ЗАШТО ДРЖАВА НЕ ШТИТИ ЋИРИЛИЦУ Водећи српски лингвисти питају: За шта се залаже Маја Гојковић?
13. 04. 2021. у 08:20
На Скупштини Републике Србије одржаној 25. 3. 2021. године, на којој су посланици постављали питања премијерки и министрима, посланик Владан Глишић интересовао се о изменама и допунама Закона о службеној употреби језика и писама, којима се штити ћирилица. На то је нејасан одговор дала министарка културе и информисања Маја Гојковић, тврде, за "Новости", водећи српски лингвисти Милош Ковачевић, Александар Милановић, Вељко Брборић и Срето Танасић. Њихов одговор министарки Маји Гојковић преносимо у целини.
To je kao kada bi glumac bio predsednik suda.
Čudo jedno koliko nesposobnih i lenjih ljudi imamo po tim ministarstvima.
Ne razumem zasto insistirate na upotrebi cirilice. Nemojte pogresno shvatiti pisem cirilicom i potpisujem se cirilicom i zbog toga sam imao problema. Kada sam poreskim organima SAD poslao cek potpisan cirilicom vratili su ga jer "nije citko potpisano". 2. aprila sam na granici sa Hrvatskom pokazao potvrdu o vakcinaciji. Sve sem imena institucije u kojoj sam primio vakcinu je bilo pisano cirilicom, latinicom i na engleskom. Samo je "Dom zdravlja Stari Grad" pisalo samo cirilicom. Problem. Jedva me pustise u zemlju Tudj-mana. Shvatate li koliko bi komunikacija nasih gradjana sa ostatkom sveta bila teza ako ne bismo znali latinicu? Kineska imena su u pasosu napisana i latinicnim pismom i moja kineska prikateljica se potpisivala latinicom. Moja supruga, Tajlandjanka, takodje. Koliko joj je, samo, ucenje srpskog bilo teze zbog cirilice. Jesam patriota ali ne smemo sami sebi pucati u nogu i uciniti sebe manje razumljivim ostatku sveta. Zadrzimo oba pisma ako nizbogcega ono da Hrvatima ne bismo dozvolili da prisvoje ijekavsku varijantu srpskog jezika i latinicno pismo. Ako zele hrvatski jezik nek' govore i pisu kak Dudek i Regica.
Molimo predsednika Vučića da spašava naš identitet, pismo i kulturu.
@Nada - Ви, Згрожени, не разумете дa ништа нама не могу узети Хрвати. Ми сами себи одузимамо тако што пишемо и објављујемо своје књиге на хрватском писму, па се оне онсда морају књижити у хрватску културну баштину, јер Срби нису могли регистроавти у свети српски језик са хрватским писмом зато што Срби већ имају своје, ћириличко писмо, па је српсски ејзик могао бити у свету регистрован с тим писмом, као што су Хрвати могли регистроавти хрватски језик с хрватским писмом (гахјицом). То мора да се научи и зна.
@Igor - Svaka rec koju napisem latinicom je srpska. Slova su samo simboli kojima se beleze glasovi. Hajde da govorimo o sadrzaju umesto o formalnoj strani. Nisam protiv cirilice nego za ravnopravnu upotrebu oba pisma. Kao sto srpski jezik cine ekavica i ijekavica tako ga cine i latinaica i cirilica. Ravnopravno. Tako bi trebalo da ostane. Jezik je ziv. Evoluira. Glupo je donositi zakone kojima se "stiti" nesto sto u praksi ne zivi. Jos jednom, nisam protiv cirilice ali sam za ukidanje latinice. Oba pisam su nam potrebna.
@Igor - Odlicno. To znaci da ce Hrvati citati srpske pisce zato sto su stampani latinicom. To sto su oni registrovali "macku o rep". Mrtvo slovo na papiru ako mi to ne priznajemo. Mi imamo dva ravnopravna pisma. Ko to moze da mi zabrani da pisem latinicom? Pisete gluposti. To sa upotrebom cirilice je podvala na koju ne smemo da nasednemo. Sto se mene tice, srpska literatura je sve sto se stampa latinicom u Zagrebu jer se radi o jednom jeziku. Ako zele hrvatski, neka koriste cakavski.
Knjige srpskih autora pisane latinicom su po ISO standardu ujedno i hrvatske? Sjajno. Eto prilike da mi njih "posrbimo".
Ne razumem zasto kukate kao Kalimero. U svakom zlu ima i neceg dobrog. Dobra vest je da Hrvati svojataju srpske knjige. Mozda iz njih nesto i nauce?
Iz sve ga napisanog proizilazi da drzava treba da zastiti srpsku latinicu od kradje Krvata. Prelaskom na cirilicu bismo im dozvolili da nam ukradu ne samo nasu latinicu nego i literaturu pisanu na nasem jeziku latinicom. NE DAJMO NASU LATINICU!
