"БИГ МЕК ИНДЕКС": Напуштени "Мекдоналдс" на Аљасци разоткрио 30 година економије Запада

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

02. 03. 2024. у 17:11

НАПУШТЕНИ "Мекдоналдс" на Аљасци, који је "замрзао" цене у тренутку када је затворен 1994. године, могао би бити добар репер за анализу последње три деценије привреде, али и куповне моћи европских потрошача.

БИГ МЕК ИНДЕКС: Напуштени Мекдоналдс на Аљасци разоткрио 30 година економије Запада

Фото: Shutterstock

Место које већ годинама не мирише на хамбургер и помфрит пронашао је један јутјубер пре годину дана, али је његов видео ових дана постао виралан.

Јеловник је открио колико је брза храна некада била приступачна, али то време је за Европљане прошло. Он је доказ колико је ланац брзе хране подигао цене, али и колико је купцима у ЕУ у међувремену опао стандард.

Како преноси немачки "Билд", цене из тог периода данас могу потрошачима само да натерају воду на уста. "Биг мек" је пре 30 година коштао само 2,45 долара, што одговара данашњем износу од 2,26 евра. По тој цени су и Немци могли да купе "биг мек", док им је данас за хамбургер из овог ланца брзе хране потребно више него дупло новца. У "Мекдоналдс" ресторанима у Немачкој "биг мек" данас кошта 5,49 евра.

У старом ценовнику давно затвореног ресторана пише да је чизбургер на острву био доступан за само један евро, као што је дуго био и у Немачкој. Данас му је цена више него удвостручена!

Острво Адак је било дом базе америчке војске од Другог светског рата до 1997. То је значило да су постојале хиљаде потенцијалних купаца, док данас на Адаку живи само око 170 људи.

Колико су потрошачи у Немачкој "осиромашили" показује и упоредни податак о просечним зарадама. Годишња плата је у периоду када је "Мекдоналдс" на овом острву затворен била око 37.000 евра, док је у међувремену достигла износ од око 45.500 евра.

На том примеру се види да је животни стандард значајно опао, јер је Немац за просечну годишњу плату пре три деценије могао да купи 16.372 хамбургера у "Мекдоналдсу", док је, у 2022. години, за просечну зараду од око 45.000 евра могао да купи упола мање - 8.196.

Иначе, "Биг мeк индекс" је начин мерења паритета куповне моћи између различитих земаља. Претварањем просечних националних "биг мeк" цена у америчке доларе, може се упоредити цена истог производа. "Биг мек" може бити добар показатељ индивидуалне куповне моћи једне привреде, јер постоји широм света у стандардној величини, саставу и квалитету.

Са 8,17 америчких долара, Швајцарска има најскупље "биг мекове" на свету, према "Биг мек индексу" из јануара 2024. Истовремено, цена "биг мека" била је 5,69 долара у САД, и у просеку 5,87 америчких долара у државама еврозоне.

Финансијски стратег Дејвид Климан недавно је за "Хафингтон пост" објаснио да су данашње цене знатно више него што су биле тада, тако да је очекивано и хамбургер скупљи.

-Цене производа који се продају у "Мекдоналдсу" имају везе са инфлацијом, али и са ценама некретнина и ценама бензина. Поред тога, повећане цене аутомобила и скупљи летови одразили су се и на цене хамбургера због транспортних рута, рекао је Дејвид Климан.

Коментаришући поскупљење брзе хране, аналитичари су истакли да је то у неку руку и добро, јер потрошачи сада могу да пређу на здравије опције. То им је, међутим, слаба утеха, јер су оне још скупље.

(рт.рс)

БОНУС ВИДЕО - РУСИ УНИШТИЛИ ПРВИ АБРАМС: Амерички тенк у пламену

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

НИКОЛА ЈОКИЋ ИГРА НАЈБОЉУ СЕЗОНУ У НБА: Ове бројке доказују да је бољи чак и од Мајкла Џордана (ФОТО)