РУСИЈА МОДИФИКОВАЛА СВОЈУ РАКЕТУ КХ-101: Испаљује „радарске бакље“ након откривања радарске активности
ПРЕМА најновијим открићима украјинских војних стручњака, Руси су наводно почели да користе модификоване верзије своје крстареће ракете Кх-101 (АЛЦМ) у Украјини за прецизне ударе на критичне копнене циљеве.
На недавном брифингу медијског центра украјинске војске, представник истраживачког центра, пуковник Микола Данилиук, открио је неке од нових технологија пронађених унутар Кх-101 које је оборила украјинска противваздушна одбрана.
Раније овог месеца, EurAsian Times је известио о релативно нетакнутим остацима руског Кх-101 АЛЦМ који је наводно оборен 26. јануара у централној украјинској области Виница, што је такође пружило критичан увид у неке од његових карактеристика и можда чак допринело открићима нове технологије које је открио пуковник Данилиук.
КРСТАРЕЋА РАКЕТА КХ-101
Кх-101 је једна од најспособнијих руских крстарећих ракета са ваздушним лансирањем (АЦЛМ). Развојни радови на ракети почели су 1980-их да би заменили Кх-55.
Програм Кх-101 је захтевао развој стелт АЦЛМ-а, па чак и ако је изведен из серије Кх-55, он представља значајно ревидиран спољашњи дизајн који је требало да буде бар донекле прикривен.
Ракета је извела свој први лет 1998. године, а прве слике ракете су се појавиле 2007. Споља, има неке сличности са америчком крстарећом ракетом АГМ-158 ЈАССМ, међутим, Кх-101 има знатно већи домет.
Може да лети до удаљености од 3.000 километара.
Модернизовани стратешки бомбардери Ту-160М и Ту-95МСМ носе Кх-101. Наоружан је конвенционалном бојевом главом тешком између 400-450 килограма. Типови бојевих глава укључују високоексплозивну, пенетрациону високоексплозивну и подмуницију бојеву главу.
Постоји и нуклеарна варијанта под називом Кх-102 која може да носи термонуклеарну бојеву главу од 20 килотона. То је главна крстарећа ракета са нуклеарним оружјем руских Ваздушно-космичких снага (ВКС).
НАЈНОВИЈЕ ТВРДЊЕ УКРАЈИНЕ ПОТВРЂУЈУ СПЕКУЛАЦИЈЕ
Слике палог Кх-101 у региону Винице које су се појавиле крајем јануара откриле су присуство камере иза онога што је изгледало као кружни прозор. За ову камеру се спекулисало да је део система за навођење Отблеск-У.
У свом недавном брифингу, пуковник Данилиук је тврдио да је камера пронађена у обореним ракетама Кх-101 нова са три фиксна сочива која посматрају површину под различитим угловима. Насупрот томе, стара камера је имала једно покретно сочиво.
Осим тога, Данилиук је рекао да је унапређени Кх-101 имао промену у систему навођења, што га чини сличним америчком ДСМАЦ (digital scene-matching area correlation) који се користи у одређеним верзијама Томахавка, који користи интерну базу података о релевантне слике терена које помажу у вођењу оружја ка циљевима.
Он је даље рекао да би овај систем могао да ради истовремено са ТЕРЦОМ-ом (упаривање контура терена), који пореди податке радио висиномера са референтним подацима о терену.
Међутим, као што је раније расправљао EurAsian Times, у томе нема ничег новог. Познато је да Кх-101 има оба ова система навођења.
Даниљук је даље говорио о променама у електронској рачунарској машини ракете типа БАГЕТ-62-04, рекавши да је ова компонента крстареће ракете Кх-101 директан доказ зависности руског војно-индустријског комплекса од страних компоненти.
Он је тврдио да је Русија прешла на нове чипове другог произвођача, јер је постојала разлика у величини микрокола коришћених у најновијим ракетама и оних коришћених у старијим итерацијама ракете.
Даниљуков брифинг је такође разјаснио део нетакнуте олупине Кх-101 пронађене у Виници, који је имао десетак кружних рупа у два симетрична реда од по шест, испуњених блатом.
За ове рупе се спекулисало да су биле намењене противмерама које су требале да збуне непријатељске радаре противваздушне одбране.
Једноставан и груб пријемник радарског упозорења могао би аутоматски да покрене њихово испаљивање након откривања унапред програмираних радио-фреквентних емисија под одређеним околностима. Такође би могли да буду унапред програмирани да “пуцају” на одређене тачке рањивости дуж руте лета ракете. Рупе пронађене на олупини Кх-101 подсећају на диспензере за противмере који се понекад могу видети на беспилотним летелицама као што је амерички БКМ-167 Skeeter, који су такође коришћена у стварним борбеним операцијама током инвазије на Ирак предвођене САД 2003. године да би се распршиле капсуле (радарске мамце/бакље) како би се заштитио пут пријатељских авиона и пројектила, збуњујући ирачке радаре.
Даниљуков брифинг потврдио је ову спекулацију, рекавши да се рупе користе за аутоматско испаљивање „радарских бакљи“ након што крстарећи пројектил открије радарску активност.
Препоручујемо
ЗЕМЉА НАТО-А ОДБАЦИЛА ЗАХТЕВ УКРАЈИНЕ ЗА ОРУЖЈЕ: Немогуће је дати С-300 Кијеву
23. 02. 2023. у 17:48
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
БИЉАНА О РАЗВОДУ: Боље болан крај, него бол без краја
БИЉАНА је недавно прокоментарисала епидемију развода на домаћој естради.
27. 12. 2024. у 22:26
Коментари (1)