СВЕТСКИ ДАН БЕЗ ДУВАНСКОГ ДИМА: Алармантни подаци о пушењу међу омладином

Novosti online

31. 05. 2023. у 11:36

СВАКЕ године, 31. маја, обележава се Светски дан без дуванског дима како би се подигла свест јавности о разорним здравственим, друштвеним и економским последицама пушења и појачали напори који би резултирали престанком пушења.

СВЕТСКИ ДАН БЕЗ ДУВАНСКОГ ДИМА: Алармантни подаци о пушењу међу омладином

Фото: Unsplash

Употреба дувана и дуванских производа други је водећи фактор оболевања од кардиоваскуларних болести, одмах иза повишеног крвног притиска, а повећава ризик оболевања и од болести дисајних путева и од малигних обољења. 

Дувански дим садржи више од 7000 различитих супстанци, међу којима је преко 250 једињења опасних по здравље и око 70 материја за које је утврђено да изазивају малигна обољења

Мере контроле дувана које су имплементиране у свету у различитом обиму довеле су до смањења учесталости коришћења цигарета међу одраслима и адолесцентима. Међутим, у претходној деценији, у свету и у Србији је у порасту употреба дуванских и никотинских производа који раније нису били на тржишту или је њихово коришћење било ограничено на неке земље или поједине циљне групе као што је то у случају наргила.

Истраживања спроведена у Србији показују пораст популарности других дуванских и никотинских производа.

Фото П. Милошевић

У Србији је употреба дувана већ дуги низ година један од најзаступљенијих фактора ризика по здравље, што потврђују и резултати истраживања из 2019. године.

Најчешће коришћени дувански производи у Србији су цигарете које свакодневно пуши 27,1% становништва старости 15 година и више, док 15,8% свакодневно пуши 20 и више цигарета на дан

Према подацима Европског школског истраживања о употреби психоактивних супстанци међу ученицима у Србији 2019. скоро сваки пети (17,7%) ученик првих разреда средњих школа је бар једном током живота пробао електронске цигарете. Највећи проценат (72,3%) ученика првих разреда средњих школа који су пробали електронску цигарету су то урадили из радозналости (72,0 % дечаци и 72,6% девојчице). Поред тога, подаци показују да међу ученицима који су пробали електронску цигарету само 18,2% ученика мисли да је течност за електронску цигарету коју су први пут користили садржала никотин.

ФОТО: Депоситпхотос

 - Пушење је хронична болест која ствара зависност. Зато и не чуди што много људи тешко са њом излази на крај и често поклекну, јер без цигарета не могу да издрже. Најопаснија супстанца је никотин и она приморава да се изнова пуши, а прави неподношљиве тегобе код престанка пушења. У физичком смислу хемикалије из дуванског дима ремете биохемијске процесе на нивоу ћелије. Ментално, никотин је психоактивна супстанца која изазива снажну зависност и мења понашање особе - објашњава др Ика Пешић, шеф Кабинета за превенцију и одвикавање од пушења Клинике за пулмологију Клиничког центра Србије. 

НАЈМЛАЂИ НАЈУГРОЖЕНИЈИ

- Мала деца су најугроженија у окружењу пушача, јер су зависна од родитеља или других чланова породице и не умеју и не могу да се склоне или изађу из куће. Не постоји ниво изложености дуванском диму који је нешкодљив, односно не постоји доња граница нивоа концентрације која не угрожава здравље. Дечији организам изложен свакодневном утицају дима може да претрпи драстичне последице и озбиљно се разболи. Такво дете отежано расте и развија се због загушености и интоксицираности хемикалијама из дуванског дима. Више су подложна инфекцијама и прехладама, астми и њеном погоршању, паду имунитета, поспаности, слабом меморисању у школи, умору. Зато је простор без дуванског дима једино безбедно место за децу, труднице, старе и немоћне, као и непушаче. Овакав простор пушачима помаже да мање пуше и да их то мотивише на одвикавање - истиче др Ика Пешић.

*Који органи најпре страдају под утицајем дуванског дима?

