У ИНТЕРЕСУ И АМЕРИЧКЕ И РУСКЕ СТРАНЕ ДА СЕ НАЂЕ РЕШЕЊЕ: Србија ће тражити продужење рокова за излазак руског капитала из НИС-а

Марија Стевановић
Марија Стевановић

22. 01. 2025. у 10:35

МИНИСТАРКА рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић изјавила је данас да је у интересу и америчке и руске стране да се нађе решење за НИС, поготово са доласком администрације Доналда Трампа и додала је да ће Србија тражити продужење рокова за завршетак свих операција у вези са изласком руског капитала из ове компаније.

У ИНТЕРЕСУ И АМЕРИЧКЕ И РУСКЕ СТРАНЕ ДА СЕ НАЂЕ РЕШЕЊЕ: Србија ће тражити продужење рокова за излазак руског капитала из НИС-а

FOTO: Promo

Ђедовић Хандановић је истакла да је за грађане и привреднике важно да нема разлога за бригу и поручила да ће Влада Србије пронаћи најбоље решење за НИС.

- Да су нам биле потребне ове санкције, нису, и ништа Србија није урадила да би томе допринела, осим што принципијелно води своју политику, али ове санкције су свеобухватне када је руски енергетски сектор у питању, тако да немају експлицитно везе са Србијом, а с друге стране нас су погодиле - рекла је министарка за ТВ Пинк.

Навела је да је дат рок до 25. фебруара за потпуни излазак руског капитала и интереса из НИС-а и додала да је Влада Србије разговарала и са једном и са другом страном, као и да су владини радни тимови већ имали неколико састанака.

- Посвећено радимо, причали смо и са америчком страном и са руском страном има ту још консултација да се обави, имамо неколико недеља испред нас - рекла је Ђедовић Хандановић.

Навела је да ће разговарати и руски и амерички партнери јер је, како каже, у интересу и једној и другој страни, а поготово са доласком Трампове администрације, да се нађе решење.

- Трамп је рекао да жели да буде миротворац, тако да то треба ставити у један шири контекст, што ће опет изискивати вероватно више времена и ми ћемо радити на томе и да добијемо одређено продужење, уколико за то буде имала слуха америчка администрација - навела је министарка.

На питање да ли су стигла појашњења од САД у вези са санкцијама НИС-у, Ђедовић Хандановић рекла је да се Америка држи своје политике и да жели да се смање приходи које руска страна добија од енергетског сектора и деловања у различитим земљама, па и у Србији.

- Тако да у том контексту, то је једино појашњење. Ми смо се некако нашли у средини, између две велике силе, а оно што смо рекли и једној и другој страни је да ће Србија заштитити интересе својих грађана и то је наш приоритет - рекла је министарка.

Навела је да је још увек рано да се говори о опцијама за НИС и да треба сачекати да две стране започну разговоре и истакла да ће доласком нове администрације бити потребно одређено време да се сагледају ствари и да се започну разговори.

Додала је да се очекује да ће Русија изнети свеобухватни предлог, а да Србији остаје да сачека и да се припреми за различите сценарије.

На питање да ли је Србија већ осетила последице санкција НИС-у, Ђедовић Хандановић је рекла да се већ осећају последице, пре свега пораст цена на тржишту у последње две-три недеље, јер су санкције биле најављене.

- Председник је веома транспарентно то најавио још пре Нове године, тако да је и тржиште имало те индикације, па је дошло и до раста цена у Србији због раста цена на глобалном тржишту. Цене су сад стабилизоване, надам да ће у петак доћи и до пада цена, на глобалне цене нафте не можемо да утичемо, али можемо да пратимо тржиште, да будемо у комуникацији са свим нафтним компанијама - рекла је министарка и нагласила да је императив да рафинерија у Панчеву настави да неометано ради.

Истакла је да је важно да сви партнери НИС-а испоштују прелазни период и поручила да ће НИС остати једна од најважнијих компанија у Србији.

- Апсолутно ћемо заштитити ту његову позицију, а сви партнери да буду стрпљиви и да не трче пред руду, него да дају прилику држави да нађе решења - поручила је она.

(Танјуг)


 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)