NA UNIVERZITETU U BEOGRADU ORGANIZOVAN DAN OTVORENE NAUKE V: Svi treba da imaju pristup naučnim znanjima
Univerzitet u Beogradu organizovao je Dan otvorene nauke V. Cilj konferencije bio je upoznavanje istraživača iz Srbije sa principima otvorene nauke i aktuelnim inicijativama i zahtevima u ovoj oblasti, posebno u kontekstu projekata finansiranih od strane Fonda za nauku Republike Srbije i Evropske komisije. Platformu za otvorenu nauku usvojio je Senat Univerziteta u Beogradu 2019. godine.
Pozdravne reči na otvaranju konferencije u Rektoratu, uputili su prof. dr Miroslav Trajanović, državni sekretar u Ministarstvu nauke, tehnološkog razvoja i inovacija i prof. dr Vladimir Cvetković, prorektor za nauku Univerziteta u Beogradu.
“Kao najveća i najznačajnija naučno-istraživačka ustanova u Srbiji, Univerzitet u Beogradu pružiće punu podršku nadležnom ministarstvu u sprovođenju mera afirmacije otvorene nauke, kao prakse blagotvorne za napredak nauke, unapređenje akademske komunikacije i distanciranje od praksi koje su u suprotnosti sa akademskom čestitošću”, istakao je prorektor Cvetković. U nastavku konferencije održani su paneli čije su teme bile platforma za otvorenu nauku, projekti, mreže i inicijative i Infrastruktura za otvorenu nauku u Srbiji.
Otvorena nauka je pokret koji ima za cilj promovisanje i ostvarivanje slobodnog pristupa naučnom znanju, podacima i rezultatima naučnih istraživanja, prvenstveno onih koji se finansiraju budžetskim sredstvima. Najčešće se povezuje sa otvorenim pristupom publikacijama, ali je sam pojam mnogo širi i obuhvata veći broj principa, kao što su otvoreni podaci, otvoreno recenziranje, otvorena metodologija i otvoreni kod. Iako je ideja otvorene nauke jednostavna, primena njenih principa je složen proces koji zahteva postojanje odgovarajuće tehničke infrastrukture, zakonskih regulativa i kompetencija.
Principi otvorene nauke se primenjuju na celokupan proces produkcije naučnih, ali i umetničkih rezultata, od obezbeđivanja sredstava i ispunjavanja zahteva finansijera (npr. u okviru Horizont 2020 programa) do deponovanja naučnih radova, primene rezultata istraživanja u praksi i praćenja efekata naučnog rada. Principi otvorenosti imaju za cilj da nauku učine transparentnijom, vidljivijom, efikasnijom, pravednijom i demokratičnijom.
MAKRON SVE IZNENADIO: Evo šta kaže o pregovorima sa Putinom
FRANCUSKI predsednik Emanuel Makron rekao je da ne isključuje mogućnost pregovora sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom „kada kontekst dozvoljava“.
17. 11. 2024. u 21:03
ŠTA JE ATACMS KOJIM ĆE UKRAJINA UDARITI NA RUSIJU? Američka raketa ima domet 300 km, koristi se za gađanje ovih ciljeva
ADMINISTRACIJA američkog predsednika Džozefa Bajdena ukinula je danas ograničenja koja su dosad Ukrajini blokirala upotrebu američkog oružja za napade duboko na rusku teritoriju.
17. 11. 2024. u 19:48
DA ČOVEK NE POVERUJE: Pogrebni biznis - evo čime se Legija bavi u zatvoru
TAJ posao mu je plaćen.
18. 11. 2024. u 15:42
Komentari (0)