 - Од свих су најугроженија плућа, јер су директно изложена и прва на удару свим хемикалијама из дуванског дима. С обзиром на то да дувански дим прати пут кисеоника, страдају и срце и сви крвни судови. Дувански дим је директно одговоран или значајно доприноси у више од 80 одсто случајева појави најчешћих малигних тумора и у свету и код нас. У дуванском диму је за сто хемикалија доказано да су канцерогене, а оне као такве доспевају и у најудаљљеније делове организма. Са пушењем се повезује карцином плућа, усне и усне дупље, носне шупљине и параназалних синуса, карцином ждрела и гркљана. Такође и карцином једњака, желуца, панкреаса, јетре, карцином дебелог црева, бубрега, мокраћних путева, али и карцином грлића материце и мијелоидна леукемија.

Промо

*Која је разлика између активног пушача и пасивног, који само удише дим?

 - Сваки облик пушења и уопште удисање дуванског дима представљају опасност за организам и здравље дотичне особе. Пасивно пушење узрокује иста обољења као и активно. Сваке године од последица пасивног пушења у свету умре 600 хиљада особа. Од тог броја чак 75 одсто представљају деца и жене. Пасивни пушачи уносе исте хемикалије као и активни, само у мањој концентрацији. Колика је та концентрација зависи од броја попушених цигарета у непосредном окружењу. Али то не зависи од дима који ми видимо у затвореном простору. Оно што ми видимо само је пет процената садржаја који цигарета емитује док гори. Све остало представља гасовито стање које не видимо, а изузетно је токсично за организам. Дувански дим садржи чак 7.537 хемијских једињења, које чине природни састојци дувана, хемикалије настале током прераде дувана, адитиви и продукти сагоревања.

*Које су последице утицаја пасивног пушења?

 - Испољава се иритација носа, грла и плућа, па такве особе почињу отежано да дишу, кашљу, кијају. Долази и до иритације и сузења очију, кијавице, главобоље, мучнине, вртоглавице, слабије концентрације. Сигурни показатељи код одраслих особа да је дошло до последица пасивног пушења су, чак за 30 одсто већи ризик за настанак коронарне болести, али и готово 30 одсто већи ризик за настанак карцинома плућа. Истовремено се испољавају и чешћи напади астме, долази до погоршања плућних болести, тежег зачећа, превремених порођаја. Код трудница пушача озбиљне последице могу да се одразе на плод - мала тежина на порођају, незрелост новорођенчета, порођај пре термина, изненадна смрт бебе...

Фото: Промо

Како на прави начин спровести терапију одвикавања 

1. БУДИТЕ СПРЕМНИ: Одредите датум престанка пушења, замолите друге да у вашем присуству не пале цигарету

2. ПРОНАЂИТЕ ПОДРШКУ: Саопштите породици и пријатељима да вам је потребна њихова помоћ

3. СТЕКНИТЕ НОВЕ НАВИКЕ И ИНТЕРЕСОВАЊА: Када се јави жеља да запалите, прошетајте или дајте себи нови задатак, који ће вам окупирати пажњу. Избегавајте стресне ситуације, будите физички активни и сваки дан себи угодите на неки начин.

4. ПОТРАЖИТЕ ПОМОЋ: Обратите се лекару који вам може бити од велике користи

5. ПРИПРЕМИТЕ СЕ НА ИСКУШЕЊА: Биће их углавном у прва три месеца. Избегавајте друштво пушача, као и да пијете алкохол, који нарушава снагу воље. Правилно се храните, јер многи бивши пушачи добијају на килажи.

Такође, када се јави велика криза, суздржите се два минута и жеља ће почети да слаби. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - Имао је осећај за то

МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"

БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.

21. 11. 2024. у 11:45

ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)

ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)

ЛЕКАРИ су рекли да за њега више нема наде и наложили су да се искључи с апарата за одржавање виталних функција, али то његов отац није могао да дозволи, упркос томе што се младићева мајка, Пикерингова бивша супруга, сагласила са докторима.

21. 11. 2024. у 15:31

Коментари (0)

АКЦИЈА ЗА КЛИМУ И ЗЕЛЕНА АГЕНДА: Кључни правци за заштиту животне средине