ПОСЛЕ ПРЕСУДЕ ДАРКУ ШАРИЋУ: Поступак трајао 9 година, испитано стотине сведока, осуђено још 12 окривљених

Н. БИЈЕЛИЋ

01. 08. 2020. у 06:47

ВЕЋИНОМ гласова трочланог кривичног већа Специјалног суда у Београду јуче је Дарко Шарић осуђен првостепеном пресудом на јединствену казну од девет година затвора због прања 20 милиона евра зарађених трговином наркотика.

ПОСЛЕ ПРЕСУДЕ ДАРКУ ШАРИЋУ: Поступак трајао 9 година, испитано стотине сведока, осуђено још 12 окривљених

Фото: "Новости"

Пљевљак није био у судници, јер, како су веће обавестили затворски стражари, није желео да га приведу из притвора.

Истом одлуком, још 12 окривљених је осуђено на укупно 44 године затвора, двоје је због недостатка доказа ослобођено, док је против двоје одбијена оптужба.

Тако је Небојша Јестровић осуђен на пет година затвора, док је две више "зарадио" адвокат Радован Штрбац. На по четири године затвора осуђени су Предраг Милосављевић, Зоран Ћопић (у одсуству), Маринко Вучетић, Бобан Стојиљковић и Бојан Станојковић. На по три године затвора осуђени су Агуш Ердинч и Марко Дабовић. Казна од по две године затвора изречена је Стевици Костићу, Горану Вучковићу и Горану Богдановићу.

Судском одлуком, кривице су ослобођени Дубравка Штрбац и Немања Крстајић, док је оптужба одбијена за Душана Ковачевића и Небојшу Спасића. Поступак се до 8. јула водио и против Андрије Крловића, али је у односу на остале окривљене, против њега процес раздвојен због болести.

Председник већа, судија Синиша Петровић, образлажући одлуку, казао је да је кривично дело почињено од 2008. и током 2010. године.

СВЕДОК ЈЕРКОВИЋ

ОБРАЗЛАЖУЋИ пресуду, судија се посебно осврнуо на сведочење Милета Јерковића, који је својевремено на девет главних претреса "детаљно износио сазнања о продаји својих предузећа Дарку Шарићу":

- Јерковић ниједном није одступио од својих изјава, а све што је казао поткрепљено је другим доказима, као и пресретнутим телефонским разговорима.

- Прљав новац криминалне групе, коју је 2008. године оформио Дарко Шарић са више других особа, а која се бавила прометом опојних дрога, уводили су у легалне новчане токове и прикривали његово незаконито порекло, вршећи конверзију и пренос имовине, инвестирајући га у куповину, узимање под закуп и преузимање појединих предузећа, пољопривредног земљишта и других непокретности на територији Србије - казао је судија, додајући да су се бавили финансирањем пословања тако купљених и преузетих предузећа.

Током деветогодишњег судског процеса изведен је, како је казао Петровић, енормно велики број доказа, испитано је више од стотину сведока, преслушан велики број прислушкиваних разговора, саслушани су вештаци економске струке. Све је то, како је рекао, изискивало много времена и напора. Кад је реч о висини казне, Петровић је нагласио да су дошли до закључка да треба да примене блажи закон, према којем је за прање пара запрећена казна од једне до 10 година затвора:

- У времену у којем су извршили кривично дело на снази су била два закона, од 2006. до 2009. блажи, а после септембра 2009. закон који је строжи. Суд се морао бавити пореклом новца, који је увођен у платни промет Србије на различите начине и утврђено је да он потиче од шверца кокаина. Судска пракса је да не мора постојати правоснажна пресуда за шверц кокаина да би се утврдило постојање прања новца. Постоје објективне околности да новац потиче од шверца дроге, а током поступка је изведен део доказа који се односе на то.

Петровић је истакао да је суд прихватио Шарићеву одбрану да је своје предузеће "Штампа" продао "Вацу" 2009. године, за шта је уплаћено 30 милиона евра, од којих је више од 20 милиона евра уплаћено Пљевљаку:

ОДУЗЕТА ИМОВИНА

Судија Петровић је навео и да је од окривљених одузета противправно стечена имовина. Реч је о Привредном друштву "Млади борац" из Сонте, "Јединству" из Гајдобре, "Митросрему" из Сремске Митровице, УТП "Путник" ад Нови Сад, ХТДП "Војводина" Нови Сад, "Братство" из Прешева, "Данзо инвест". Одузет је и магацински простор панчевачког предузећа "АМЦ Звезда", као и три стамбена објекта у Београду на углу Јухорске и Дантеове улице.

- Међутим, суд не прихвата начин на који је Шарић дошао до удела у проценту "Штампе", тако што је пружао заштиту једном власнику. Спорно је одакле је новац који је уложио у ту фирму, а сумња се да је реч о прљавом новцу, који припада групи која се у то време бавила шверцом дроге.

ЧЕКА СЕ ОДЛУКА АПЕЛАЦИЈЕ ЗА ДРОГУ

ПРЕД Апелационим судом у Београду у марту је одржана седница по жалбама на првостепену пресуду Специјалног суда којом је Дарко Шарић осуђен на 15 година затвора због трговине наркотицима из Јужне Америке. На укупно 220 година затвора осуђено је 17 окривљених, који се терете да су припадници његове криминалне групе. Тренутно се чека одлука Апелације да ли ће потврдити пресуду или је преиначити. Претходну одлуку Специјалног суда, којом је Шарић био осуђен на две деценије затвора, Апелациони суд је укинуо и вратио на ново суђење.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (5)

ЈАНИК СИНЕР ПОВУКАО ДРАСТИЧАН ПОТЕЗ: Дан после Аустралијан опена - одрекао се АТП бодова