СВЕТУ ПРЕТИ ЕНЕРГЕТСКА КРИЗА: Карбон таксама изазвали рекордну емисију штетних гасова

Новости онлине

09. 10. 2021. у 14:44

ЕНЕРГЕТСКА криза, зима која је пред светом довела је до велике трке међу државама које нагомилавају залихе фосилних горива, што ће готово сигурно поново довести до емисије штетних гасова, пише Блумберг.

СВЕТУ ПРЕТИ ЕНЕРГЕТСКА КРИЗА: Карбон таксама изазвали рекордну емисију штетних гасова

Фото: Депоситпхотос

Кина, Индија и друге економије у развоју подстичу потражњу за угљем, али чак су и САД спремне да повећају потрошњу најпрљавијег фосилног горива, према прогнози Међународне агенције за енергију.

Светска емисија угљен диоксида досегла је врхунац непосредно пре почетка пандемије корона вируса, а затим је 2020. године забележен највећи годишњи пад од 1965. године. Емисија гасова са ефектом стаклене баште ове године до августа су само 1% мање у односу на исти период 2019. године.

Због тога су уочи ЦОП26 климатских преговора који ће се одржати у новембру у Глазгову, УН позвале земље да доставе амбициозније планове за смањење емисије. Очекује се да ће се званичници из готово 200 земаља окупити на двонедељним преговорима.

Да ли ће емисије оборити нове рекорде вероватно ће зависити од временских прилика, рекао је Стивен Џ. Дејвис, професор на Калифорнијском универзитету у Ирвину и један од водећих људи "Карбон монитора".

- Фосилна горива која се користе за загревање зграда могла би врло брзо да "попуне" тај 1% ако је хладно.

Енергетска криза концентрисана је у сектору производње електричне енергије. Несташице природног гаса и електричне енергије биле су посебно акутне у Кини и Великој Британији Емисије произвођача електричне енергије већ су порасле за 2,2% на глобалном нивоу у периоду од јануара до августа у односу на исти период 2019, подстакнуте повећањем у Кини, Индији и Бразилу, показују подаци Царбон Монитор -а .

Али на многим местима, испуштања угљен диоксида из других главних извора ће бити нижа него у 2019. години, зато што су многе електране на угаљ угашене, док соларна енергија и енергија ветра преузимају примат. Емисије у Европској унији и Великој Британији током првих осам месеци ове године смањене су за 4,7% у поређењу са истим периодом 2019. године, наводи група, која своје процене заснива на производњи електричне енергије, индустријској активности, копненом транспорту. У САД су пале 3,5%.

Још један фактор који би могао потакнути раст емисије је нови скептицизам према обновљивим изворима енергије усред енергетске кризе. Прекиди у последњих неколико недеља изазвали су дебату о утицају транзиције света на чистију моћ. Док неки виде стабилност у ветру и соларној енергији, други виде рањивост због екстремних промена цена и нестабилности изазваних прекидима у ланцима снабдевања фосилним горивом и зависношћу од држава богатих ресурсима, попут Русије.

- Забринут сам због све веће погрешне перцепције да је тренутна енергетска криза узрокована обновљивим изворима енергије или политиком која фаворизује обновљиве изворе енергије - рекао је аналитичар БлумбергНЕФ-а Али Изади-Наџафабади.

- Рационални одговор на скок цена фосилних горива и веће емисије треба да буде убрзање преласка на обновљиве изворе енергије.

ЗАПРАТИТЕ НПОРТАЛ НА ФЕЈСБУКУ

БОНУС ВИДЕО: ХАИТИ НА КОЛЕНИМА: У земљотресу погинуло 2.100 људи, десетине хиљада породица без кућа

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (0)

АЛБАНЦИ ПРОВОЦИРАЈУ, А СРБИН НА ТАПЕТУ?! Скандал не јењава!