СПОЈЕНИ ЧЕП БАШ РАЗБЕСНЕО ПОТРОШАЧЕ: Зашто поклопац више не може да се одвоји од пластичне амбалаже

Е. Б.Талијан

22. 08. 2024. у 15:19

ЈЕДНОСТАВАН процес испијања воде, сокова или јогурта из пластичних амбалажа, са појавом причвршћених чепова постаје компликована активност која доводи до беса потрошаче. Да ли ће течност да заврши на лицу и одећи или можда тастатури, све је могуће у настојању да се отпије гутљај док поклопац, везан парчетом пластике за боцу, удара у нос или браду. Ко покуша да одвоји чеп, видеће да то није једноставно и још горе ће проћи. За ово ново искуство "кривац" је директива Европске уније, која је првобитно предложена 2018. године, а ступила је на снагу пре месец и по дана.

СПОЈЕНИ ЧЕП БАШ РАЗБЕСНЕО ПОТРОШАЧЕ: Зашто поклопац више не може да се одвоји од пластичне амбалаже

Фото Shutterstock

Тим актом је прописана обавеза за све државе чланице ЕУ до 3. јула уклоне затвараче који се одвајају на пластичним боцама до три литра. Циљ је да се смањи ова врста отпада за једнократну употребу. Неки европски стручњаци за пластичну амбалажу су оценили да од те мере неће бити никаквог конкретног ефекта, а да је индустрији наметнут трошак у милијардама евра за нове машине, недавно је пренела немачка новинска агенција ДПА.

Србија још није чланица ЕУ, и поклопци који се одвајају су још увек легални у нашој земљи и неки произвођачи их користе. Ипак, за велике компаније за производњу пића нема финансијског смисла да праве и боце са одвојивим чеповима, јер би им за то биле потребне две производне линије, што би било много скупље. Зато је и нашем тржишту све више амбалаже са новим дизајном.

Потрошачи у Европи су бурно реаговали на иритантни чеп, а на друштвеним мрежама је било оцена да је ово једна од најгорих идеја ЕУ у последњих десет година. Исту реакцију везани поклопац изазвао је и код грађана Србије. Читаоци "Новости" су поделили мучење кроз које пролазе у покушају да пију из ових боца са новим дизајном.

- То је страшно, увек се исполивам - каже Милица Јелић из Београда. - Када је у питању сок или вода, она је то више у капљицама које ме испрскају, али најгоре је код јогурта. Ту је шири отвор амбалаже, а део садржаја увек остане на чепу због саме структуре напитка и увек се умажем по лицу када га пијем. Када покушам да одвојим поклопац, то је тешко, јер је снажно причвршћен, а када успем због великог трзаја ме запљусне јогурт.

Она истиче да је то потпуно непрактично и сматра да неће помоћи у смањивању пластичног отпада за једнократну употребу, јер не види разлику да ли неко баца флашу заједно са чепом или одвојено. Како додаје, онај ко нема свест о заштити околине, или је наумио да је баци то ће и учинити.

Из Брисела имају објашњење за то. Када се поклопци "ослободе" од флаша, они се често испуштају или губе, потенцијално их ветар одува или их киша носи у одводе или реке које се уливају у море. Чепови за флаше су међу најчешћим облицима пластичног отпада који се налази на европским плажама. Чак и ако дођу до канте за рециклажу, а затим и фабрике за прераду, њихова мала величина је проблем. Ако ови поклопци остану причвршћени за нешто веће, онда је мање вероватно да ће бити изгубљени као отпад или завршити у океану, где могу бити опасни за животиње, као што су морске корњаче и птице, које их често мешају са храном.

НАДРЕАЛНЕ ЕКО-РЕГУЛАЦИЈЕ

ИРИТАНТАН чеп је изазвао толико отпора да се прелио и у политичку сферу, па је био тема уочи недавних избора у Италији за европски парламент. Тако је лидер партије Лига и потпредседник Владе, Матео Салвини, поручио бирачима да су причвршћени поклопци пластичних флаша разлог да се гласа за "мање Европе".

- Брисел жели надреалне еко-регулације - упитао је Салвини. - Не, хвала. Да, здравом разуму. За више Италије, а мање Европе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (2)

ОПАСНОСТИ СУ СВЕ ВЕЋЕ Путин проговорио о трећем светском рату - Ми видимо шта ради наш противник