Повезане вести
ЗАШТО ДРЖАВА НЕ ШТИТИ ЋИРИЛИЦУ: Невидљиви цензори
ХОЋЕМО ли чекати да српски језик буде мањински, па да онда о њему водимо бригу
30. 03. 2021. у 12:32
ИНТЕРВЈУ Миро Вуксановић: Захватила нас је ријалити простота
АКАДЕМИК Миро Вуксановић недавно је објавио две књиге - путописни дневник "Бројчаник" ("Лагуна") и аутопоетичка сабирања "Разговор с Немањом" (УК Црне Горе), објављена као део награде "Марко Миљанов", која ће му бити уручена кад епидемиолошке околности то дозволе. Ова самосвојна и особена дела дубоко су лична, на неки начин аутобиографска.
28. 03. 2021. у 13:00
ЗАШТО ДРЖАВА НЕ ШТИТИ ЋИРИЛИЦУ: Српска малогражданица
СРБИ су у 18. веку, знамо, преузели од Руса и прилагодили српском гласовном саставу руску грађанску ћирилицу, гражданицу.
23. 03. 2021. у 13:11
ЗАШТО ДРЖАВА НЕ ШТИТИ ЋИРИЛИЦУ: Снага једног народа је у снази његове културе
У УРЕЂЕНИМ државама језичка политика је у центру националне политике.
16. 03. 2021. у 11:23
ИНТЕРВЈУ Маја Гојковић: И у државним установама видљив је мањак ћирилице, то је поражавајуће
ВОЛЕЛА бих да са министром просвете и науке направимо споразум да се култура врати у образовни систем и кроз учење, као обавезан предмет, и кроз едукацију. Децу треба упознавати са културом од малих ногу, водити их у позоришта, музеје, биоскопе. Не можеш да заволиш филм гледајући украдени садржај на екрану мобилног телефона, филм се заволи у биоскопу. Треба да негујемо нову публику. Највећи изазов после короне биће враћање старе, али и стварање нове публике.
14. 03. 2021. у 12:00
Најновије из рубрике
БИО ЈЕ ТОТАЛНИ УМЕТНИК: Изложба "Војислав Деспотов: Весели пакао поезије" у Музеју савремене уметности Војводине
ИЗЛОЖБА "Војислав Деспотов: ВЕСЕЛИ ПАКАО ПОЕЗИЈЕ", биће отворена 29. новембра у 19 часова у Музеју савремене уметности Војводине, а трајаће до 12. јануара идуће године.
24. 11. 2024. у 17:03
КУТИЈА КАО МЕТАФОРА, УТОЧИШТЕ И ПОЗИВ НА ПРЕИСПИТИВАЊЕ: Изложба фотографија Небојше Бабића у Ликовној галерији Коларца
НА ФОТОГРАФИЈАМА које ће, од 26. новембра у 19 часова, па до 7. децембра, бити изложене у Ликовној галерији Коларчеве задужбине у склопу поставке насловљене "кутиЈа", познати фотограф Небојша Бабић истражује вишеслојну симболику кутије као метафоре људског искуства.
24. 11. 2024. у 08:45
"ПОРОДИЧНА ФОТОГРАФИЈА" МЛАДИХ УМЕТНИКА ИЗ БАЊА ЛУКЕ: Гостовање галерије "Вагон" у београдској галерији "Штаб"
ГАЛЕРИЈА "Вагон" једина приватна галерија савремене уметности у Бања Луци, у београдској галерији "Штаб" представља дела шесторо уметника из РС - Исидоре Бранковић, Тајане Дедић Старовић, Ирме Беширевић, Николе Томића, Огњена Милошевића и Дениса Харачића.
24. 11. 2024. у 07:30
ДОЛАЗИ СЛОВЕНАЧКИ "АМЕДЕУС":У ЈДП гостује представа из Марибора у режији Александра Поповског
У ЈУГОСЛОВЕНСКОМ драмском позоришту, у уторак 26. новембра, гостује Словенско народно гледалишче Драма из Марибора са представом "Амадеус" Питера Шафера, у режији Александра Поповског.
24. 11. 2024. у 06:45
СВЕДОЧАНСТВА ПАРИСКОГ НОЋНОГ ЖИВОТА: Пре 160 година рођен Анри де Тулуз Лотрек
ФРАНЦУСКИ сликар Анри де Тулуз-Лотрек ( 1864-1901) оставио је једно од најаутентичних уметничких сведочанстава париског ноћног живота. Рођен на данашњи дан (24. новембар), пре 160 година оставио је неизбрисив траг у историји уметности.
24. 11. 2024. у 06:15
Коментари (10)