МЕДАКОВИЋ ПОНОВО У ВОЉЕНИМ КАРЛОВЦИМА: У Карловачкој гимназији откривена спомен-биста њеног знаменитог ђака

Јованка СИМИЋ

09. 07. 2023. у 15:51

НА свој 101. рођендан, на Ивањдан, академик Дејан Медаковић симболично се јуче вратио у Сремске Карловце. Хол Карловачке гимназије, најстарије у српству (1791), у којој је матурирао 1941. године, од јуче краси академикова бронзана биста.

МЕДАКОВИЋ ПОНОВО У ВОЉЕНИМ КАРЛОВЦИМА: У Карловачкој гимназији откривена спомен-биста њеног знаменитог ђака

Покрајинска влада

Будуће нараштаје гимназијалаца сећаће на једног од најзначајнијих српских интелектуалаца, књижевника, историчара уметности и непресушног борца за ренесансу српског духа, који је управо у овој школи научио неке од најважнијих животних и родољубивих лекција, а у потоњим деценијама истраживао и употпуњавао наше наслеђе оставивши обиман и драгоцен опус у 46 књига, свом народу и његовој култури.

Фото: Покрајинска влада

Бројне званице из света културе, науке, свештенство Епархије сремске, те бивше карловачке гимназијалце и пријатеље породице Медаковић, поздравио је директор Гимназије Бранко Стојков.

Бронзану статуу коју је 2006. године урадио вајар Томе Серафимовски (1935 - 2016) и даровао пријатељу Медаковићу (Загреб, 1922 - Београд, 2008) а академикова породица пожелела да управо она краси Карловачку гимназију, јуче су заједно, "у четири руке", открили - потпредседница Владе Србије и министарка културе Маја Гојковић, проф. др Бошко Сувајџић, председник Скупштине Вукове задужбине, Игор Мировић, председник Покрајинске владе и Павле Медаковић, угледни српски диригент и академиков син.

Фото: Покрајинска влада

Како је академика Медаковића и вајара Серафимовског красило вишедеценијско пријатељство, Одбор за обележавање века од Медаковићевог рођења предвођен Мајом Гојковић, прихватио је предлог маестра Павла, Вукове задужбине и ИК "Прометеј" да се уз финансијску подршку ресорног министарства излију три истоветне копије које ће, највероватније до истека ове године, бити постављене у здањима Вукове задужбине, САНУ и Матице српске.

На реду су Михиз и Стерија

ДР Жарко Димић, некадашњи ђак Карловачке гимназије, а данас директор овдашњег Архива САНУ, каже да је своју бисту у гимназијском здању Дејан Медаковић већ одавно заслужио, те да се јуче придружио "бронзаним" знаменитим гимназијалцима Бранку Радичевићу, песнику и Јовану Живановићу, академику и оцу модерног српског пчеларства. Димић се нада да ће крај Медаковићеве бисте осванути у бронзи и његов школски друг Михиз, а затим и оснивачи САНУ - Јован Стерија Поповић и Атанасије Николић.

Истакла је Гојковићева да откривање бронзане бисте представља круну обележавања века од рођења академика Медаковића, великана наше културе и науке, личности која је обележила читаву новију историју Србије, до најситнијих нијанси познавајући свој народ и његову историју и непогрешивао препознајући ко су нам пријатељи у болним временима и тешким околностима.

- Зато је јако важно да се и по престанку формалног обележавања века од његовог рођења, непрестано подсећамо на Дејана Медаковића и никада не допустимо да глобални дух времена и модерне реке заборава одведу његово дело на слепи колосек колективног памћења - нагласила је министарка Гојковић.

По речима Игора Мировића, Медаковић је био личност која је као светионик осветљавала, не само нашу садашњост, већ и нашу прошлост, а његово дело је врста угаоног камена, "посебно за нас северно од Саве и Дунава, јер је много тога учинио да наша српска културна баштина у овим крајевима буде осветљена".

Фото: Покрајинска влада

академик Дејан Медаковић

- Зато му дугујемо велику захвалност - рекао је Мировић и подсетио да је пре више од три деценије, на иницијативу академика Медаковића, покренут велики процес свеукупне обнове Сремских Карловца, а првенствено духовне снаге коју овај град представља за српски народ.

Павле Медаковић, кога смо у гимназијском холу, пола сата уочи почетка свечаности затекли како брижљиво гланца очев бронзани лик, на чијем постољу је уз академиково име плочица са подацима рођења и упокојења, као и ивањдански венчић ("мој отац је био седмо дете у породици, рођен је 7. јула, а у том седмом месецу је и завршио свој плодни живот") после откривања бисте рекао нам је да је увек узбуђен када дође у Карловце, јер је та варош обележила живот његовог оца и целе породице.

Фото: Покрајинска влада

- Визија мог оца била је да Карловци прерасту у универзитетски град, намењен домаћим, али и иностраним студентима, да постану српски Хајделберг - рекао нам је на крају Павле Медаковић, уз наду да ће будући нараштаји ту визију преточити у стварност.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

ПОСТАВЉАМО НОВЕ СТАНДАРДЕ! Лажна држава Косово запањила свет! Ово је њена жалба на казну УЕФА за бежање с терена у Румунији