СИМФОНИЈА ЗДРАВЉА: Трансформација градова за боље сутра
ДАН здравих градова представља прилику да се осврнемо на постигнућа, али и да идентификујемо области које захтевају додатни рад. Кроз интерсекторску сарадњу, партиципацију заједнице, одрживе праксе и једнак приступ ресурсима, можемо креирати градове који не само да омогућавају, већ и активно подстичу здравље и благостање свих својих становника.
Покрет за здраве градове покренула је Светска здравствена организација (СЗО) крајем 1980-их година. Први пројекти су започели са циљем стварања одрживих и здравих урбаних средина које ће подржавати физичко, ментално и социјално здравље својих становника.
Ова иницијатива је део ширег покрета који има за циљ унапређење квалитета живота у градовима кроз различите приступе и стратегије које обухватају здравствену, социјалну, еколошку и економску димензију.
Концепт здравих градова базира се на неколико кључних принципа:
1. Интерсекторски приступ: Здравље градских становника не зависи само од здравствених услуга, већ и од квалитета становања, образовања, транспорта, приступа зеленим површинама, квалитета ваздуха и воде, и многих других фактора.
2. Партиципација заједнице: Локални становници најбоље познају своје потребе и проблеме, те је њихово учешће од суштинске важности.
3. Одрживост: Одрживост се односи на развој политика и пракси које неће угрозити ресурсе будућих генерација, него ће омогућити дугорочно очување здравља и благостања.
На Дан здравих градова, градови широм света организују различите активности које укључују:
- Еколошке акције: Спровођење акција чишћења, промоција рециклаже и одрживог управљања отпадом
- Спортске манифестације: Организовање маратона, бициклистичких тура, групних вежби на отвореном и других спортских догађаја како би се подстакло активно учешће грађана
- Едукативни програми: Семинари, радионице и предавања о темама везаним за здравље, превенцију болести, ментално здравље и здрав начин живота
Изазови и будуће перспективе:
Иако су постигнути многи успеси, изазови остају. Питања попут загађења, неприступачног становања и социјалне неједнакости, захтевају континуиране напоре и иновативна решења. У будућности, напредак технологије и све већа свест о важности одрживости могли би играти кључну улогу у даљем развоју здравих градова. Здрави градови, са својим напредним технолошким решењима, већ сада нуде нове могућности за праћење и унапређење здравља становника кроз боље управљање ресурсима и оптимизацију услуга.
Дан здравих градова 2024. године, обележавају заједнички четири најмногољуднија града у земљи: Београд, Нови Сад, Ниш и Крагујевац.
Институт за јавно здравље Ниш, Институт за јавно здравље Војводине и Градски завод за јавно здравље Београд већ годинама заједнички обележавају Дан здравих градова, а прошле године им се придружио и Институт за јавно здравље Крагујевац.
Данас је више од 1400 градова чланова ЕМЗГ СЗО, посредством 88 именована града, а постоји и 20 акредитованих националних мрежа. Овим концептом је обухваћено више од 185 милиона људи у Европском региону СЗО.
Примери добре праксе:
Свесна да свој напредак дугује заједници у којој послује, компанија НИС је спровођењем програма „Заједници заједно“ показала да су грађани и њихове потребе увек у њеном фокусу. У сарадњи са партнерским градовима и општинама широм Србије, основан 2009. године, програм „Заједници заједно“ је заживео доприносећи развоју локалних заједница путем реализације пројеката у областима науке и образовања, јавног здравља и социјалне заштите, заштите животне средине, културе и спорта. Током претходних 15 година унапређен је рад више од 180 образовних установа, више од 40 институција културе, опремљено је 45 болница и домова здравља, донирано је 14 санитетских и патронажних возила, уређено је укупно 146 дечјих игралишта, паркова, спортских терена и објеката.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)