
Овог пролећа Бојана ће представити пројекат за децу који ради са рођаком Рељом Јаковљевићем: на ЦД ће оживети гусле на занимљив и нов начин.
ВЕЛИКА ПОБЕДА РУСА У ЧАСОВОМ ЈАРУ: "Избачени су, у току чишћење стамбених зграда"
ОРУЖАНЕ снаге Руске Федерације избациле су украјинске трупе са територије фабрике ватросталних материјала у Часовом Јару, а непријатељ је потиснут у приватни сектор. У току је чишћење стамбених зграда у граду, изјавио је саветник председника ДНР-а Игор Кимаковски.
14. 01. 2025. у 10:56
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)