КОВАЧЕВИЋ О ПОСЛЕДИЦАМА ПАНДЕМИЈЕ: Највећи цех платиле развијене земље, али ће опоравак бити тежи за слабије развијене
ДИРЕКТОР Републичког завода за статистику Миладин Ковачевић каже да су због пандемије коронавируса до сада највећи цех платиле развијене западне земље, али да ће већи цех платити у опоравку мање развијене земље Европе и Америке.
Србија, како је истакао за ТВ К1, не може да се жали да је лоше прошла током епидемије, јер је прошлу годину завршила са минус један одсто, што је најмањи пад и најбољи резултат у целој Европи.
Упитан да ли у овој години може да се оствари планирани раст од шест одсто, он је рекао да може, али под одређеним условима - да се спроведу планиране мере, одржи фискална стабилност, да се иде у реформе које су и са ММФ-ом биле договорене.
Коментаришући пакет мера помоћи за грађане и привреду он је рекао да је тај пакет помоћи ове године скромнији него прошле, али да је веома значајан.
"Рачунам да ћемо већ у првом кварталу изаћи из епидемијске кризе у смислу привредне активности. У свету је четврти квартал прошле године био бољи од очекивања, па и код нас", навео је Ковачевић.
Он је рекао да је у четвртом кварталу прошле године у Србији забележен раст пољопривреде за 4,4 одсто, као и да је забележен мали раст индустерије.
"То је боље од оног што се могло очекивати у другом кварталу када шмо имали затварање. Има знакова у овом кварталу да је опоравак у току, да је присутан и раст трговину, индустрије, неких услуга", рекао је Ковачевић.
Он је рекао да ће се брже опорављати развијене земље и подсетио да неке земље далеког Истока, као што је Кина, нису претрпеле велике падове, те да је Кина у прошлој години имала раст између 3 и 4 одсто.
"Највеће последице ће сносити земље у развоју и неразвијене земље - афрички континент, Блиски исток, па донекле и Балкан и Латинска Америка", навео је он.
Подвлачи да ће корона криза оставити последице на глобалном нивоу, да ће се брже оповрављати привреда на Далеком истику и азијском тлу.
Истиче да ће се опоравити и Европа и САД, али спорије и да ће ово бити година у којој ће се променити пејзаж глобалне економије.
"Растао је и расте укупни дуг - било јавни, било корпоративни. Теку полемике у ЕУ око тога шта радити са дуговима корпорација, банака, како реструктурирати компаније које су претрпеле велике штете, како реструктурирати дугове", навео је он.
Епидемија корона вируса одразиће се, како је рекао, и на будући рад, више ће бити заступљена роботика, аутоматизација, биће више рада од куће.
Препоручујемо
БИЛ ГЕЈТС О ПРОБЛЕМИМА ЧОВЕЧАНСТВА: Корона смешна у поређењу са климатским променама
15. 02. 2021. у 11:39
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
"ИЗБОМБАРДОВАЛИ СМО СРБЕ САМО ТАКО": Певач служио на КиМ 1999. - јавност у неверици због његове изјаве (ВИДЕО)
ПЕВАЧ Џејмс Блант, који се прославио дебитантским албумом "Back to Bedlam", служио је у Кфору 1999. године, за време и непосредно након бомбардовања.
27. 01. 2025. у 12:07
Коментари (0)