СВЕТСКИ ДАН БОРБЕ ПРОТИВ ДИЈАБЕТЕСА: Изазови и решења за превенцију и контролу ове хроничне болести
СВЕТСКИ дан борбе против дијабетеса је дан када се светска заједница уједињује у подизању свести о дијабетесу, његовим узроцима, последицама и начинима превенције и лечења. Овај дан се обележава 14. новембра, на рођендан Сера Фредерика Бантинга, који је заједно са Чарлсом Бестом открио инсулин 1922. године.
Светски дан борбе против дијабетеса има за циљ да укаже на значај дијабетеса и потребу за његовим ефикасним спречавањем и контролом. Овај дан се обележава разним активностима, као што су: едукација, скрининг, кампање, медијско промовисање, хуманитарне акције и догађаји.
Сваке године, Светски дан борбе против дијабетеса има одређену тему, која се односи на одређени неки аспект дијабетеса.
Тема за период 2021-2023. године је: Приступ нези дијабетеса
Ова тема истиче важност обезбеђивања свих неопходних ресурса и услуга за особе са дијабетесом или у ризику од њега, као што су: лекови, опрема, технологије, образовање, психолошка подршка, здрава исхрана и физичка активност.
Шта је дијабетес?
Дијабетес је хронична болест која се карактерише повишеним нивоом шећера (глукозе) у крви. Глукоза је главни извор енергије за ћелије тела, али јој је потребан инсулин, хормон који производи панкреас, да би могла да уђе у ћелије. Ако нема довољно инсулина или ако инсулин не ради како треба, глукоза се накупља у крви и изазива хипергликемију, која може имати тешке последице за здравље.
Неке од тих последица су: срчане и крвне болести, отказивање бубрега, слепило, нервна оштећења и ампутације екстремитета.
Дијабетес је један од највећих глобалних здравствених изазова данашњице.
Процењује се да у свету има око 537 милиона оболелих од дијабетеса, а да ће тај број до 2045. године нарасти на 783 милиона.
Дијабетес је повезан са 6,7 милиона смртних исхода годишње, што га чини петим водећим узроком смртности у свету
Поред нарушавања квалитета живота и претећих компликација оболелих од шећерне болести, дијабетес је такође велико економско оптерећење за појединце, породице, здравствене системе и друштва.
На дијагностику и лечење дијабетеса у свету 2021. године потрошено је најмање 966 милијарди долара, што представља 9% укупних трошкова здравствене заштите.
Светски дан борбе против дијабетеса је прилика да се подигне свест о овој болести, али и да се подстакну акције за њено смањење и елиминацију. Дијабетес је болест која се може спречити или контролисати променом животних навика, као што су: здрава исхрана, редовна физичка активност, одустајање од пушења и избегавање стреса. Дијабетес је такође болест која се може лечити адекватном терапијом, која укључује: примену инсулина или оралних лекова, праћење глукозе у крви, редовне контроле и консултације са лекаром и едукатором. Дијабетес је, на крају, болест која се може победити солидарношћу, сарадњом и залагањем свих заједница, организација и институција.
ОШТРА ПОРУКА СА ЗАПАДА: Зеленски је преварант и марионета, крвави вазал западних елита
ВЛАДИМИР Зеленски, који је постао вазал Запада, почео је као марионета украјинског олигарха Игора Коломојског, навео је ирски новинар Чеј Боуз.
24. 11. 2024. у 17:59
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
"И ЗЕМУНЦИ СУ ГА СЕ ПЛАШИЛИ": Како је Бели постао Звер - прича о Сретку Калинићу
"КАЛИНИЋ је био звер од човека. Заправо, звер је блага реч" - рекао је тада Багзи, након чега је Калинић којег су чланови клана до тада ословљавали са "Бели" добио надимак "Звер".
24. 11. 2024. у 11:09
Коментари (0)