ШТА ЈЕ ПРОНАЂЕНО КОД ОЛУПИНЕ РУСКОГ ДРОНА С-70: Да ли је Охотник оборен због пројектила које је носио? (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

07. 10. 2024. у 21:01

НА месту пада најновијег руског дрона С-70 Охотник, обореног током борбених дејстава, откривени су фрагменти који расветљавају могућу конфигурацију и наоружање уређаја.

ШТА ЈЕ ПРОНАЂЕНО КОД ОЛУПИНЕ РУСКОГ ДРОНА С-70: Да ли је Охотник оборен због пројектила које је носио? (ВИДЕО)

Фото МоД Русија

Међу олупином пронађена је бојева глава универзалне интерспецифичне “клизне” муниције Д-30СН (УМПБ).

УМПБ, у преводу са руског УМПБ [Универсальный Межвидовой Планирующий Боеприпас], је скраћеница за „Универзална међуспецифична планирајућа муниција“. Муниција је веома слична америчкој ГБУ-39 бомби малог пречника (СДБ).

Ова врста муниције је позната по својој свестраности и могућности да се користи како из авиона тако и из вишеструких ракетних система у моторизованој верзији, сматра Кирил Федоров.

Фотографија са места инцидента објављена је у телеграм каналима и, према речима руских војних стручњака, проналазак је прилично позитивна вест за руску страну, јер им омогућава да стекну увид и први доказ о високом технолошком нивоу дрона и његове опреме.

С-70 Охотник се сматра једним од најмодернијих јуришних дронова у руској војсци, а иако чињеница да је оборен поставља питања, откриће оваквих компоненти потврђује да је уредронђај био опремљен најсавременијим борбеним системима.

УМПБ Д-30СН је један од најновијих достигнућа руског војно-индустријског комплекса, његова карактеристика је способност једрење преко велике удаљености након ослобађања са носача, што га чини изузетно ефикасним за наношење циљаних удара на непријатеља на удаљеним границама.

Употреба ове муниције у комбинацији са дроном „Охотник“ показује посвећеност Русије интеграцији напредних технологија за побољшање борбених способности.

Подсетимо, први борбени снимак употребе најновије руске „бомбе малог пречника“ Д-30СН забележен у Украјини крајем маја месеца ове године. На фотографијама објављеним на друштвеним мрежама 23. маја видели смо неколико муниције Д-30СН напуњених испод крила ловца бомбардера Су-34 Ваздушно-космичких снага Русије.

Тачан домет Д-30СН је непознат. Међутим, узимајући у обзир карактеристике муниције, са сигурношћу се може претпоставити да има домет од преко 100 километара када се лансира из ваздуха или са земље.

Клизна муниција малог пречника попут Д-30СН има мали радарски пресек и минималан инфрацрвени отисак, што их чини изузетно тешким за откривање и пресретање.

Треба напоменути да је Д-30СН јефтин аналог крстареће ракете, направљена на бази ФАБ-250, који подсећа на америчку ГЛСДБ муницију (ГБУ-39/Б СДБ авио бомба и М26 горњи степен из ракете).

УМПБ Д-30СН је производ који је дакле близак западној ГБУ-39 СДБ муницији, коју украјинске трупе такође користе. Укратко, у питању је вођена ваздушна бомба са посебним млазним акцелератором који се може инсталирати на ХИМАРС.

Још почетком ове године, Украјина је добила копнену верзију СДБ америчке производње. Међутим, руско електронско ратовање учинило је систем бескорисним, према недавним извештајима западних медија.

Фото: Принтскрин

С друге стране, руски медији су пренели да тестови Д-30СН теку успешно. Ипак, још увек није јасно ни да ли је муниција званично ушла у службу руске војске.

Руска бомба по домету и борбеном оптерећењу чини се да превазилази америчку. Дакле, америчка муниција има око 75 кг експлозива, а руска бојева глава је иста као на авионској бомби ФАБ-250. Домет америчке износи 70 километара.

Цена се такође драстично разликује, што је иначе чест случај када руско наоружање упоредимо са америчким. У овом примеру за руску треба издвојити 6,000 долара, док ГЛСДБ стаје око 40,000 долара. Међутим, америчка муниција је бржа, са својих 2000 км/х.

Брз развој Д-30СН свакако наглашава растуће способности руског војноиндустријског комплекса и њихову способност да се брзо прилагоде новонасталим потребама руске војске.

Подсетимо, украјински начелник Харковске обласне војне управе Олег Синегубов је 27. марта изјавио да су Оружане снаге Русије користиле одређену специфичну авијацијску муницију за гађање циљева у регионалној престоници. Украјинска ПВО тврди да није била у стању да се супротстави новој руској бомби Д-30СН.

Ваздушно-космичке снаге Русије по први пут су употребиле нову ваздушну бомбу Д-30СН против украјинских положаја почетком марта месеца.

БИВШИ РУСКИ ВОЈНИ ПИЛОТ НАВЕО ВЕРОВАТАН РАЗЛОГ ЗБОГ КОЈЕГ ЈЕ ОБОРЕН СТЕЛТ ДРОН “ОХОТНИК”

Бивши руски војни пилот Иља Туманов познатији као Фигхтербомбер, поделио је своје мишљење у вези са недавним инцидентом у којем је изгубљен најновији руски дрон С-70 „Охотник“.

Према његовим претпоставкама, дрон је извршавао борбени задатак гађања мете на територији Украјине, али након што је извршио једну од тачака скретања на рути, није променио курс у складу са програмом и наставио је да се креће према Украјини.

То је довело до његовог уништења од стране ловца из пратње, који је испалио ракету Р-73 како би елиминисао летелицу.

Украјинска страна је обезбедила фотографије остатака обореног дрона, на којима су, према речима Туманова, пронађени делови муниције, вероватно УКФЗ или Д-30. Ово може указивати на то да борбена употреба дрона или није реализована, или је била минимална. Разлози за то још увек нису јасни.

Посебна пажња посвећена је техничким детаљима инцидента. Туманов је истакао да је телеметрија радила све до тренутка уништења дрона, што даје наду да ће се открити узрок квара.

Фото: Принтсцреен

При томе је искључио верзије о пресретању дрона од стране непријатеља или утицају система за радиоелектронско ометање.

Као један од могућих разлога за обарање дрона, Туманов је навео људски фактор, напомињући да је грешка могла настати због погрешног уношења координата или недостатка у техничком одржавању.

Занимљиво је да је пилот демантовао гласине о постојању система за самоуништење на дрону, напомињући да таква функција на С-70 „Охотник“ не постоји.

Такође је изнео мишљење да украјински ПВО системи нису успели да реагују на лет дрона управо због његове мале уочљивости. Ова технологија, према речима Туманова, заиста функционише и коришћена је како на Су-57, тако и на „Охотнику“, што потврђује видео снимак лета летелице.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.

20. 01. 2025. у 11:29

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (0)

НЕМА ВИШЕ МИРА Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом