КАМЕНИ ДРАГУЉ ЗЕЛВЕА СЕ ПРЕТВАРА У ПРАХ: Кападокијску ризницу монументалне подземне архитектуре уништавају земљотреси и ерозија
КЛИСУРЕ у срцу Анадолије, у Кападокији, крију чудесну ризницу цивилизација која се лагано претвара у прах.
Градове и храмове које су безбројне људске руке вековима истрајно дубиле у меким вулканским стенама сада убрзано уништавају земљотреси, сезонске бујице и снажни степски ветрови.
Један од најугроженијих драгуља културне баштине човечанства је Зелве, некада велики град и хришћански центар, данас музеј на отвореном. Он се простире кроз три дубоке клисуре чије су вертикалне литице начичкане прозорима станова уклесаних на седам спратова. На најистакнутијим местима су двери изузетно акустичних цркава украшених прелепим високим рељефима.
Зелве је у континуитету функционисао као насеље све до 1952. када је због обрушавања расељено. Данас је са уређене стазе у кањону видљив, али недодирљив, највећи део стамбеног комплекса и храмова, којима је забрањен приступ због одрона. Најимпресивнији је лавиринт ходника, келија и параклиса око саборне цркве огромног централног манастира које је данас видљив у попречном пресеку, јер је земљотрес одвалио читаво предње лице литице.
Судбину Зелвеа дословно описује библијска реченица "прах си и у прах ћеш се вратити".
Кападокијска висораван је настала од милијарди тона песка које су у дубокој геолошкој прошлости, избацивали оближњи вулкани Хасан Даг и Ерџијас Даг.
Миленијумима се песак слегао и претварао у меки камен, туф, у коме је ерозија урезивала кањоне са плодним дном и стрмим литицама. У њих су из доњег Подунавља пре око два миленијума стигли тајанствени Фригијци и почели да се укопавају. Наследили су их Хетити, који су од Босфора до Еуфрата направили огромно царство под знаком двоглавог орла. Затим су дошли Персијанци, Хелени, Сиријци и неизбежни Римљани. У Зелвеу, као и у целој Кападокији, бујало је рано хришћанство, остављајући мале храмове украшене мистичним цртежима.
Њих су засенила дела монументалне архитектуре, цркве из времена византијских иконоборачких царева из 8. и 9. века. Они су забранили светих слика као идолопоклонство, па су акустични храмови са високим сводовима и куполама уклесани у дубину планине Акдаг украшавани високим рељефима са представом крста на безброј начина.
Рањена баштина
ПОСЕТИЛАЦ Зелвеа остаје потресен пред призором дубоких пукотина које су раниле зидове монументалних цркава и поломиле њихове масивне стубове. Током обиласка, мешају се дивљење према древним кападокијским архитектама и грађевинарима и зебња да ће њихова ремек-дела вероватно нестати у првом већем земљотресу.
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)