НОВА СИЛА ДОШЛА НА БЛИСКИ ИСТОК: Њено ласерско оружје штити Иран, а 40 иранских пилота се обучава у Москви на ловцима Су-35 (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

10. 10. 2024. у 18:01

ОДБРАМБЕНИ споразум Техерана са Пекингом даје право Кинезима да користе иранске ваздушне и поморске базе у Персијском заливу, које сада настоје да заштите.

НОВА СИЛА ДОШЛА НА БЛИСКИ ИСТОК: Њено ласерско оружје штити Иран, а 40 иранских пилота се обучава у Москви на ловцима Су-35 (ВИДЕО)

Фото: Printscreen Twitter

Након Руса, сада и Кинези наоружавају Техеран, којем су позајмили милијарде долара, и наравно не желе да их изгубе.

Изузетно комплексне геополитичке, економске и војне игре и интереси стоје у позадини сукоба између Ирана и Израела, у размерама које надилазе људску машту.

Рат између Израела и САД против Ирана, уз могућу промену власти у овој земљи, потпуно би пореметио кинеске планове, од железничког и путног повезивања са Турском и ЕУ путем Пута свиле, до кинеских позајмица Техерану.

Иран наводно тренутно распоређује кинески ласерски одбрамбени систем за заштиту циљева од велике вредности.

Кина је тајно послала Ирану нови напредни ласерски одбрамбени систем, према слици објављеној на X налогу Mehdi H 4. октобра 2024.

Прве анализе показују да би овај ласерски систем могао бити кинески Šen Nung Shield 3000/5000.

Ласерски систем Схиелд 3000/5000, познат и као „Сајлент Хунтер“ (Silent Hunter), користи ову напредну технологију како би појачао одбрамбене капацитете против нисколетећих претњи.

Систем је ласерски одбрамбени систем ниског домета (LASS), који има способност да циља и неутрализује беспилотне летелице и друге нисколетеће објекте.

Варијанта “Сајлент Хантер” је оптички ласерски оружани систем на електрични погон развијен у Кини. Има излазну снагу у распону од 30 до 100 киловата, што му омогућава ефикасно ангажовање циљева на различитим удаљеностима и висинама.

Једна од запажених карактеристика Сајлент Хантера је његова максимална оперативна удаљеност од 4 километра.

На удаљености од 800 метара, способан је да пробије 10 милиметара челика, што демонстрира његову снагу против различитих мета. Ова способност га чини значајним за борбу против ројева дронова и заштиту виталне инфраструктуре од ваздушних претњи.

Споразум Ирана и Кине

Недавни одбрамбени односи између Ирана и Кине одражавају продубљење стратешке сарадње, наглашене свеобухватним споразумом о сарадњи на 25 година, потписаним 2021. године.

Овај споразум, који има за циљ јачање војних и технолошких способности Ирана, укључује заједничку војну обуку, размену информација и продају значајног наоружања.

Споразум омогућава Кини коришћење иранских ваздушних и поморских објеката, посебно у Персијском заливу, што јача позиције обе нације у региону усред променљивих геополитичких савеза.

Одбрамбена сарадња Кине укључује трансфер технологије и обуку са циљем јачања иранских способности у одбијању приступа, посебно против ваздушних и поморских претњи. Као део ове сарадње, Иран би могао добити приступ напредном кинеском наоружању, укључујући системе за борбу против дронова и ракетне технологије.

Овај одбрамбени савез позиционира обе земље као стратешку противтежу америчком утицају на Блиском истоку.

Кинески ласерски одбрамбени систем „Сајлент Хантер“, који је наводно недавно примећен у Техерану, представља пример потенцијалних трансфера оружја који подржавају иранску одбрамбену инфраструктуру против нисколетећих ваздушних претњи, означавајући значајан напредак у билатералној војној сарадњи.

Ласери могу одмах онеспособити или уништити дронове циљајући њихове сензоре или структуралне компоненте, што их чини идеалним за сузбијање ројева малих нисколетећих беспилотних система.

Бројне војне снаге широм света развијају ласерске оружане системе за борбу против све веће претње дронова и других ваздушних циљева.

На пример, америчка војска развија Високоенергетски Ласерски Оружани Систем (HELWS) за неутрализацију УАВ-ова и ракета, са обећавајућим резултатима у покретним и статичким одбрамбеним поставкама. Такође из САД и њиховог гиганта Локид Мартина нам долази и прво на свету бродско ласерско оружје HELIOS.

Слично томе, израелски „Iron Beam“ је високоенергетски ласерски систем дизајниран за пресретање дронова, минобацача и ракета на блиској удаљености, допуњујући ракетни одбрамбени систем Гвоздена купола.

Поред њих ту је и британски Dragon fire, а Енглези су се већ похвалили да погађа новчић на 1 км, а хитац кошта само 10 фунти.

Суочена свакодневним нападима дроновима, Русија је такође тестирала нови ласерски топ који „спаљује“ беспилотне летелице.

У Европи, Немачка је тестирала своје ласерске системе унутар Бундесwехра за сличне примене у одбрани од дронова.

ИРАНСКИ ПИЛОТИ У РУСИЈИ

Према новинарским изворима, 40 иранских пилота отпутовало је у Русију како би се обучили на руским ловачким авионима Су-35.

Овај потез означава значајно проширење војне сарадње између Техерана и Москве. Ова информација се првенствено појавила на друштвеним мрежама.

Слање пилота у Русију део је раније постигнутог споразума између две земље, који укључује испоруку модерних руских борбених авиона Ирану.

Су-35 је вишенаменски борбени авион четврте генерације са бројним елементима пете, који има високу маневарску способност и могућност напада на ваздушне и копнене циљеве.

Према мишљењу стручњака са запада, уколико дође до сукоба у Ирану, руским борбеним авионима Су-35 ће највероватније управљати руски пилоти, јер је за правилну обуку пилота потребно много месеци па и година. Још увек нема званичних коментара из Москве на ову спекулацију.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

НЕВЕРОВАТНИ ПОПУСТИ ДО КРАЈА МЕСЕЦА! Не пропустите прилику за велику уштеду