НА УНИВЕРЗИТЕТУ У БЕОГРАДУ ОРГАНИЗОВАН ДАН ОТВОРЕНЕ НАУКЕ V: Сви треба да имају приступ научним знањима

Љ.Б.

06. 11. 2024. у 02:00

Универзитет у Београду организовао је Дан отворене науке V. Циљ конференције био је упознавање истраживача из Србије са принципима отворене науке и актуелним иницијативама и захтевима у овој области, посебно у контексту пројеката финансираних од стране Фонда за науку Републике Србије и Европске комисије. Платформу за отворену науку усвојио је Сенат Универзитета у Београду 2019. године.

НА УНИВЕРЗИТЕТУ У БЕОГРАДУ ОРГАНИЗОВАН ДАН ОТВОРЕНЕ НАУКЕ V: Сви треба да имају приступ научним знањима

универзитет у београду

Поздравне речи на отварању конференције у Ректорату, упутили су проф. др Мирослав Трајановић, државни секретар у Министарству науке, технолошког развоја и иновација и проф. др Владимир Цветковић, проректор за науку Универзитета у Београду.

“Као највећа и најзначајнија научно-истраживачка установа у Србији, Универзитет у Београду пружиће пуну подршку надлежном министарству у спровођењу мера афирмације отворене науке, као праксе благотворне за напредак науке, унапређење академске комуникације и дистанцирање од пракси које су у супротности са академском честитошћу”, истакао је проректор Цветковић. У наставку конференције одржани су панели чије су теме биле платформа за отворену науку, пројекти, мреже и иницијативе и Инфраструктура за отворену науку у Србији.

Отворена наука је покрет који има за циљ промовисање и остваривање слободног приступа научном знању, подацима и резултатима научних истраживања, првенствено оних који се финансирају буџетским средствима. Најчешће се повезује са отвореним приступом публикацијама, али је сам појам много шири и обухвата већи број принципа, као што су отворени подаци, отворено рецензирање, отворена методологија и отворени код. Иако је идеја отворене науке једноставна, примена њених принципа је сложен процес који захтева постојање одговарајуће техничке инфраструктуре, законских регулатива и компетенција.

Принципи отворене науке се примењују на целокупан процес продукције научних, али и уметничких резултата, од обезбеђивања средстава и испуњавања захтева финансијера (нпр. у оквиру Хоризонт 2020 програма) до депоновања научних радова, примене резултата истраживања у пракси и праћења ефеката научног рада. Принципи отворености имају за циљ да науку учине транспарентнијом, видљивијом, ефикаснијом, праведнијом и демократичнијом.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.

17. 11. 2024. у 19:48

Коментари (0)

Цедевита подржава клинЦЕ креативЦЕ: деца из СОС Дечијег села Србија освојили су јавност уметничким делима у склопу кампање Буди ТУ. Буди ЦЕ.