У ЦИМЕТУ ГЛАВНИ САСТОЈАК ШЕЋЕР: Необична декларација компаније "Др Еткер" о садржају производа, у кесици мање од једног грама зачина

В. Н.

17. 12. 2020. у 14:17

"НИСАМ знао да цимет расте у Србији". Са том опаском нам се јавио читалац М. С. из Боеграда који је у једном трговинском ланцу купио кесицу цимета који производи "Др Еткер".

У ЦИМЕТУ ГЛАВНИ САСТОЈАК ШЕЋЕР: Необична декларација компаније Др Еткер о садржају производа, у кесици мање од једног грама зачина

Кесица са декларацијом производа

У декларацији је као земља порекла производа наведена Србија.

На питање "Потрошачке корпе" одакле увозе цимет, у компанији "Др Еткер" су одговорили да га набављају из Индонезије, Мадагаскара, Индије, Сри Ланке и Вијетнама. Тврде и да исправно декларишу производ, јер на њему пише "цимет шећер", тако да, по њиховој рачуници, то није чист зачин, него нови производ, настао у Србији, мешањем цимета са шећером!

- Мешавина млевеног цимета и шећера је артикал произведен и упакован у нашој фабрици у Шимановцима, а и порекло главног састојка је Република Србија - наводе у "Др Еткеру". - На производу "Др Еткер Цимет шећер - Мешавина млевеног цимета и шећера, за ароматизовање посластица, топлих и хладних напитака", земља порекла је наведена у складу са захтевима законске регулативе, примењеном рецептуром и произвођачком праксом.

У овој компанији тврде да декларација садржи све обавезне елементе и да потрошачима пружају потпуне информације о производима. Они указују да су се већ ускладили са Правилником о декларисању, означавању и рекламирању хране, који ће бити обавезујућ од марта 2022. године, да ако су земља порекла или земља и место порекла наведени, али не одговарају земљи порекла или земљи и месту порекла главног састојка хране, потребно је навести и земљу порекла. Пошто, како тврде, млевени цимет, који користе у производњи "Др Еткер цимет шећера" чини свега 10 одсто производа, сматрају да није потребно да наглашавају порекло зачина.

Читалац М. С. указује да би онда овај производ требало да се зове "шећер са циметом", јер то значи да у кесици од 10 грама има мање од једног грама цимета! Он напомиње да се и кроз цену може проценити да ли се потрошачима исплати да конзумирају овај производ, јер кесица кошта од 15,99 до 19,99 динара, што значи да је килограм од 1.599 до 1.999 динара, а у њему има 900 грама шећера и око 100 грама цимета.

НИЈЕ СВЕЈЕДНО ОДАКЛЕ ЈЕ

ЧИТАЛАЦ М. С. каже да се за ову биљку заинтересовао јер је његовој супрузи потребна за лек, али да је схватио да многе радње, од здраве хране до трговинских ланаца, "прикривају" порекло цимета.

- Није свеједно да ли је прави цејлонски, из Сри Ланке или је "лажни", односно касија цимет - тврди М. С. - Штапићи цејлонског цимета имају пуно танких слојева коре и лако се могу самлети и по томе се разликују од касије, који је познат и као кинески цимет. Он садржи кумарин и не сме да се конзумира у већој количини.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП: Зеленски је требало да се преда Русима! Они су ВЕЋ МРТВИ, градови су рушевине, а Бајден је сам себи требало да потпише ПОМИЛОВАЊЕ

ТРАМП: Зеленски је требало да се преда Русима! Они су ВЕЋ МРТВИ, градови су рушевине, а Бајден је сам себи требало да потпише ПОМИЛОВАЊЕ

"ТО СУ људска бића, на милионе масакрирају на том бојишту. Они су већ мртви, а градови, ти градови су попут рушевина."

24. 01. 2025. у 16:53 >> 16:53

Коментари (1)

СНАЖАН ЗЕМЉОТРЕС ПОГОДИО ГРЧКУ: Епицентар на омиљеном летовалишту