ЦРВЕНА НИТ ОД МИРЕ ДО МОДИЉАНИЈА: Дела наше сликарке у родном граду генија, са којим је веже исти париски атеље

М. КРАЉ

12. 10. 2022. у 07:50

ИТАЛИЈАНСКИ геније Амадео Модиљани (1884-1920) своје славне "Каријатиде" стварао је на Монпарнасу, у дворишту атељеа у коме је радио руски сликар Хаим Сутин (1893-1943), а управо је наша уметница Мира Маодуш, тај простор, у кога се уселила крајем седамдесетих и ту деценијама стварала, успела да сачува као последњу уметничку адресу у овом париском кварту.

ЦРВЕНА НИТ ОД МИРЕ ДО МОДИЉАНИЈА: Дела наше сликарке у родном граду генија, са којим је веже исти париски атеље

Фото Приватна архива

У Ливорну, родном граду Модиљанија, од 20. октобра до 20. новембра, у Градском музеју "Ђовани Фатори", смештеном у Вили Мибели, биће приређена ретроспектива "Мира Маодуш, црвена нит Монпарнаса", са платнима наше уметнице, препознатљивим по ћириличним словима. Изложба је једина италијанска станица на светској турнеји њених дела, уприличеној поводом 80 година живота уметнице. Кустос пројекта "У славу Мире Маодуш", започетог поставкама у Београду и Требињу, а који ће се наставити у Јапану (Токио) и Канади (Торонто) је Силвија Памполини.

У најави изложбе у Ливорну, на којој је као кустос радила и Вероника Карпита, италијанска штампа истиче да су на радове наше сликарке велики утицај имали стихови славних песника - Артура Рембоа, Пола Верлена, Александра Пушкина, Салватореа Квазимода, Јована Дучића.

Градски музеј "Ђовани Фатори", Фото Приватна архива

- Платнима Мире Маодуш поезија је дала равнотежу и метрику - пише "Ливорносера".

- Слова, речи, идеограми, ћирилични знаци, бројеви, симболи прошлости су на њеним сликама поново рођени у сноликим формама и вибрантним бојама.

Исти текст осврће се и на хармонију композиција, подсећајући да је уметница свој рукопис стварала школујући се у Франкфурту, Венецији и Паризу, али и како је одолевала притисцима инвеститора да се одрекне атељеа, који је прерастао у митско место стварања модерне у француској престоници. Иначе, пре Мире Маодуш, ту је радио скулптор мађарског порекла Антоан Рохал (1905-1978), који је својој супрузи оставио аманет да атеље после његове смрти прода искључиво неком ко ће се ту бавити уметношћу.

Мира Маодуш, Фото Приватна архива

ПОД ЗАШТИТОМ ФРАНЦУСКЕ

У СЕПТЕМБРУ прошле године наша уметница је прихватила пројекат једне непрофитне организације, да њен париски атеље прерасте у Центар за младе уметнике, али и да угошћава иностране ствараоце, госте Париза. Недавно је француско министарство културе ставило ово место под заштиту, прогласивши га културним добром, чиме га је трајно заштитило.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану

СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану

СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.

26. 11. 2024. у 17:09

ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској

ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској

НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).

25. 11. 2024. у 15:22

Коментари (0)

УВЕК ЈЕ БИО СА ОБЕ НОГЕ НА ЗЕМЉИ: Тони Надал о Рафином повлачењу