ЈУБИЛЕЈ И ИЗЛОЖБА „ПРИЧА О НАМА“: Природњачки музеј, један од најстаријих у Србији, отворен је 19.децембра 1895. године

В. В. С.

15. 12. 2020. у 16:34

ИЗЛОЖБОМ „Прича о нама“ др Александре Маран Стевановић. музејског саветника, обележава се почетак великог јубилеја - 125 година постојања Природњачког музеја у Београду.

ЈУБИЛЕЈ И ИЗЛОЖБА „ПРИЧА О НАМА“: Природњачки музеј, један од најстаријих у Србији, отворен је 19.децембра 1895. године

Зграда Природњачког музеја / Фото Б. Иванчевић

Изложба обухвата четири целине: „Кабинет реткости - кратка историја природњачких збирки“, „Из архиве Природњачког музеја“, „Из збирки Природњачког музеја“ и „Савремени период Музеја“.

Природњачки музеј је један од најстаријих музеја и једна од најстаријих српских културних и научних институција. Основан је под називом „Јестаственички музеј” 19. децембра 1895. године актом Министра просвете и црквених дела Краљевине Србије.

Прве збирке потичу из прве половине XIX века, прикупљане су и чуване најпре у Лицеју, а затим у Јестаственичком кабинету Велике школе под руководством Јосифа Панчића, првог српског ботаничара и ректора Велике школе. Његову идеју о оснивању музеја остварили су његови следбеници, међу којима су многа значајна имена тог доба. Прва стална изложба Музеја свечано је отворена 7. септембра 1904. године, на дан стогодишњице Првог српског устанка. Током Првог и Другог светског рата многе збирке су оштећене или уништене, а након Другог светског рата музеј се опоравља и наставља своју делатност. Непосредно после рата Музеј има значајну улогу у покретању заштите природе у Србији.

У Природњачком музеју данас се чува 125 збирки са преко 1,6 милиона примерака стена, минерала, фосила, биљака, гљива, животиња, ловачких трофеја и ловачког оружја. Збирке представљају огромну културну и научну базу, а у оквиру њих се налази неколико стотина холотипова и уникатних примерака, по чему је музеј посебно значајан. У збиркама се чувају и примерци врста биљака и животиња које се више не могу наћи на теренима Србије, па чак ни на свету.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.

26. 12. 2024. у 08:55

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"

АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.

26. 12. 2024. у 07:44

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, кешираће невероватне 35 милијарде долара

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара

ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.

26. 12. 2024. у 14:37

Коментари (0)

СРБИЈА ДОБИЛА НОВОГ СЕЛЕКТОРА! Терзићу уговор на четири године