УКРАЈИНСКА ПОСЛАНИЦА ТРДИ - ГУБИМО РАТ: Кијев згрожен због избегавања обећане испоруке милион артиљеријских зрна
УКРАЈИНСКИ чланица парламента подсетила је да контраофанзива против Русије од јуна, не иде нигде како је планирано.
У телевизијском интервјуу за Скај Нуз, који је уклоњен са платформе друштвених медија Икс (бивши Твитер) и поново објављен од стране посматрача сукоба у Украјини, Лесија Василенко је изнела „истину“ да Русија побеђује у дуготрајном сукобу.
Василенко је за украјински дебакл у рату са Русијом окривила западне нације, јер су испоручивале оружје и муницију преспоро и у малим количинама, чиме Украјина није могла да издржи своју контраофанзиву.
-Противофанзива иде како је планирано, прво је промрмљала. Али када је водитељка Скај њуза довела у питање образложење своје процене, Василенка је променила мелодију.
-Па, онолико колико можемо да идемо по плану са количином наоружања и квалитетом муниције коју добијамо. Што су испоруке стабилније и што су веће испоруке наоружања за Украјину, то ће контраофанзива ићи брже.
САМО МЕСЕЦ ДАНА ПРЕ ЗАУСТАВЉАЊА КОНТРАОФАНЗИВЕ
Чинило се да је и водитељка дирнула у живац када је истакла да је Украјина повратила мање од један одсто тла које је изгубила у руским војним операцијама 2022.
-Нажалост, то је случај — још месец дана пре него што наступи хладноћа и зимски месеци. Мораћемо да зауставимо (контраофанзиву) до пролећа. То је тужна вест за нас, и не само за нас, већ и за све земље које подржавају, признао је украјински посланик.
Она се такође сложила са водитељем Скај њуза да је Украјини "све теже и теже" "јер Русија данас побеђује у дуготрајном сукобу".
Она је поновила да руска стратегија дуготрајног сукоба приморава Украјину и свет.
"Нажалост, морамо рећи да они (Руси) поново добијају предност. То су урадили још 2014. Лекције нису научене. Помоћ коју ми добијамо је испоручена преспоро и нестабилном брзином".
Василенко је окривила остатак света за слаб одговор на украјинске позиве за војну помоћ пре фебруара 2022. „Чврсто верујем да је Русија могла да буде заустављена у фебруару 2022. када је Украјина тражила оружје“, а могло је да буде испоручено крајем 2021. или почетком 2022.
Она је указала да су испоруке оружја пре почетка сукоба могле да зауставе Русију. „Понуда за нас Украјинце је била да се предамо пред Путиновим захтевима”.
ЕВРОПСКА ИНДУСТРИЈА НАОРУЖАЊА НЕ МОЖЕ ДА ЗАДОВОЉИ ПОТРЕБЕ
Искрено признање украјинске посланице да контраофанзива њене нације није дала резултате долази у тренутку када је у извештају Њујорк тајмса од 23. септембра стајало да се смањена европска војна индустрија бори да Украјини обезбеди обећани милион артиљеријских граната до марта 2024.
-Обећање прошлог марта звучало је подједнако привлачно колико и амбициозно: државе Европске уније ће Украјини испоручити милион граната 155-милиметарске муниције у року од годину дана, наводи се у извештају Њујорк Тајмса.
„Сада, у критичном тренутку рата и када Украјини недостаје артиљеријских граната за њену контраофанзиву, стручњаци, произвођачи оружја, па чак и неки владини званичници изражавају све веће сумње. Смањени војни сектор у Европи, кажу они, можда неће моћи да повећа производњу довољно брзо да постигне циљ од милион граната."
Произвођачи су склопили најмање осам уговора за производњу граната од 155 мм за снабдевање и надокнаду трошкова државама које заједнички производе артиљеријску муницију. Али произвођачи оружја сусрећу се са познатим проблемом: премало ресурса и превише уских грла у ланцу снабдевања да би могли да испуне циљ од милион метака.
-Не знам одакле долази ова муниција“, рекао је Мортен Брандтзег (Morten Brandtzaeg), извршни директор норвешке компаније Наммо, која производи око 25 одсто европске муниције. "Капацитет индустрије није ту." Брандтзаег је рекао да не мисли да циљ од милион артиљеријских зрна није достижан, али „тренутно не могу да схватим како”.
