КРАЈ СУКОБА ПОСЛЕ 35 ГОДИНА? Јерменија спремна да призна Нагорно-Карабах као део Азербејџана
ЈЕРМЕНИЈА је спремна да призна Нагорно-Карабах као део суседног Азербејџана, ако власти у Бакуу гарантују безбедност и права локалног становништва, које претежно чине етнички Јермени, изјавио је данас премијер Никол Пашињан.
Говорећи на конференцији за новинаре, Пашињан је приметио да цела територија Азербејџана има 86.600 квадратних километара, укључујући и ту област – "истовремено, кажемо да питање права и безбедности народа Нагорно-Карабаха треба да буде у фокусу расправе у будућим преговорима.
- Ако се ми и Азербејџан добро разумемо, Јерменија ће признати територијални интегритет Азербејџана у оквиру наведених граница, док ће Баку признати територијални интегритет Јерменије на површини од 29.800 квадратних километара - додао је он.
Он је додао да је неопходно створити гаранције под којима неће бити настављена политика етничког чишћења и геноцида над Јерменима у Карабаху.
Јерменски премијер такође је истакао да се воде интензивни преговори са Азербејџаном и изразио наду у што скорији договор о тексту мировног споразума са Азербејџаном, као и његовом потписивању.
Осим тога, Пашињан сматра да мора доћи до обостраног повлачење снага Јерменије и Азербејџана на основу мапа Генералштаба Оружаних снага Јерменије из 1975. године. Он је уверен да ће то гарантовати стабилност у региону. Такође је навео да не сматра реалним потписивање мировног споразума са Бакуом током састанка са председником Азербејџана Илхамом Алијевим у Москви 25. маја.
- Састанак у Москви планиран је за четвртак. Мислим да до тада неће бити реално да се потпише мировни споразум - прецизирао је Пашињан.
Истовремено, није искључио "постизање заједничког имениоца" о отварању регионалних саобраћајних комуникација.
Пашињан је прошле среде изјавио да Јерменија и Азербејџан признају међусобни територијални интегритет унутар совјетских административних граница.
Јереван и Баку су прошле године, уз посредовање Русије, САД и Европске уније, започели разговоре о будућем мировном споразуму. Почетком фебруара ове године министар спољних послова Јерменије Арарат Мирзојан изјавио је да је Јерменија добила нове предлоге Азербејџана о мировном споразуму и да их проучава. Касније је Пашињан рекао да је и Јереван, са своје стране, поднео Бакуу предлоге за мировни споразум.
Сукоб у Нагорно-Карабаху
Крајем септембра 2020. у Нагорно-Карабаху обновљена су борбена дејства која су била наставак дугогодишњег сукоба и у коме је страдало много цивила. Баку и Јереван међусобно су се оптуживале за избијање сукоба. Стране су неколико пута покушавале да постигну примирје, али је успешан био покушај постигнут 10. новембра 2020.
Лидери Русије, Азербејџана и Јерменије, Владимир Путин, Илхам Алијев и Никол Пашињан, потписали су тада заједничку изјаву о потпуном прекиду борбених дејстава у Нагорно-Карабаху. Како се наводи у изјави, један део региона прелази под контролу Азербејџана, стране ће разменити заробљенике, а руске мировне снаге биће распоређене дуж контакт линије и дуж Лачинског коридора који повезује Карабах са Јерменијом.
Августа прошле године поново је дошло до ескалације напетости. Министарство одбране Русије саопштило је да су азербејџанске оружане снаге прекршиле примирје у зони сукоба, у области висоравни Сарибаба.
БОНУС ВИДЕО: ДОСИЈЕ: Рат Јерменије и Азербејџана - визуелна реконструкција догађаја
(РТ)
Препоручујемо
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)