ВЕЋ ОБЈАВЉЕНО: "ЛИНГВИСТИЧКА РЕШЕЊА" НА САМИТУ ЕВРОПСКОГ САВЕТА: Да ли је важнија борба против тероризма или помоћ цивилима?
Оно што нису успели шефови дипломатија, покушавали су јуче и данас лидери земаља чланица ЕУ – да се договоре око заједничког става поводом рата између Израела и Палестине и, у том контексту, о приоритетима.
Тешко је пре дводневног састанка било замислити уједначену позицију двадесетседморке око овог горућег питања. У жижи ове теме је како и колико слати хуманитарну помоћ народу у Гази.
Састанак, чији је почетак био заказан за јуче поподне, карактерисале су различите позиције земаља чланица. Француска, Белгија и Шпанија су, на пример, захтевале "хуманитарну паузу", што је израз који је Немачка одлучно одбијала. Берлин сматра да је ова језичка формулација у потпуној супротности с правом Израела да се брани од терористичког напада.
Осим што су две водеће земље Уније разједињене по овом питању, истовремено се око њих стварао и блок. Словенија је, тако, на страни оних који слање хуманитарне помоћи стављају у први план, а Чешка, на пример, међу оним државама које се сврствавају уз позицију Немачке.
Иза свега овога крије се и могућност тражења политичког излаза из кризе. Јер, имајући у виду да је ЕУ, истовремено, највећи трговински партнер Израела, али и најјачи организатор хуманитарне помоћи за Палестинце, многи рачунају на то да би ЕУ могла да буде и значајан партнер у посредовању за примирје. Али, да би то тога дошло, мора прво да се утаначи став да ли је јаче право борбе против тероризма или помоћи угроженом становништву.
Пробијање овог "зачараног" круга нашло се, тако, први пут директно на столу међу лидерима земаља чланица, од како је Хамас почетком овог месеца напао Израел.
Иако су земље чланице здружено осудиле напад Хамаса, приступ је ипак изнијансиранији. То се најбоље огледа у односу према ставу о "хуманитарној паузи" која, за један део држава, аутоматски значи и смањење одбрамбених капацитета Израела. За друге, слање потребне хуманитарне помоћи у критично подручје Газе, практично није могуће.
Једно од "лингвистичких" решења могло би да буде пребацивање поменутог појма у множину, односно заговарања "хуманитарних пауза", кратких станки између војних акција, довољно дугих да би се извршило циљано дотурање помоћи, а опет кратких да би се угрозила израелска концепција.
Од свега зависи и мир и ред у Европи, јер постоји озбиљна забрунтост због ширења сукоба међу многобројном јеврејском и арапском популацијом на тлу Старог континента, о чему већ сведоче озбиљни инциденти.
МИЛИЈАРДЕ ЗА УКРАЈИНУ
Уз усаглашавање ставова око Израела и Палестине, шефови држава или Влада на дводневном самиту који је почео јуче имали су и слање финансијске помоћи од 50 милијарди и војне од 20 милијарди, Украјини.
ОШТРА ПОРУКА СА ЗАПАДА: Зеленски је преварант и марионета, крвави вазал западних елита
ВЛАДИМИР Зеленски, који је постао вазал Запада, почео је као марионета украјинског олигарха Игора Коломојског, навео је ирски новинар Чеј Боуз.
24. 11. 2024. у 17:59
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
"И ЗЕМУНЦИ СУ ГА СЕ ПЛАШИЛИ": Како је Бели постао Звер - прича о Сретку Калинићу
"КАЛИНИЋ је био звер од човека. Заправо, звер је блага реч" - рекао је тада Багзи, након чега је Калинић којег су чланови клана до тада ословљавали са "Бели" добио надимак "Звер".
24. 11. 2024. у 11:09
Коментари (0)