ESG ИЗВЕШТАВАЊЕ: Бизнис и одговорност

Novosti online

12. 06. 2023. у 10:38

ESG извештавање је процес креирања и објављивања извештаја од стране компаније о утицају који има на животну средину, друштвено окружење, као и о начину на који управља организацијом.

ESG ИЗВЕШТАВАЊЕ: Бизнис и одговорност

Foto: Shutterstock

ESG (eng.Environmental, Social and Governance) се односи на скуп фактора који се тичу животне средине (E), друштвених (S) и управљачких (G) питања које компаније узимају у обзир при управљању својим пословањем, а инвеститори приликом улагања, у погледу ризика, утицаја и могућности које ови фактори носе.

У данашње време одрживост животне средине и друштвено одговорно понашање све више постаје кључ боље будућности свих нас, а имплементирање ESG принципа и успостављање одрживог пословања компанија постаје готово императив

ESG извештавање обухвата квалитативна обелодањивања везанa за наведена три елемента, али и квантитативна мерења, као и поређење остварених перформанси компаније са претходно дефинисаним ESG ризицима, приликама и стратегијама.

Креирање ESG извештаја често може бити изазовно, обзиром да компаније претходно морају утврдити на који начин, које ESG информације и које индикаторе ће мерити и комуницирати.

Foto freepik

 

Кључни елементи ESG извештавања

ESG извештај садржи 3 кључна елемента:

Елемент заштите животне средине обухвата широк спектар тема као што су климатске промене, коришћење природних ресурса, загађење животне средине, управљање отпадом укључујући и електронски отпад, емисију CO2, прилике за коришћење и инвестирање у чисту технологију, обновљиву и зелену енергију.

Друштвени елемент обухвата теме као што су људски ресурси, здравље и сигурност на раду, развој људских ресурса, сигурност и квалитет производа, приватност и заштита података, одговорно инвестирање, ланац снабдевања, друштвено одговорно понашање, прилике за приступ финансирању и здравственој заштити.

Управљачки  елемент обухвата теме као што су пословна етика и култура, власничка структура, плате директора, разноликост управног одбора у смислу година, пола, едукације и професионалног искуства, анти-монополска пракса, анти-корупцијско деловање, пореска и рачуноводствена транспарентност.

Европске компаније увиђају да посвећеност одрживости гарантује дугорочни раст јер се потрошачи све више опредељују за производе компанија које подржавају развој заједнице и које брину о животној средини.

Радимо на постизању одрживе будућности

Критеријуми у области заштите животне средине, социјалне политике и корпоративног управљања (ESG критеријуми) нису тек пуки критеријуми које треба испунити и што пре прецртати са списка обавеза. Испуњавањем ESG критеријума организација битно доприноси променама које су значајне како за саму организацију тако и за читав свет. Испуњавање ESG критеријума означава стварање одрживих резултата у борби за заштиту животне средине и добробит друштва, као и инклузивно и одговорно управљање компанијом.

Foto: Shutterstock

Европско искуство  

Европске компаније увиђају да посвећеност одрживости гарантује дугорочни раст јер се потрошачи све више опредељују за производе који подржавају развој заједнице и нису штетни по животну средину.

Пословање у складу с циљевима одрживог развоја помаже превазилажењу савремених социоекономских, као и изазова који се тичу животне средине. Одрживост и прелазак на сигурну, климатски неутралну и циркуларну економију, препознати су као кључни циљеви за осигурање дугорочне конкурентности економије Европске уније, што је и потврђено Париским климатским споразумом, који је ступио је на снагу 2016. године. Надовезујући се на циљеве препознате Париским споразумом, 2020. године Европска комисија усвојила је Европски зелени договор, у којем се прецизније постављају принципи за постизање одрживости економије Европске уније – претварањем климатских и еколошких изазова у прилике. 

Све већа очекивања у погледу транспарентности 

18.000 компанија у ЕУ обухваћено је обавезом извештавања о одрживости.

49.000 компанија које чине 75% промета на тржишту ЕУ биће у обавези да извештава од 2024. године.

 

Пракса ESG извештавања у Србији

У Србији пракса извештавања о одрживости почиње након 2000. године и у тесној је вези са интензивним развојем концепта друштвено одговорног пословања. Први извештаји о одрживости по међународно признатим методологијама, као што је GRI, у Србији се појављују од 2008. године. Иако не постоји обједињена евиденција, процена је да је до сада, на добровољној бази, двадесетак великих компанија у Србији имало праксу издавања извештаја о одрживости.

Kомпаније вредне поверења, одговорне и транспаренте

Најновије анкете показују да су компаније са ESG репутацијом препознате као компаније вредне поверења, одговорне и транспаренте, што води ка повећању лојалности и задовољства купаца, а последично и повећању прихода. 

 

Запослени су мотивисанији

Запослени у компанијама које спроводе ESG извештавање су задовољнији јер осећају и разумеју сврху посла којим се баве. Те компаније су посвећене креирању позитивног и одговорног радног окружења, укључујући боље услове рада, праведније услове плаћања запослених и културу прихватања различитости. Ово доводи до повећаног ангажовања и продуктивности запослених.

Које компаније најчешће објављују ове извештаје?

Најчешће велике компаније састављају и објављивују ESG извештаје, а углавном су то компаније које послују у енергетски интензивним секторима, прерађивачкој индустрији, односно компаније које желе да одрже конкурентност у европском ланцу снабдевања.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - Имао је осећај за то

МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"

БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.

21. 11. 2024. у 11:45

ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)

ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)

ЛЕКАРИ су рекли да за њега више нема наде и наложили су да се искључи с апарата за одржавање виталних функција, али то његов отац није могао да дозволи, упркос томе што се младићева мајка, Пикерингова бивша супруга, сагласила са докторима.

21. 11. 2024. у 15:31

Коментари (0)

ЦРНОГОРЦИ КИПТЕ ОД БЕСА ЗБОГ СКАНДАЛА НА ЦРНОГОРСКОЈ ТЕЛЕВИЗИЈИ: У сопствену државу не можемо да чујемо химну!