ЗАБРАЊЕНО 13 КЊИЖЕВНИХ ХИТОВА: Из библиотека у америчкој државу Јута се протерују дела Маргарет Артвуд, Џуди Блум, Саре Џ. Мас...

М.Краљ- Д.Богутовић

12. 08. 2024. у 18:28

САВЕЗНА америчка држава Јута ставила је ван закона 13 књига, чији су аутори шест жена и један мушкарац.

ЗАБРАЊЕНО 13 КЊИЖЕВНИХ ХИТОВА: Из библиотека у америчкој државу Јута се протерују дела Маргарет Артвуд, Џуди Блум, Саре Џ. Мас...

Фото Лагуна

Међу насловима који од 1. јула више не могу да се нађу у јавним, нити у школским бибиотекама и учионицама, у сваком од 41 округа ове државе су и дела славне Маргарет Артвуд (шест пута је била у најужем избору за награду "Букер"), Џуди Блум, Рупи Каур, Елен Хопкинс, Елане К. Арнолдс, Крејга Томпсона, и код нас све популарније Саре Џ. Мас.

Њихове књиге доспеле су на листу забрањених захваљујући недавној законској промени, према којој, уколико минимум три округа Јуте, односно два просветна округа, или пет изабраних школа, ставе неки наслов ван закона (избаце га из библиотека) онда то важи за целу државу. Књиге које су се прве нашле на удару новог параграфа су избачене из библиотека јер садрже "порнографски или инцидентни садржај". Овај "забрањени материјал", како може да се прочита у светским медијима, мора да буде и "легално уклоњен", односно "не може се продавати и дистрибуирати".

Када је у питању Атвудова, која је светску славу стекла "Слушкињином причом", под цензуру је потпала њена књига "Антилопа и косац", објављена у њеној родној Канади 2003, а код нас годину дана касније. Како је и сама описала, реч је о роману у коме се преплићу фантастика и авантура. Осим дела ове славне Канађанке, наша публика познаје и опус Саре Џ. Мас, чији је серијал фантастике "Стаклени престо", у седам књига, објавила на српском "Лагуна", у преводу Ивана Јовановића.

- За мене ова забрана није неко посебно изненађење, јер се то с времена на време понавља - каже, за "Новости", Јовановић. - Сара Џ. Мас је једна од најпопуларнијих књижевница данашњице, чији се тиражи непрестано увећавају и ближе се бројци од 100 милиона продатих примерака. Забрана долази из најконзервативније америчке средине, државе у којој је највећи део становништва мормонске верописповести. У том окружењу проблематичан је и сам жанр фантастике, као и сцене мушко- женских односа.

Поред "Стакленог престола", у Србији се још могу наћи и њени серијали "Кућа земље и крви", "Двор трња и ружа" и "Двор магле и срџбе", које је објавила издавачка кућа Urban read. Ова дела није превео Јовановић, али јесте још једну књигу са забрањене листе, роман "Заувек" америчке списатељице Џуди Блум, познате по бестселерима за децу и младе.

- У овој књизи реч је о љубави између тинејџера, али без и једне ласцивне или провокативне сцене - оцењује Јовановић.

Мрак за слободу читања

НА ово законско решење из Јуте, реаговала је директорка програма "Слобода за читање", америчког ПЕН-а Кејси Миен, која је између осталог рекла:

- Ово је мрачан дан за слободу читања у Јути. Листа забрањених књига наметнуће режим цензуре у свим јавним школама, а у многим случајевима биће и у супротности са потребама локалних средина. Дозволити да групица округа доноси одлуке за целу државу је антидемократски.

Књиге Џуди Блум, али и Маргарет Артвуд, преводила је и Алаксандра Чабраја, која у изјави за наш лист каже:

- Иако међу забрањеним делима нема оних које сам ја преводила, познајући добро опусе обе књижевнице, верујем да је с обзиром на квалитет целокупног садржаја опуса ових ауторки, забрана одређена на основу неких делова истргнутих из ширег контекста и веома једнострано протумачених. Највероватније сасвим другачије него што су Маргарет Артвуд и Џуди Блум замислиле.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЛЕПОТА У СКЛАДУ СА ПРИРОДОМ:  Еco-friendly beauty производи