ОВО НИСТЕ ЗНАЛИ О Ф-22: Стелт ловац Рептор настао је услед бриге око софистициране совјетске ПВО у Сирији (ВИДЕО)
ЗБОГ смањења буџета после Хладног рата, Ратно ваздухопловство САД-а наставило је да улаже у славни и прескупи ловац F-22 Раптор, делимично због једног неочекиваног разлога: забринутости у вези са сиријском противваздушном одбраном.
Секретар Ратног ваздухопловства Френк Кендал недавно је говорио о улози коју је сиријска противваздушна одбрана играла у развоју војног пројекта који је створио F-22.
Кендал је ветеран америчке војске и званичник који је обављао различите функције у Министарству одбране и Ратном ваздухопловству још од 1980-их, укључујући и оне у којима је био директно укључен у дефинисање захтева за оно што је на крају постало ловац F-22.
Ратно ваздухопловство је 1991. изабрало пројекат YF-22 компаније Локид као победника такмичења за Напредни тактички ловац (АТФ), победивши Нортропов пројекат YF-23, у тренутку када се Совјетски Савез распадао.
Војна потрошња САД-а значајно је смањена после завршетка Хладног рата, а многи важни војни програми били су отказани или озбиљно промењени.
Због ових одлука, често се постављало питање о судбини F-22, војног програма тада вредног десетине милијарди долара.
-Сценарио који смо користили… на основу захтева како бисмо убедили тадашњег секретара одбране Дика Чејнија да треба да наставимо са развојем F-22 био је Сирија, изјавио је Френк Кендал током конференције коју је организовао Мичелов институт за аеро-свемирске студије Америчког удружења за ваздухопловне и свемирске снаге.
-Одмах после Хладног рата… Сиријци су имали један од најмодернијих… интегрисаних система противваздушне одбране тог времена, рекао је Кендал, према часопису The War Zone.
Током 1970-их и 1980-их, сиријска војска је опремљена широким спектром совјетских ракетних система кратког, средњег и дугог домета. То су укључивали стационарне системе као што су С-75 Двина и С-200, самоходне системе попут 2К12 Куб и Бук, као и различите верзије Стрела (преносивих система противваздушне одбране).
На крају је програм F-22 био значајно смањен, очигледно због високих трошкова, и Ратно ваздухопловство САД-а на крају је добило само 187 јединица, што се данас сматра стратешком грешком.
Занимљиво је размотрити да је сиријска противваздушна одбрана некада била довољно робусна да представља претњу за Ратно ваздухопловство САД-а и да доведе до развоја авиона као што је F-22, који и даље остаје најнапреднији ловац у арсеналу САД-а.
Сирија је, тек касније, била прво место где је F-22 Раптор коришћен у борби, нападајући положаје ИСИС терориста 2014. године.
Авиони F-22 коришћени су углавном због њихове способности да заобиђу поменуте сиријске ПВО системе. Ловци F-22 су наводно наставили да делују у сиријском ваздушном простору годинама, штитећи америчке снаге и њихове локалне проксије.
Кендалове примедбе о сиријском сценарију и F-22 дошле су као одговор на питање о будућим способностима напада из близине.
-Зависи против кога их користите… Јасно је да нам је ова способност потребна против критичних циљева. То се може постићи на различите начине. Можете то учинити са оружјем далеког домета, до одређене границе, али постоји трошак повезан с тим, објаснио је Кендал, након чега је говорио о вези између сиријске противваздушне одбране и програма F-22.
Ратно ваздухопловство САД-а тренутно је у процесу набавке нове ракете посвећене Stand-in Attack Weapon (SiAW) за „пружање способности напада на циљеве који се брзо премештају и стварају ситуацију Anti-Access/Area Denial (A2/AD),“ према захтеву за буџет за фискалну 2025. годину.
Ови „циљеви укључују лансере балистичких ракета, лансере крстарећих ракета и ракета против бродова, антисателитске системе и интегрисане системе противваздушне одбране.“ Northrop Grumman води развој SiAW, који је дериват АГМ-88Г Advanced Anti-Radiation Guided Missile-Extended Range (AARGM-ER).
ААРГМ-ЕР, програм који координира Америчка морнарица, првенствено је намењен пробијању непријатељске противваздушне одбране.
Очекује се да ће авион Ф-35А Joint Strike Fighter бити прва платформа наоружана системом SiAW. Систем SiAW (Систем за циљање и праћење за напредно наоружање) на Ф-35А није посебан систем, већ унапређење постојећих способности авиона.
Он не функционише независно, већ се интегрише са сензорима и системима за обраду података већ присутним на Ф-35А како би оптимизовао детекцију циљева и употребу прецизно вођеног наоружања.
У суштини, SiAW омогућава авиону да ефикасније користи податке прикупљене од сензора (радар, електро-оптички сензори итд.) за селекцију и вођење напредног наоружања, побољшавајући прецизност и ефикасност напада.
О ЛОВЦУ F-22 РАПТОР УКРАТКО
F-22 Раптор је вишенаменски ловац пете генерације који су развили Lockheed Martin, Boeing и General Dynamics. Главни задаци F-22 су борба против непријатељске авијације, покривање трупа и позадинских објеката од ваздушних удара и сузбијање непријатељског ваздушног извиђања.
Способан да служи 24 сата, у свим временским условима. F-22 је први ловац пете генерације у служби америчког ваздухопловства, по многима далеко испред свог времена.
F-22 је започео живот као једноставан ловац за надмоћ у ваздуху. Међутим, од свог настанка овој летелици није претила велика ваздушна опасност од ловаца из других земаља.
Касније је еволуирао у вишенаменски ловац како су му додате могућности за различите врсте удара. Произведен је у укупно 195 примерака (8 тестних и 187 производних авиона). Детаљније о историји ловца за надмоћ у ваздуху F-22 можете прочитати овде.
ВАРИЈАНТЕ:
YF-22А – демонстратор технологије пре производње за фазу демонстрације/валидације Адванцед Тацтицал Фигхтер (АТФ);
F-22А – производна верзија са једним седиштем, добила је ознаку Ф/А-22А почетком 2000-их.
F-22B – планирана варијанта са два седишта, отказана 1996. године да би се уштедели трошкови развоја са поруџбинама тестних авиона претвореним у F-22А.
Поморска варијанта F-22 – планирана варијанта F-22 са крилима променљивог замаха који би служио на носачима авиона, за Програм Напредних тактичких борбених авиона америчке морнарице (НАТФ), у циљу замене Ф-14 Томцат. Програм је укинут 1991.
Врста: Ловац за надмоћ у ваздуху
Посада: 1
Максимална брзина: 2400 км/х
Долет: 3000 км
Максимална висина лета: 20.000 м
Борбени радијус: 850 км
Пројектили: АИМ-120 АМРААМ × 6
АИМ-9 Sidewinder × 2
ЈДАМ × 2 (450 кг) или ГБУ-39 × 8 (110 кг)
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - ПИЈАН ВОЗИО 200 НА САТ ПО СУРЧИНУ: Пресретачи зауставили џип канадских таблица
Препоручујемо
ХИМАРС СА ДОМЕТОМ ОД 1000 КМ: Американци желе да знатно унапреде своју далекометну артиљерију (ВИДЕО)
23. 12. 2024. у 00:32 >> 03:04
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)