ЗАЛИХЕ ИЗ ПОСТОЈЕЋИХ ЗАЛИХА СУ ЛАК ДЕО
Прошлог марта, док су украјински војници сваког дана испаљивали хиљаде артиљеријских граната како би задржали контролу над источним градом Бахмутом, влада у Кијеву послала је ургентну молбу својим савезницима за више муниције од 155 милиметара, која се испаљује из хаубица које су предстале окосница украјинске војске, наводи Њујорк Тајмс.
У року од неколико недеља, Европска унија се сложила са планом, вредним 2,1 милијарду долара, да Украјини пошаље милион граната, ослањајући се на донације из залиха држава чланица и куповину муниције. Такође настоји да повећа производњу у старим фабрикама широм Европе, уз финансирање од 532 милиона долара до средине 2025.
У августу су најновији бројеви показали да су државе Европске уније и Норвешка послале Украјини најмање 223.800 артиљеријских граната од фебруара до маја — око једне четвртине циља. Већина муниције долази из војних залиха, којима је надокнађено 1,1 милијарду долара.
Али то је био релативно лак део, с обзиром на то да су долазили из готових залиха, приметио је Њујорк Тајмс. У извештају се наводи да су те залихе исувише ниске у већини армија да би дале више, цитирајући неименоване стручњаке.
Према условима програма, многе од преосталих рунди морају бити купљене од произвођача са седиштем у Европској унији и Норвешкој и купљене у заједничким уговорима о набавци између тих држава да би се квалификовали за надокнаду.
КУПОВИНА МУНИЦИЈЕ ИЗВАН ЕВРОПЕ - БЕЗ СВРХЕ
Иако би Европска унија у теорији могла да купује муницију на другој страни не само од својих произвођача, као што су Британија, САД и Јужна Кореја, који су три главна произвођача и извозника 155 мм зрна, циљ од милион граната је да се повећа европска производња, која би у том случају била изгубљена.
Штавише, куповина изван Европске уније значила би одузимање финансијских подстицаја европској индустрији из фонда од милијарду долара за заједничке куповине.
Јужна Кореја је забранила слање свог оружја у Украјину. Британија и САД попуњавају своје залихе док НАТО позива своје чланице да појачају исцрпљене резерве као заштиту.
Пентагон је саопштио да амерички произвођачи очекују да ће производити 57.000 граната 155 мм месечно до следећег пролећа. У извештају се наводи да чак и када би се све то продало земљама Европске уније, а затим послало у Украјину, то само по себи не би затворило јаз.
Пре рата у Украјини, европски произвођачи су производили 230.000 граната 155 мм муниције годишње. Очекује се да ће ове године учинак бити већи — чак и ако не испуни циљ слања милион граната у Украјину.
Брандтзег је рекао да је Намо примио наруџбину за артиљеријску муницију у вредности од око милијарду долара, која је знатно већа у поређењу са уговорима које је компанија обично потписивала током шест месеци процењених на 300.000 долара. Рајнметал, немачки гигант одбрамбене индустрије, предвиђа да ће производити 600.000 артиљеријских граната годишње до краја 2024. године, у односу на 450.000 колико очекује да ће произвести ове године.
Ипак, постоји неизвесност да ли ће европска индустрија испунити циљеве од милион граната у року од годину дана који су заједно поставиле њихове владе у марту.
БОНУС ВИДЕО - РУСКА ПАЦИФИЧКА ФЛОТА: Извођење вежбе одбране Северног морског пута
Препоручујемо
"ЈЕДАН-НУЛА ЗА ПУТИНА": Хилари Клинтон о порасту утицаја Русије у свету
04. 10. 2023. у 20:48
(УЖИВО) РАТ У УКРАЈИНИ: Немачка шаље ПВО систем Патриот Кијеву; ВСУ прелази на одбрану у Запорожју (ФОТО/МАПА/ВИДЕО)
05. 10. 2023. у 07:22 >> 01:51
ПОЛИТИКО ТВРДИ: Ево шта педвиђа тајни документ САД о америчким циљевима у Украјини
02. 10. 2023. у 17:33
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (2)