НА СУДБИНУ НЕМА КОМЕНТАРА: Одлазак истакнутог, награђиваног писца Радослава Петковића (1953-2024)

Драган Богутовић

29. 10. 2024. у 21:04

ПИСАЦ који је снажно обележио српску књижевност у последњих неколико деценија Радослав Петковић преминуо је у 72. години прексиноћ, у болници у Сремској Каменици после дуге и тешке болести са којом се храбро и упорно носио.

НА СУДБИНУ НЕМА КОМЕНТАРА: Одлазак истакнутог, награђиваног писца Радослава Петковића (1953-2024)

Фото Принтскрин/РТС

Рођен у породици београдских интелектуалаца, мајка му је била професор француског језика а отац инжењер, Петковић је завршио студије југословенске и опште књижевности на Филолошком факултету у Београду и каријеру почео као главни уредник угледног часописа "Књижевна критика". Потом је радио као секретар задужбине "Иво Андрић", седам година је био у статусу слободног уметника, затим генерални директор "Завода за уџбенике и наставна средства" и заменик секретара и помоћник у Покрајинском секретаријату за културу Војводине. Живео је у Београду, у Панчеву, а од 2006. у Новом Саду, са супругом Владиславом Гордић Петковић, истакнутим књижевним критичаром и књижевним историчарем.

Редак књижевни дар показао је већ првим делом, романом "Пут у Двиград" (1979), овенчан наградом "Милош Црњански". Уследила је књига приповедака "Извештај о куги" за коју је 1989. добио "Андрићеву награду". Појава романа "Судбина и коментари" (1993) изазвала је неподељено одушевљење и књижевних зналаца и читалаца. За кратко време дело је добило тада југословенску награду "Меша Селимовић" за књигу године, о чему је одлучивао изузетно репрезентативан жири од чак 90 књижевних критичара, историчара и хроничара. Ово дело је овенчано и "Ниновом" и "Борбином" наградом као и наградом "Књижевног клуба Jazzbina". Изузетан одјек роман је имао и у Мађарској где је одмах по објављивању доспео на листу 10 најпродаванијих књига на мађарском језику. Његова проза заступљена је у многобројним антологијама савремене српске књижевности на енглеском, француском, италијанском језику, а представљена је и у тематским бројевима немачких и пољских књижевних часописа. И сам је био преводилац, нашим читаоцима представио је прозу Толкина, Честертона, Роберта Луиса Стивенсона и Данијела Дефоа.

Поводом Мешине награде, Петковић је дао опширан интервју у "Новостима" у коме је говорио и о бурним љубавним романсама јунака романа "Судбина и коментари":

- Увек је занимљиво суочавање љубави, као човековог најинтимнијег осећања, са неким спољним историјским околностима, на које човек има врло мало утицаја. Када се љубави догоде, мислим да је то довољно чак и ако се поразно завршавају, као што је то случај у оба моја јунака. Јер, ако ништа друго, на тај начин барем се продубљује доживљај света који човек има.

МЕША Радослав Петковић, Раде Брајовић и Драган Богутовић, Фото Приватна архива

Први издавач Петковићевих књига био је Предраг Марковић.

- На судбину нема коментара. Једини који то није прихватао написао је један од најбољих српских романа "Судбину и коментаре" повезујући Крф и Сеобе. Данас се одлучио за сеобе. Уз Давида Албахарија, Драгана Великића и Светислава Басару први је ставио потпис на покретање "Стубова културе". "Стубова" више нема, остају нам сеобе.

Наградама су пропраћене и књига приповедака "Човек који је живео у сновима" ("Златни сунцокрет" 1999) и роман "Савршено сећање на смрт" ("Борислав Станковић" 2009). Петковић је објавио и изузетно запажене есејистичке књиге "Оглед о мачки", "О Микеланђелу говорећи", "Византијски интернет", "Употреба вилењака" и "Колумбово јаје" (награда "Душан Васиљев"). У сарадњи са угледним византологом Радивојем Радићем објавио је књигу "Средњовековни путовођа" (2011).

- Радослав Петковић је имао енциклопедијски дар, редак међу писцима. То је очигледно у његовим романима, приповеткама и есејима. Трошио је свој књижевни дар на опште добро, а живот је трошио на своју штету. Зато смо прерано остали без изузетног писца који је, ипак, успео да се потпуно оствари - рекао је за наш лист академик Миро Вуксановић.

Критичар др Александар Јерков истиче да је Петковић можда и први из своје генерације пробио једну "опну" која тој генерацији једно време није дозвољавала да ужива у правом респекту какво је њихово дело већ заслуживало:

- То је његова историјска заслуга на почетку деведесетих година. Написао је велике романе који ће тек бити читани, био одличан приповедач, духовити есејиста и човек на своју руку.

Фото Промо

Поделили смо лепе деценије књижевног труда, поетичке блискости и пријатељства. Нека му је вечна слава у друштву наших великих писаца.

Читајући књиге Радослава Петковића читалац се сусреће са изузетном ерудицијом и приповедачким даром, са богатством идеја и интригантношћу ликова и догађаја, са иронијом, али и разумевањем за слабости људске душе. Реч је о опусу који остварује дијалог са најзначајнијим идејама и тековинама филозофије, религије и уметности људске цивилизације, а у исто време у свој свет укључује и филм, стрип, научну фантастику и друге елементе масовне културе. Све наведено сведочи о томе да одлазак Радослава Петковића представља велики губитак за српску књижевност и културу, али у исто време открива разлоге због којих ће пишчево дело, сигурна сам, наставити да живи у времену које је пред нама - рекла је Нина Живковић, која је приредила књигу пишчеве изабране прозе у оквиру велике едиције "Десет векова српске књижевности" у издању ИЦ Матице српске.

Време и место сахране биће накнадно саопштени.

Селаковић: Оставио дубок траг

Министар културе Никола Селаковић изразио је саучешће поводом смрти Радослава Петковића:

- Растужила ме је вест да је преминуо Радослав Петковић, један од најзначајнијих представника савремене српске књижевности. Цео његов живот био је у знаку писане речи и то не само фантастичним стваралаштвом овенчаним бројним књижевним признањима, него и прегалаштвом у култури. Радослав Петковић је оставио дубок траг на домаћој уметничкој сцени, а својим антологијским делима преведеним на многе језике дао је и снажан допринос међународној промоцији наше културе.

Књига и научни скуп

Идућег месеца у Сомбору ће се одржати скуп књижевних критичара о стваралаштву Радослава Петковића, а поводом награде "Вељкова голубица" коју је писац за укупно стваралаштво добио пре две године. Истим поводом, као део признања биће објављена и Петковићева књига "оглед о мачки" у издању Градске библиотеке "Карло Бијелицки".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру (ВИДЕО)