КЊИЖЕВНА КРИТИКА: Моћи језика

Слађана Илић

01. 08. 2023. у 15:05

НОВА збирка песама "Димни знаци" ("Штампар Макарије", Градска народна библиотека "Жарко Зрењанин") нашег савременика, истовремено класика, овогодишњег добитника Кочићеве награде, песника Ђорђа Сладоја, садржи све одлике његових претходних књига чија су основа: православље, српска културна традиција, национална историја, народни живот, народна књижевност, породица...

КЊИЖЕВНА КРИТИКА: Моћи језика

Фото: Приватна архива

Из тих темеља происходи песничка константна запитаност над самим постањем човека, његовом природом која се с временом, очигледно, удаљила од своје примарне сврхе и од Божје промисли. О томе налазимо, најпре кроз историју, онда у савремености, а увек у лирици, низ јединствених, страшних примера као што су самозаборав и непоштовање предачких тековина, жртава и подвига. О томе у овој збирци најупечатљивије сведоче песме у оквиру поглавља "Радовањска туга" и "Муке са малим боговима", а које показују како се те наше особине протежу од времена Стефана Немање, преко Лазара, Принципа, Милунке Савић, па све до савремености; ту је и геноцид почињен над Србима у Јасеновцу (песма "Лакше је било"), њихово страдање и бацање у јаме на просторима НДХ, као и самопорицање, тј. одрицање сопственог националног идентитета, о чему у поезији Ђорђа Сладоја уочавамо изразити иронијски отклон ("Муке са малим боговима").

Још низ одлика наше савремености истиче времешни лирски субјект који, размишљајући о њима, прави свој животни, истовемено и стваралачки скор. Неке од њих су обезвређивање значаја и сврховитости разговора и разумевања обичне, особито стваралачке речи, а величање вавилонског шума, Содоме и Гоморе. У том шуму худи стваралац ипак цени богомдано своје једино богатство које се постварује трагом пера и тинте по папиру а које ће ипак, извесно, сачувати родне куће и завичаје, чак и када у њима више нема никога, предачке гробове и крајпуташе. Оно ће надживети и надвладати све поделе и размирице, од оних библијских (Каин и Авељ), до оних српских, константних, око међе и наследства, или светских - око нације, а особито вере.

Но, траг тинте по папиру од којег је сачињена ова збирка чува и сведочанство о изузетној љубави лирског субјекта према ближњима коју не мења проток времена. Оно оставља различите врсте трагова - попут бора и пега на лицу и телу његове драге ("Неминовна песма"), или одрастања његове кћери које се потврђује њеним сталним самосталним путовањима по свету. Оно сведочи и о једној лепој врсти промене што је доноси савременост - реч је о неспутаности жене и разумевању њене потребе да самостално креира сопствени живот ("Путује моја ћерка"). Ова чињеница у високоестетској реализацији песника, наравно, нема ништа са савременим феминистичким теоријама и идеолошким конструкцијама, а има са исконским поштовањем мушкарца према жени - оној која му је кћи и онима које су му преткиње и које су неупитно дајући себе заједници потиснуле сва своја хтења: "Путује моја кћерка / За све далеке баке / Што би за тужног века / Једном сишле у варош - / Не престајући да посте / И горко да се кају / Због тог великог греха".

Збирка "Димни знаци" открива нам различите врсте самоћа - од оних, добро нам познатих, стваралачких, радо изабраних, садржајних и изазовних, до оних доскора нам непознатих - наметнутих од стране друштва и света на странпутици "што дрхтури у мишјој рупи" ("Разгледница из карантина"). У вези с том самоћом, "којој нема лека", лирски субјект прозорљиво казује о новој апокалипси, која само наизглед то није - због ње ћемо сами себи постати странци из ње ћемо сопственом празнином "измилети у празнину".

Но, збирка Ђорђа Сладоја ипак је позив на гозбу која сведочи о моћима језика и стиха, чак о евентуалној могућности обнављања чуда - кад све ово у чему смо прође: "Кад одреше се узлови / И вавилонске уставе / И лине из свих речника / Хоће ли бити срећника / Ил чудо двапут не бива / Да ко гозбу у Кани / Младицу смисла улови / И да нас њоме нахрани / И живим вином напоји / Где млада светлост пребива" ("Позив на гозбу").

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ДА СЕ ЗНА КО ЈЕ ШАМПИОН: Ново злато за Дамира Микеца