МЕЂУНАРОДНИ ДАН СОЛИДАРНОСТИ: Кључ за одрживу будућност
СОЛИДАРНОСТ, као израз заједништва и међусобне подршке, дубоко је укорењена у европској историји и култури. Овај појам подразумева свест о повезаности међу људима, спремност на дељење ресурса, али и одговорност према заједници.
Међународни дан солидарности, који се обележава сваког 20. децембра, подсећа нас на важност заједништва и међусобне подршке у суочавању са глобалним изазовима.
У савременом свету солидарност није само морални принцип већ и темељ одрживог развоја јер омогућава заједничко деловање у циљу решавања социјалних, еколошких и економских проблема
Овај дан позива нас да препознамо међусобну одговорност и потребу за колективним ангажманом, како на локалном, тако и на глобалном нивоу, како бисмо обезбедили одрживу будућност за све.
Историјски преглед солидарности
Историја солидарности сеже уназад до почетка 19. века, када су идеали слободе, једнакости и братства постали основа за друштвене промене у Европи. Почетак индустријске револуције и борбе радничких покрета означили су прве организоване акције које су се темељиле на солидарности. У том периоду, радници су се удруживали како би се изборили за боље услове живота и рада, постављајући темеље за колективне акције које ће обликовати социјалне и политичке промене.
Година 1815. и Бечки конгрес, који је уследио након Наполеонових ратова, симболизује први корак у стварању међународне солидарности међу државама. Европске силе су схватиле да стабилност и мир могу бити постигнути само кроз заједнички рад, постављајући основу за каснију међународну сарадњу и интеграције.
Током 20. века, солидарност је постала кључна у борби против глобалних неправди
Покрети за људска права, борба против колонијализма и диктатура, као и пад Берлинског зида 1989. године, све су то примери како солидарност међу народима може донети политичке промене.
Солидарност и одрживи развој
Солидарност није само питање социјалних покрета и политичких промена, већ постаје кључни фактор у одрживом развоју. Климатске промене, сиромаштво, миграције и неједнакост захтевају глобалну сарадњу. У том контексту, одговорно пословање постаје незаобилазан елемент изградње одрживих заједница.
Компаније широм света препознају своју одговорност у смањењу негативног утицаја на животну средину и унапређењу живота локалних заједница кроз одрживе праксе
Међу компанијама које предњаче у овој области, НИС заузима истакнуто место, представљајући пример како корпоративна подршка може постати катализатор друштвених промена.
Клуб волонтера компаније НИС, основан 2018. године, један је од највећих и најзначајнијих корпоративних волонтерских клубова у нашој земљи. Са заједницом од готово 2.000 чланова, овај клуб племенитих људи представља стуб подршке иницијативама које имају за циљ очување животне средине и унапређење квалитета услова живота у локалним заједницама. Током шест година постојања, волонтери компаније НИС реализовали су више од 80 акција, посветивши им преко 7.700 сати несебичног рада.
Традиционални, четврти по реду интерни волонтерски конкурс, ове године био је усмерен на заштиту животне средине. Под слоганом „Промени, позелени, буди (Н)ЕКО“ у четири спроведене акције волонтери компаније НИС озеленили су и опремили школе и предшколске установе соларном клупом и пуњачем, компостерима, пресама за рециклажу и другим еколошким решењима, чинећи ове установе одрживијим и зеленијим местима. Поред ових акција ове године реализоване су и акције садње 100 садница украсног дрвећа у Кикинди и чишћења Официрске плаже у Новом Саду које су додатно показале снагу колективног ангажмана у унапређењу локалних заједница и бригу о животној средини.
У ери климатских промена и енергетске кризе, солидарност се огледа у заједничким напорима за очување природних ресурса, прелазак на обновљиве изворе енергије.
Изазови данашњице
Данас, солидарност се суочава са многим изазовима. Глобалне кризе, економске неједнакости и миграционе кризе стављају на тест способност друштава да одговоре на колективне изазове. Међутим, солидарност и даље остаје кључ за превазилажење ових препрека. Кроз заједничке акције, сарадњу и одговорност, друштва могу пронаћи решења која омогућавају одржив раст и равнотежу. Инвестирање у обновљиве изворе енергије, смањење потрошње ресурса и развој одрживих заједница постају приоритети за будућност.
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)
СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.
20. 01. 2025. у 11:29
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)