ЗА КРШЕЊЕ ЗАКОНА КАЗНА 50 МИЛИОНА ЕВРА : Немачка има најстрожи пропис о друштвеним мрежама
НЕМАЧКА, која је 2017. године усвојила најстрожи закон о друштвеним мрежама, до данас се суочава са контроверзама око тог прописа. Најважнији циљ закона о побољшаној примени права на друштвеним мрежама (НецДГ) је борба против хушкања, језика мржње и лажних вести. У пракси се закон односи пре свега на "Фејсбук", "Твитер" и "Јутјуб", а не примењује се на електронску пошту, пословне друштвене мреже, стручне портале, продајне платформе, платформе за игре и сервисе за размену порука.
У случају да не примењују закон, друштвеним мрежама прете високе новчане казне које могу да износе и до 50 милиона евра. Власници, односно управе друштвених мрежа, "дужни су да уклоне или блокирају противзаконите садржаје у року од 24 сата по пријему жалбе.
Уколико се ради о комплекснијем случају, о брисању се одлучује у року од седам дана, а тмо где "треба узети у обзир и могуће оправдање" и тај рок се може прекорачити. То се односи на случајеве у којима "корисник треба да се изјасни, јер правна оцена кажњивих садржаја зависи и од контекста".
Изменама закона, које су ступиле на снагу прошлог јуна, ојачана су права корисника, па сада могу да предузму ефикасније мере против одлука провајдера друштвених мрежа, ако постоје различити ставови у вези са брисањем или задржавањем постова. Они који су погођени увредама или претњама, могу лакше да остваре своје право на информисање на друштвеним мрежама.
Да би се повећала транспарентност друштвених мрежа, прецизиране су и њихове обавезе. Текстови, наиме, треба да дају информације о променама, у поређењу са претходним написима, да би се сагледала целина. Закон садржи и нове обавезе, везане за усаглашеност са прописима за заштиту од нелегалног садржаја на услугама платформе за дељење видеа. За разлику од оригиналног закона, дорађени захтева увођење обавеза усаглашености за мале провајдере платформи за дељење видеа специфичне за тему.
Жалбе на поједине текстове, или њихове ауторе на друштвеним мрежама, могу да шаљу сви грађани. Министарство правде је, међутим, донело пратећу одлуку, која је у јавности оцењена као атак на слободу изражавања. Реч је о формирању такозване Оперативне групе за интернет, чији је задатак да "чешља" друштвене мреже и јавља им које и чије постове треба да бришу.
Групу чине представници различитих медија и фондација блиских владајућој гарнитури. Зато је велики број опозиционих политичара и критичара владе изразио бојазан да ће закон послужити актуелној власти и као алатка за борбу против политичких противника. Током 2017. су блокирани налози појединих критичара власти који нису никога вређали ни хушкали.
ОШТРА ПОРУКА СА ЗАПАДА: Зеленски је преварант и марионета, крвави вазал западних елита
ВЛАДИМИР Зеленски, који је постао вазал Запада, почео је као марионета украјинског олигарха Игора Коломојског, навео је ирски новинар Чеј Боуз.
24. 11. 2024. у 17:59
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
"И ЗЕМУНЦИ СУ ГА СЕ ПЛАШИЛИ": Како је Бели постао Звер - прича о Сретку Калинићу
"КАЛИНИЋ је био звер од човека. Заправо, звер је блага реч" - рекао је тада Багзи, након чега је Калинић којег су чланови клана до тада ословљавали са "Бели" добио надимак "Звер".
24. 11. 2024. у 11:09
Коментари (0)