ОДЛУКА ЈАПАНА УЗНЕМИРИЛА СКОРО ЦЕО СВЕТ: „Спакујте радиоактивну воду и пошаљите Америци“
ВЛАДА Јапана је у понедељак донела одлуку да се огромне количине радиоактивне воде из нуклеарне електране Фукушима испуштају у наредне две године у Тихи океан, чему се огорчено противе локални рибари, житељи околних места и владе многих држава, док су власти САД подржале Токио у овој намери.
Портпаролка кинеског Министарства спољних послова изнела је нови предлог - Вашингтон треба да узме радиоактивну отпадну воду из Фукушиме с обзиром на то да инсистира на томе да је вода довољно безбедна да се излије у мора око Јапана.
Хуа Чунјинг, портпаролка Министарства спољних послова Кине на Твитеру је изразила противљење Пекинга јапанским плановима за испуштање више од милион тона пречишћене радиоактивне отпадне воде из нуклеарне електране Фукушима у океан.
„Јапан и САД тврде да је пречишћена нуклеарна отпадна вода из нуклеарне електране Фукушима у складу са међународним безбедносним стандардима и чак питка. Зашто онда ту воду не задрже за себе? Или, зашто је не спакују и пошаљу у САД?“, написала је портпаролка на Твитеру и објавила цртеже који показују да ће нуклеарна отпадна вода утицати на пијаћу воду и здравље људи.
Она је додала да би било боље да постоји међународна процена безбедности нуклеарне отпадне воде из Јапана пре него што је ико попије.
Радиоактивна вода се складишти у нуклеарној електрани Фукушима Даичи од 2011. године када су реактори у овом постројењу оштећени у земљотресу и цунамију, а контаминирана вода за хлађење реактора почела да цури.
Токијска електро компанија (ТЕПКО) која управља Фукушимом саопштила је да ће крајем наредне године бити попуњени капацитети за складиштење радиоактивне воде, а премијер Јапана Јошихиде Суга оценио је да је испуштање загађене воде у Тихи океан најреалистичнија и неизбежна опција.
Стручњаци ТЕПКО и владе Јапана су саопштили да се из радиоактивне воде не може одстранити једино тритиум који, како је наведено, у малим количинама није штетан по животну околину и здравље људи, али се ниво свих осталих радиоактивних материјала у води могу смањити на дозвољени ниво.
Неки научници су упозорили да нису познати дугорочни штетни ефекти испуштања великих количина радиоактивне воде у море на живи морски свет.
У уторак је Пекинг Токио назвао крајње неодговорним и позвао на консултације са суседним земљама и релевантним странама. Јужна Кореја такође је протестовала против те одлуке, а Русија је због тога изратила забринутост.
„Изражавајући озбиљну забринутост, очекујемо да влада Јапана покаже одговарајући степен транспарентности и обавестити заинтересоване земље о својим акцијама, које могу изазвати радијацију“, наводи се у изјави Марије Захарове, портпаролке Министарства спољних послова Русије.
Она је изразила наду, да ће се Токио према овом важном питању односити одговорно, да ће предузети одговарајуће мере за минимизирање негативних последица на морску околину, деградацију животне средине и неће стварати потешкоће за економске активности других држава, укључујући и риболов.
„Очекујемо детаљна разјашњења по свим аспектима, везаним за испуштање радиоактивне воде у океан. Полазимо од претпоставке да ће, ако је потребно, Јапан дозволити мониторинг зрачења у областима у којима ће се извршити просипање радиоактивне воде“, пише у изјави Захарове.
Према њеним речима, Токио, приликом одлуке о испуштању воде, није сматрао потребним да одржи консултације са суседним државама, укључујући и Русију.
Председник Јужне Кореје Мун Џаи-ин наредио је државним званичницима да размотре могућност да се против Јапана поднесе тужба међународном суду због испуштања радиоактивне воде из нуклеарне електране Фукушима у Тихи океан, упркос протестима јапанских рибара и организација за заштиту животне средине.
Министарство спољних послова Јужне Кореје позвало је амбасадора Јапана у Сеулу Коичија Аибошија на разговор поводом одлуке Токија.
Прошле године је Гринпис известио да су отпадне воде из постројења опасније него што је јапанска влада навела, подсећа РТ.
Њихова публикација под насловом „Реалност кризе са радиоактивном водом из Фукушиме“ тврди да наводно пречишћена вода још увек садржи опасне нивое угљеника-14, радиоактивне супстанце која има потенцијал да оштети људску ДНК.
Организација је тврдила да је јапанска влада погрешно описала воду као „пречишћену“ и створила утисак да је радиоактивни тритијум једини радионуклид у води.
Америчка администрација једина је исказала подршку одлуци владе Јапана да испусти контаминирану, радиоактивну воду из нуклеарне електране Фукушима у Тихи океан, уз оцену да је таква одлука у складу са глобалним безбедносним стандардима.
"Влада Јапана је поступила транспарентно у доношењу ове одлуке", саопштено је из Стејт департмента.
rs.sputniknews.com
Препоручујемо
ПОТРАГА ТЕХЕРАНА ЗА ШПИЈУНОМ: Идентификована особа одговорна за инцидент у Натанцу
12. 04. 2021. у 10:40
ОН ЈЕ САЧУВАО РУСКИ “НУКЛЕАРНИ ШТИТ”: Контраобавештајац који је ловио агенте ЦИА и БНД
14. 03. 2021. у 18:49
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (1)