УПОЗОРЕЊЕ ЗА КУПЦЕ У СРБИЈИ: Трговци продају старе моделе као нове - ДОБРО ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ КАДА КУПУЈЕТЕ

Е. Б. ТАЛИЈАН

05. 11. 2020. у 16:17

СТАРИЈИ модели рачунара, телевизора и телефона у радњама се продају као овогодишњи, што трговцима омогућава да остваре вишеструко већу зараду, а потрошачи су оштећени и доведени у заблуду.

УПОЗОРЕЊЕ ЗА КУПЦЕ У СРБИЈИ: Трговци продају старе моделе као нове - ДОБРО ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ КАДА КУПУЈЕТЕ

Фото З. Јовановић

Продавци сакривају праву годину производње ових електронских уређаја. Њихова старост може да буде већа и од пет година, нема границе, а тиме су и њихове карактеристике слабије. На тај начин трговци крше закон, јер је то податак који мора да буде назначен на видљивом месту, а обевезно на декларацији. Ово у разговору за "Новости" каже Марко Драгић из правног тима Националне организације потрошача Србије (НОПС).

Фото З. Јовановић

- Сви производи старији од године у којој се продају спадају у "аутлет" робу и њихова цена је аутоматски повољнија - објашњава Драгић. - Тај податак мора да буде посебно назначен поред самог артикла, али трговци готово увек сакривају ту информацију. На рафовима у нашим радњама се налази велики број старијих модела производа, углавном рачунара, телевизора и телефона, који се продају као нови, овогодишњи.

ПРОВЕРИТИ ПРЕ КУПОВИНЕ

ПОТРОШАЧИ праве грешку, јер сматрају да је нови уређај који пазаре произведен те године када га они купују - објашњава Марко Драгић. - Треба одмах у продавници, пре куповине, проверити да ли је на декларацији наведена година производње. Тврдња трговца о старости уређаја није довољна гаранција. Ако нема тог податка у декларацији, купац може то да пријави тржишној инспекцији.

Драгић прецизира да су у онлајн продавницама углавном све информације о производу и година производње наведене и доступне грађанима, док трговци у физичким радњама готово увек сакривају тај податак.

Такви уређаји су, како наводи, у Европи знатно јефтинији, што значи да продавци узимају дупло већу зараду. Он истиче да на тај начин крше закон и да би тржишна инспекција морала то да контролише. Међутим, како каже, у НОПС-у немају информацију да се то у пракси дешава и да је покренут било какав прекршајни поступак на основу тога.

- Трговац има обавезу да у декларацији истакне годину производње и то је значајна информација за потрошача на основу које доноси одлуку о куповини уређаја - објашњава наш саговорник. - Што је производ старији, он има слабије карактеристике. Ако потрошач има податак о његовој старости, он зна да може јефтиније да пазари такав уређај у односу на нови модел по којој га трговац продаје и сигурно га не би купио.

Проблем је што грађани углавном открију да су добили старији модел производа, тек када га однесу у сервис, ако нешто не ради како треба.

- Обично потрошачи могу да утврде које је године произведен уређај тек када се он отвори у сервису - истиче Драгић. - Тај податак се углавном налази на унутрашњости телевизора, док је на телефону то видљиво на његовој полеђини.

Потрошаче од непоштене праксе трговаца штити закон, али је проблем у пракси где је то, како каже, мртво слово на папиру.

- Уколико купац утврди да је пазарио уређај старије године производње од оне коју му је продавац навео, он има право да тражи умањење цене, захтева замену производа или раскид уговора што је доведен у заблуду и није добио потпуну информацију од трговца - објашњава наш саговорник. - Може читав случај и да пријави тржишној инспекцији као непоштену пословну праксу.

Међутим, како додаје, веома је тешко доказати да потрошач није добио информацију о тачној години производње.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (2)

МИНИ ФЕДЕРЕР ОСВОЈИО АУСТРАЛИЈАН ОПЕН! Током турнира изгубио само један сет - и то од Србина!