АМЕРИЧКИ НАУЧНИЦИ: Нуклеарна енергија кључна у смањењу емисије ЦО2
АМЕРИЧКИ научници су дошли до закључка да ће прелазак на соларне панеле и ветроелектране омогућити човечанству да смањи ефекат стаклене баште за 80-85 одсто.
Док ће са осталих 15-20 одсто човечанство моћи да се избори само уз масовну употребу нуклеарне енергије. Резултати су објављени у научном часопису „Натур енерџи“.
-Обновљиви извори енергије ће помоћи човечанству да смањи емисије ЦО2, али не и да их у потпуности елиминише. Наши прорачуни показују да при строгој контроли количина ефекта стаклене баште, нуклеарна енергија ће постати најпоузданији и најјефтинији извор електричне енергије за већину земаља на свету, рекао је аутор истраживања и научник из америчког Института науке „Карнеги“ Леј Дуањ.
У свом новом истраживању Дуањ и колеге су се заинтересовале како ће затварање електрана на угаљ и гас утицати на доступност енергије у већини земаља света, ка и на цену њене производње помоћу обновљивих извора енергије и нуклеарних електрана.
Научници су анализирали како се мења ниво сунчеве светлости на површини и снага ветрова на територијама у 46 кључних држава и региона света: у Сједињеним Америчким Државама, Европи, Русији, Кини, Индији, Аустралији и неким земљама Северне Африке и Латинске Америке. Ове податке су искористили за обрачун цене електричне енергије при делимичном или потпуном одустајању од фосилних горива.
Када се количина ЦО2 смањила за приближно 15-20 одсто, ветрењаче и соларни панели су се показали повољнијим за изградњу и експлоатацију него нуклеарне електране.
У случају када се количина ЦО2 смањила за 98-99 одсто од тренутног нивоа, ситуација је била обрнута – нуклеарна енергија је била значајно јефтинија и повољнија од обновљивих извора светла и топлоте уз сличан ниво инвестиција. То је посебно било карактеристично за Бразил, Немачку и многе друге државе чији климатски услови не погодују за рад ветрењача.
У Бразилу ће нуклеарна енергија бити исплативија него енергија добијена од ветропаркова и соларних панела приликом смањења емисије за 80 одсто и више, док ће у Немачкој изградња нуклеарних електрана бити исплативија ако се 84 одсто смањи емисија гасова са ефектом стаклене баште.
У том случају, ако цена изградње и експлоатације нуклеарних електрана се значајно смањи у наредним годинама, онда ће и и та граница бити још нижа око 50 одсто за Немачку и шест одсто за Бразил.
Ови резултати, по мишљењу Леја Дуања и његових колега, говоре о томе да климатолози потцењују потенцијални допринос нуклеарне енергије у борби са глобалним отопљењем.
Даљи развој нуклеарних технологија, како се надају научници, ће омогућити да се убрза прелазак човечанства ка потпуно декарбонизованој економији.
rs.sputniknews.com
БОНУС ВИДЕО: ДАН КАДА ЈЕ КОНАЧНО ЗАТВОРЕН ЧЕРНОБИЉ - Последице нуклеарне катастрофе трајаће 24.000 година
Препоручујемо
ТРГОВАЊЕ ДОЗВОЛАМА ЗА ЦО2: Достигло рекордних 760 милијарди евра, ЕУ "погурала" цене
31. 01. 2022. у 17:42
БИЛ ГЕЈТС НАЈАВИО СЛЕДЕЋУ КЊИГУ: Објасниће како је постао предмет теорија завера
09. 02. 2022. у 16:15
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
ДА ЧОВЕК НЕ ПОВЕРУЈЕ: Погребни бизнис - ево чиме се Легија бави у затвору
ТАЈ посао му је плаћен.
18. 11. 2024. у 15:42
Коментари (0)